Madrid/Praha - Kvůli protestu leteckých dispečerů a chaosu v letecké dopravě uzavřelo Španělsko svůj vzdušný prostor. Podle posledních informací se už ale dispečeři začínají vracet do práce. Vláda jim totiž pohrozila přísnými postihy.
"Není možné vypravovat do destinací ve Španělsku vůbec žádné spoje," říká mluvčí Českých aerolinií Hana Hejsková. Firma musela zrušit všechny sobotní pravidelné spoje do Madridu a Barcelony.
"Situaci pečlivě sledujeme. V průběhu neděle jsme připraveni nasadit na linky do Španělska stroje s vyšší kapacitou," dodává mluvčí ČSA.
Dispečeři zahájili protest v pátek večer kvůli táhnoucímu se sporu o mzdové a pracovní podmínky s letištní správou AENA. Vláda pak kvůli jejich hromadné pracovní neschopnosti přijala balík nouzových opatření. Kontrolu nad španělským vzdušným prostorem musela převzít armáda, vláda vyhlásila nouzový stav.
Protestu dispečerů předcházel vládní souhlas se změnami, kolik hodin smějí dispečeři odpracovat za rok. Kabinet také schválil zákon, že armáda smí v naléhavých případech převzít vzdušný prostor, a schválil plán prodat 49 procent AENA.
Neoficiální stávka dispečerů znemožnila odletět ze Španělska zhruba 250 tisícům lidí. Ve Španělsku jde přitom o jeden z nejrušnějších víkendů v roce. Přerušení leteckého provozu by se mohlo negativně odrazit ve španělské ekonomice, která má již beztak problémy. Cestovní ruch vytváří 11 procent hrubého domácího produktu země.
Tvrdý Reagan
Nejznámějším protestem leteckých dispečerů zůstává akce amerických řídících letového provozu ze srpna 1981. Na třináct tisíc jich tehdy kvůli pracovním a mzdovým podmínkám stávkovalo, a když většina odmítla výzvu tehdejšího prezidenta Ronalda Reagana k návratu do práce, byli propuštěni.
Navíc dostali doživotní zákaz pracovat ve federálních službách, který zmírnil až v roce 1993 Bill Clinton. Stávka tehdy ochromila polovinu letů, propuštění dispečeři byli nahrazeni z mnoha zdrojů, mimo jiné armádními specialisty.