Další na sankčním seznamu? Kvůli židovským osadám přituhuje i mezi spojenci

Michaela Nováčková Michaela Nováčková
před 3 hodinami
Spojené státy uvalily sankce na zvláštní zpravodajku OSN pro lidská práva v Palestině Francescu Albaneseovou. Ta dlouhodobě kritizuje izraelské chování v Pásmu Gazy i na Západním břehu Jordánu. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že svými výroky „delegitimizuje Izrael a šíří nepravdivé informace“. Albaneseová ale není jediná, na koho byly kvůli kritice Izraele uvaleny sankce.
Americký prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Americký prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Sankce zahrnují zákaz vstupu na území USA a zmrazení případného majetku. V praxi tak zpravodajka OSN ztrácí možnost osobně jednat na půdě OSN v New Yorku, což odborníci označují za zásah do nezávislosti mezinárodních institucí. Sama Albaneseová uvedla, že se jedná o pokus o umlčení. Její zprávy se dlouhodobě zabývají možným porušováním mezinárodního práva Izraelem v okupovaných oblastech.

Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva v Palestině Francesca Albaneseová označila americké sankce za pokus umlčet její kritiku Izraele a jeho spojenců.
Zvláštní zpravodajka OSN pro lidská práva v Palestině Francesca Albaneseová označila americké sankce za pokus umlčet její kritiku Izraele a jeho spojenců. | Foto: ČTK

Zatímco Spojené státy tímto krokem poprvé uvalily sankce na vysokého úředníka OSN kvůli jeho výrokům, některé jiné západní státy udělaly pravý opak a cílí na představitele izraelské vlády nebo židovského osadnického hnutí.

Sankce proti izraelským ministrům

V červnu 2025 oznámilo Spojené království spolu s Kanadou, Austrálií, Novým Zélandem a Norskem sankce proti dvěma členům izraelské vlády - ministrovi národní bezpečnosti Itamaru Ben-Gvirovi a ministrovi financí Bezalelu Smotričovi. Oba politici jsou spojováni s podporou expanze osad a výroků, které ospravedlňují násilí vůči Palestincům.

Sankce znamenají, že ministři nesmějí vstoupit na území těchto států a nemohou využívat jejich finanční systémy. Oficiální zdroje neuvádějí, zda má Smotrič majetek v zahraničí. Sankce se ale obecně vztahují na jakýkoli identifikovatelný majetek ve Spojeném království, Kanadě, Austrálii, Norsku a na Novém Zélandu.

Ben-Gvir, který se profiluje jako radikál podporující ozbrojené osadníky, sankce označil za "antisemitské pokrytectví Západu". Smotrič reagoval na sankce ostře. Zrušil finanční výjimku, která dosud umožňovala spolupráci mezi izraelskými a palestinskými bankami - šlo o mechanismus, díky němuž mohla Palestinská samospráva zpracovávat platby a převody skrze izraelský finanční systém.

"Vůči zemím, které zavedly sankce, bude velmi silná reakce," prohlásil Smotrič pro The Jerusalem Post. "Nebudeme mlčet. Dojde také k tomu, čemu říkám ‚správná sionistická odpověď‘, která výrazně posílí naši přítomnost v Judeji a Samaří."

Sankce proti židovským osadníkům

Mezi sankcionovanými osobami figuruje i Daniela Weissová, veteránka osadnického hnutí, bývalá starostka osady Kedumim a hlavní koordinátorka organizace Amana. Právě tato organizace pomáhá s výkupem půdy, stavbou nelegálních osadních výběžků a logistikou pro nové izraelské přistěhovalce na Západním břehu.

Weissová čelí sankcím Kanady a Spojeného království. Obě země ji zařadily na sankční seznam za "systematické porušování práv Palestinců prostřednictvím nelegální výstavby a násilného vytlačování".

Weissová dlouhodobě vystupuje proti jakékoli formě palestinské autonomie a otevřeně podporuje připojení celého území Západního břehu k Izraeli. Podle monitorovacích zpráv izraelských i mezinárodních organizací byla zapojena do zakládání desítek osad, včetně tzv. "divokých výběžků" budovaných bez povolení i podle izraelského práva. Právě tyto výběžky jsou častým zdrojem konfliktů s palestinskými vesnicemi a mnohé z nich jsou později zpětně legalizovány.

Evropská unie i Spojené státy za Bidenovy administrativy již dříve uvalily sankce na několik jednotlivců zapojených do násilí na Západním břehu. Patří mezi ně například Meir Ettinger, vnuk radikálního rabína Meira Kahaneho, a Benzi Gopstein, zakladatel extremistické organizace Lehava. Ta je obviňována z podněcování k nenávisti a násilí proti Arabům i proti smíšeným manželstvím mezi Židy a Araby.

Spojené státy také uvalily sankce na organizaci Tsav 9, která blokovala humanitární pomoc do Gazy. Členové skupiny podle Washingtonu "vědomě bránili dodávkám jídla a léků", což může představovat porušení mezinárodního humanitárního práva.

Izrael dosud na sankce západních států nijak recipročně nereagoval. Nezavedl vlastní sankce proti zahraničním úředníkům ani politikům, a to ani po rozhodnutí některých států podporovat Mezinárodní trestní soud v jeho stíhání izraelských představitelů.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy