Co napáchalo tornádo na jihu USA? Podívejte se

gaz
7. 2. 2008 13:24
Amerikou se přehnala nejhorší smršť za 23 let. Fotogalerie
Přeživší pes prolézá trosky domu. Lafayette, Tennessee
Přeživší pes prolézá trosky domu. Lafayette, Tennessee | Foto: Reuters

Jackson (Tennessee) - Americká média mluvila o úterním maratonu primárních prezidentských voleb jako o "superúterý" nebo "super-duper-úterý". A také jako o "tsunami úterý".

Poslední přezdívka se bohužel proměnila ve smutnou předpověď. Místo obřích vln však území pěti amerických států zasáhlo šedesát tornád. Výsledkem je nejméně 55 mrtvých a 150 zraněných.

Podle statistik se jednalo o nejhorší úder větrných smrští od 25. května 1985, kdy v Ohiu a Pensylvánii zahynulo 76 lidí. Superúterní tornáda se také řadí k 15 nejsmrtonosnějším od roku 1950.

Boží drátěnka

"Vypadá to, jako kdyby Pán vzal velkou drátěnku a vydrhnul s ní zemi," citovaly agentury guvernéra Tennessee Phila Bredesena poté, co si letecky prohlédl zdevastované části svého státu.

Právě Tennessee bylo během dvoudenní pohromy postiženo nejvíce: zemřelo tu 31 lidí. Třináct mrtvých je potvrzeno i z Arkansasu, sedm z Kentucky a čtyři z Alabamy. V Mississippi se podle dosavadních informací řádění živlů obešlo bez obětí na životech.

"Nikdy jsem nic takového nezažil - ten hluk. Vaše uši třeští. Mráz vám běhá po celém těle. Je to opravdu strašidelné," řekl deníku Detroit Free Press dvacetiletý Andrew Norman.

Andrew se s dalšími kamarády před tornády schoval v koupelně na univerzitních kolejích, což mu zřejmě zachránilo život. Mnoho z budov Unijní univerzity v Jacksonu (Tennessee) bylo totiž zcela zničeno, další přišly o střechu či zdi.

Národní garda v akci

Americký prezident si vzal k srdci kritiku za pozdní zásah po řádění hurikánu Katrina a tentokrát zareagoval rychle.

"Chtěl bych, aby lidé v těchto státech věděli, že americký národ stojí za nimi," ujistil George Bush postižené o podpoře ze strany federálních úřadů.

Do oblasti vláda poslala Národní gardu, která nyní společně s dobrovolníky pátrá po přeživších i obětech. V sousední Georgii zřídila své krizové centrum Federální agentura pro řízení záchranných prací (FEMA).

Podle Bredesena tornáda vytvořila "pruh zkázy" široký 643 kilometrů.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy