Británie bude muset v Afghánistánu zůstat desítky let

Red Zah, Reuters
20. 6. 2007 12:32
Britský velvyslanec v Kábulu: Je to maratón, ne sprint
Britská vojenská hlídka v jihoafghánské provincii Hílmand
Britská vojenská hlídka v jihoafghánské provincii Hílmand | Foto: Reuters

Londýn - Británie musí zůstat v Afghánistánu přítomna několik desítek let, aby této zemi pomohla v boji proti terorismu a chudobě. Prohlásil to britský velvyslanec v Kábulu Sherard Cowper-Coles.

"Bude trvat pořádnou chvíli, než se podaří trvale upevnit pozici afghánské vlády," uvedl v rozhovoru pro BBC britský diplomat, který se ujal svého postu v Kábulu před šesti týdny. "Je to maratón, nikoli sprint. Měli bychom uvažovat v řádu desítek let."

Afghánistán se jen velice zvolna zotavuje z třiceti let občanské války. Návrat do normálu mu navíc ztěžuje odhodlaný odpor bojovníků z fundamentalistického hnutí Taliban na jihu země.

Slabá centrální vláda prezidenta Hamída Karzáího, která se ujala moci po svržení Talibanu na podzim roku 2001, je zcela odkázána na finanční i vojenskou pomoc Západu.

S Talibanem neprohráváme

Británie má v Afghánistánu sedm tisíc vojáků, kteří operují převážně v neklidné provincii Hílmand na jihu země, kde jsou ozbrojenci z Talibanu mimořádně aktivní. Londýnská vláda chce ještě letos navýšit svůj kontingent o deset procent.

Cowper-Coles nicméně zdůraznil, že dlouhodobá britská přítomnost v zemi nemusí být nutně jen vojenské povahy: "Svůj závazek k dlouhodobému rozvoji Afghánistánu bereme naprosto vážně," řekl velvyslanec s tím, že jde o jednu z hlavních priorit britské zahraniční politiky.

Britský diplomat odmítl, že by mezinárodní síly ISAF v boji s Talibanem prohrávaly nebo že by ztrácely podporu obyčejných Afghánců.

Za posledních několik měsíců přišlo podle afghánských úřadů a očitých svědků o život během operací ISAF přes 120 civilistů. To vyvolalo řadu protestů, kde opakovaně zazněl i požadavek na odchod cizích vojsk pod vedením USA.

Chtějí nás tu

Cowper-Coles v souvislosti s civilními ztrátami přiznal, že "došlo k chybám". Poukázal přitom ale na údaje lidskoprávních organizací, které dokazují, že Taliban za srovnatelné období zabil pětkrát více civilistů.

"Pravda je taková, že velká většina Afghánců nás tady chce," uvedl velvyslanec a dodal: "Jestli dávají něco jasně najevo, tak to, že si nepřejí návrat temné středověké vlády Talibanu."

Britský premiér Tony Blair, který příští týden předá moc svému předpokládanému nástupci v čele Labouristické strany ministru financí Gordonu Brownovi, opakovaně varoval, že Afghánistánu hrozí podobný osud, jaký potkal Irák, pokud se od něj spojenci odvrátí.

ČTĚTE VÍCE: Bush se loučí s Blairem, Brown takovým přítelem není

Cowper-Coles podle svých slov doufá, že Brownův kabinet dlouhodobý závazek vůči Afghánistánu převezme.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy