Barmu svírá genocida a zapomenutá válka

Roman Staněk
15. 5. 2006 0:00
Salween - Nejdéle trvající konflikt v Asii jde do nové fáze. Ofenzíva barmské armády vyhání z domovů tisíce Karenů. Ti hledají útočiště v džungli.
Pod ochranou guerill Karenské národní armády za osvobození (KNLA), ve strmém údolí asi 1,5 km od thajských hranic u řeky Salween leží uprchlický tábor.
Pod ochranou guerill Karenské národní armády za osvobození (KNLA), ve strmém údolí asi 1,5 km od thajských hranic u řeky Salween leží uprchlický tábor. | Foto: Reuters/Adrees Latif

Jen za poslední měsíc uprchlo více než 800 etnických Karenů. Utíkají před největší ofenzívou barmské armády za posledních deset let. Jejich novým útočištěm se stává tábor v džungli, nedaleko hranic s Thajskem. Tisíce dalších je budou následovat.

Agentura Reuters v neděli přinesla první nezávislé svědectví o vzrůstající krizi uvnitř barmského státu Karen. Desítky rodin, se kterými agentura hovořila, jsou již několik týdnů na cestě skrz džungli, ohrožuje je malárie a také vojáci Státní mírové a rozvojové rady Myanmaru (SPCD).

Pod ochranou guerill Karenské národní armády za osvobození (KNLA), kterou se barmské juntě už po desetiletí nedaří eliminovat, mluvili redaktoři s příbuznými a známými zavražděných, kteří uprchli z vypálených vesnic.

Foto: Reuters/Adrees Latif

Myo Dong aneb genocida

Někteří z nich hovoří o "myo dong". V jazyce Karenů má toto slovo jasný význam - genocida.

"SPDC se snaží vymazat Kareny z mapy. Chtějí zničit naše lidi, kulturu i jazyk," řekl 30letý Sor Law Lah Doh, který do tábora dorazil před čtyřmi dny se svou ženou a třemi dětmi.

Další nově příchozí, 70letý Kya Kwa Po, souhlasně přikyvuje. "Byli by nejraději, kdyby v Barmě nebyli už žádní Karenové," říká starý muž sedící pod látkou nataženou mezi dvěma bambusy, která jej chrání před ostrým poledním sluncem.

Karenové jsou většinou křesťané a tvoří asi deset procent z 52 milionů obyvatel Myanmaru. Jejich boj s vojenskou juntou je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. V partyzánské válce za nezávislost na východě země jsou už skoro 60 let.

Během víkendu pjianmenští generálové, kteří mají kontrolu nad veškerými médii v zemi, obvinili KNLA z plánování sabotáží a násilných akcí proti vládě.

"Vláda se snaží vyčistit ty oblasti, kde se členové KNLA a ti, co je podporují, mohou skrývat," uvedl v sobotu ministr informací, brigádní generál Kyaw Hsan.

Nicméně jako důvod masového exodu uprchlíků uvedl generál boj o moc mezi znepřátelenými stranami karenských rebelů.

Foto: Aktuálně.cz

Desetitisíce vnitřních uprchlíků

Křesťanské hnutí FBR (Free Burma Rangers), které pomáhá uprchlíkům v Myanmaru - jak zní nový oficiální název Barmy zavedený vojenskou juntou -, uvádí, že více než 15 000 obyvatel menšinových národností bylo donuceno odejít z domova, ale zůstávají v zemi jako takzvané vnitřně přemístěné osoby.

Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky (UNHCR) vydal zprávu, že od prosince do dubna překročilo hranici s Thajskem 1800 uprchlíků. V uprchlických táborech tam už žije na 120 000 lidí.

Představitelé Spojených národů neuvedli možné číslo vnitřně přemístěných osob, ale informace od uprchlíků poblíž řeky Salween, která tvoří hranici mezi Myanmarem a Thajskem, potvrzuje tvrzení organizace FBR, že na útěku nehostinnou džunglí jsou tisíce rodin.

Za řekou Saween leží Thajsko. Tamní uprchlické tábory jsou však už přeplněné, a tak lidé zatím zůstávají zde, pod ochranou guerillových vojáků
Za řekou Saween leží Thajsko. Tamní uprchlické tábory jsou však už přeplněné, a tak lidé zatím zůstávají zde, pod ochranou guerillových vojáků | Foto: Reuters/Adrees Latif

Cesta přes minová pole

Prchající Sor Law Lah Doh, který prováděl svou rodinu přes minová pole a hlídky vládních vojáků, se na konci desetidenního pochodu ocitl v relativním bezpečí u řeky Salween.

Jeho vesnici opustilo 170 z 200 obyvatel po nájezdu, při němž vojáci spálili všechny domy a zničili rýžová pole. Doh řekl, že ví o desítkách dalších vesnic, které potkal stejný osud.

Minulý měsíc do karenského uprchlického tábora, který se skládá z 200 bambusových chýší a leží v neproniknutelné džungli, přišlo 805 uprchlíků, mnoho z nich vyčerpaných, špinavých a nemocných.

Některé rodiny jsou na útěku i tři měsíce. Ve dvou případech ženy porodily během cesty v džungli. Jejich děti, stejně jako tři další narozené až v kempu, jsou vydány na pospas malárii a infekcím.

Foto: Reuters/Adrees Latif

Situace je kritická

"Nacházíme se v nejhorší situaci za posledních deset let," řekl reportérům agentury Reuters učitel Peter, který působí v jednom z největších uprchlických táborů v celém Thajsku.

Thajská vláda sem za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a stany do stále se zvětšujícího tábora.

"Očekáváme, že by v nejbližších dnech měla dorazit další vlna uprchlíků z Karenu," řekl Peter, který má pouze jedno jméno. "Jestli vládní vojáci z SPCD budou pokračovat ve vyhánění obyvatel, brzy tady nebude místo. Všechny thajské kempy jsou už plné, není zde prostor pro nově příchozí."

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy