Australští labouristé zůstanou u moci.S těsnou většinou

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
7. 9. 2010 13:33
Vláda premiérky Gillardové bude mít v parlamentu většinu jediného hlasu.
Premiérka Gillardová bude moci zůstat v úřadu
Premiérka Gillardová bude moci zůstat v úřadu | Foto: Reuters

Canberra - Ještě nikdy v poválečné historii Austrálie nedopadly volby s tak těsným výsledkem. A ještě nikdy neměla vláda v Canberře většinu jediného hlasu.

Kabinet labouristické premiérky Julie Gillardové přesto věří, že bude schopen vládnout. Poté, co získali podporu jednoho poslance za stranu Zelených, oznámili australští labouristé, že s nimi budou společně hlasovat také další dva legislativci, byť zastávají spíše konzervativnější názory.

Oznámení ukončilo více než dva týdny povolebních vyjednávání, kdy se dlouhou dobu zdálo, že vládu budou sestavovat opoziční liberálové.

Ve stopadesátičlenné dolní komoře parlamentu má Australská labouristická strana 73 poslanců, stejně jako opoziční Liberální strana Austrálie.  

Je to poprvé od války, co se některá ze dvou velkých stran musí opírat o nezávislé poslance a povládne de facto jako menšinová.

Letošní volby skončily nejtěsnějším výsledkem v poválečných dějinách země
Letošní volby skončily nejtěsnějším výsledkem v poválečných dějinách země | Foto: Reuters

Stačí jediné doplňkové volby

Opozici nepomohlo, že ji podpořil nezávislý poslanec Bob Katter ze Severního Queenslandu. Ten tak učinil na protest proti způsobu, jakým Gillardová odstavilav rámci vnitrostranického puče od kormidla moci předchozího labouristického premiéra Kevina Rudda. 

Na stranu premiérky se ale následně postavili další dva nezávislí poslanci, Tony Windsor a Rob Oakeshott.

"Labouristická strana je připravena vytvořit pro příští tři roky stabilní a efektivní vládu," citovala agentura Reuters Gillardovou. "Australský lid nám předal ve volbách jasné poselství. Žádá nás, abychom nezabředali do stranických sporů, nýbrž budovali naši budoucnost."

Velkým tématem letošních voleb byl návrh na zavedení nové třicetiprocentní daně ze zisku z důlní těžby navrhované právě labouristy. Ten se nakonec tři z poslanců stojících mimo hlavní strany rozhodli podpořit.

Jejich přízeň si chce Gillardová pojistit investicemi do venkovských oblastí ve výši deseti miliard australských dolarů. Část z nich bude financováno právě z nové daně.

Australská vláda bude mimořádně zranitelná, protože stačí, aby v příštích letech prohrála případné doplňkové volby v jediném okrsku. Dá se rovněž očekávat, že Zelení budou skrze svého poslance na vládu vyvíjet tlak, aby zdanili emise skleníkových plynů. 

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy