Kábul - Po třiceti letech afghánské úřady oficiálně identifikovaly ostatky prezidenta Muhammada Daúda.
Politik, který Afghánistán vedl v letech 1973 až 1978, byl pohřben v neoznačeném hrobě a dlouho se nevědělo, kde se nachází.
Současný prezident Hámid Karzáí sestavil kvůli tomu zvláštní tým, který po měsících práce hrob našel na pozemku bývalé letecké základny ve východní části Kábulu.
Identifikace trvala dalších šest měsíců.
Daúda svrhla v roce 1978 skupina komunistických důstojníků, která prosazovala orientaci na Sovětský svaz. Neprokázalo se však, že by byl puč řízen přímo z Moskvy.
Komunistický režim pak v různých obměnách vládl v Kábulu až do roku 1992.
Daúd se sám dostal k moci převratem. V roce 1973 odstavil od moci svého bratrance, krále Záhira. Zrušil monarchii a prohlásil se prezidentem.
Chtěl diktátorskými metodami Afghánistán modernizovat, jeho vzory byli turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk a íránský šáh Réza Pahlaví.
S žádostí o pomoc se obracel spíše na západní země než na Sovětský svaz. Když chtěl zasáhnout proti tajným členům komunistické strany v armádě a nařídil jejich zatčení, vojáci přešli do protiútoku.
Vzbouřenci jej obklíčili v prezidentském paláci, kde Daúd zahynul i s převážnou částí své rodiny.
O rok později vtrhla do Afghánistánu sovětská armáda, aby zabránila pádu slabé a nepopulární komunistické vlády.
Podobný případ s nálezem hrobu bývalé hlavy státu se odehrál nedávno také v Iráku. Tam nalezli poblíž malé vesnice neoznačený hrob někdejšího prezidenta Abdala Karíma Kásima, svrženého převratem v roce 1963.