Alternativa pro Německo (AfD) přišla o jednoho ze svých poslanců v německém Spolkovém sněmu. Sieghard Knodel ze strany vystoupil poté, co ji Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV) minulý týden označil za prokazatelně pravicově extremistickou, informoval zpravodajský web časopisu Der Spiegel. Strana se proti hodnocení BfV brání žalobou.
Knodel opustil AfD i její parlamentní frakci. Zdůvodnil to tím, že po označení strany za prokazatelně pravicově extremistickou musí "chránit své soukromé i obchodní okolí". Zároveň uvedl, že zůstane nezařazeným poslancem. Členem Spolkového sněmu se 64letý Knodel stal poprvé po letošních únorových volbách.
BfV minulý pátek uvedl, že po rozsáhlé analýze dospěl k závěru, že AfD je strana s prokazatelně pravicově extremistickými snahami. Podle úřadu činí kroky namířené proti svobodnému a demokratickému uspořádání země. Dosud byly za prokazatelně pravicově extremistické považovány jen tři zemské organizace AfD - v Sasku, Durynsku a Sasku-Anhaltsku. Spolupředsedové strany Tino Chrupalla a Alice Weidelová uvedli, že považují rozhodnutí BfV za politicky motivované a za vážnou ránu pro demokracii. Strana proto podala na BfV v pondělí žalobu.
AfD v únorových předčasných parlamentních volbách získala 20,8 procenta hlasů, a stala se tak druhou nejsilnější stranou v parlamentu. Po dnešním vzniku vlády konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) bude nejsilnější opoziční stranou. Po Knodelově odchodu bude mít 151 místo původních 152 poslanců. Podle posledních průzkumů podpora AfD po volbách ještě vzrostla, a to na 24 až 26 procent. Případné nové volby by tak mohla i vyhrát.