Praha - Byli by studenti středních a vysokých škol při řešení palčivých mezinárodních konfliktů či humanitárních krizí úspěšnější než skuteční političtí matadoři?
Odpověď na tuto otázku možná přinese druhý ročník Pražského studentského summitu (PSS), který byl v pátek slavnostně zahájen v pražském hotelu Hilton.
Summit navázal na jedenáctiletou historii Pražského modelu Spojených národů, který je nyní součástí celého summitu. Kromě něj summit zastřešuje ještě modely Evropské unie a NATO.
Na slavnostní zahájení zavítala kromě studentů i řada prominentů. Třeba ministr školství Ondřej Liška, velvyslanec Spojených států v ČR Richard Graber, český eurokomisař Vladimír Špidla a další zastupitelé různých zemí.
Ti nejprve vystoupili s vlastními projevy a následně vyslechli projevy šesti vybraných zemí, po dvou z každého modelu. Jejich obsah se samozřejmě týkal otázek, které jsou momentálně v OSN, EU a NATO nejaktuálnější.
Jako v OSN v New Yorku. Izrael vs. arabské státy
Studentka-velvyslankyně Martina Bělíková, která zastupovala Izrael, ve svém projevu například nepřímo vytkla Číně její počínání v v Tibetu, když v projevu připomněla tragické události z olympiády v Mnichově v roce 1972.
"Zamysleme se, zda jako Organizace spojených národů chceme mít prostřednictvím nadcházejících olympijských her na svědomí životy mnohem většího počtu lidí," řekla.
Na její příspěvek reagoval student-velvyslanec Jiří Jelínek zastupující Katar. Řekl, že si váží postoje Izraele a zároveň jej vyzval, aby se "popasoval" s palestinskou otázkou.
"Jak vidíte, ani jsem si dnes neoblékl tradiční muslimský šátek kufír, zvaný též palestina. Je to na znamení respektu k této zemi, k těmto lidem," vysvětlil, proč není oblečen podle tradic své země, a zároveň učinil taktní narážku na projev Izraele.
"Přeji si jen jediné: aby se tohoto respektu a úcty dočkal i palestinský lid," pokračoval.
V odpolední části, již bez přítomnosti hostů, pak vystoupily zbylé, na summitu zasoupené státy.
Diplomacie? Ztratila jsem iluze
Model OSN je jako nejtradičnější část summitu určen středoškolákům. Studenti na něm v pěti nebo šestičlenných delegacích zastupují státy, o něž si na začátku ročníku zažádali.
A co jim účast kromě rozšíření obzorů přinese?
"Otevřel mi dveře do světa diplomacie. Samozřejmě mi ta cesta sebrala dost iluzí, ale je to tak lepší. Naučila jsem se, jak s lidmi jednat," řekla Nguyen Minh Huong, maturantka z gymnázia Ostrov, zatupující Indonésii v Radě bezpečnosti.
Ve dvou předchozích ročnících zastupovala Spolkovou republiku Německo. Jak loni, tak i letos navštívila spolu s kolegy z delegace ambasádu "své" země.
Středoškolákům je určen i Model NATO. Zájemci o účast v něm ale musí projít znalostně poměrně náročným výběrovým řízením. Důvodem prestižnosti tohoto modelu je jednak omezený počet států, ale také to, že je jednacím jazykem angličtina. Její znalost na studenty klade vysoké kvalitativní nároky.
Náhrada za politiky v Bruselu?
Od modelů OSN a NATO se poměrně výrazně odlišuje jednání Rady ministrů EU. Zde totiž zasedají studenti vysokých škol, což se v jednání promítá vyšší odborností diskusí.
"Úroveň jednání mě stále překvapuje. Studenti znají danou problematiku do hloubky a mluví velmi erudovaně," řekl Jakub Kulhánek, šéf Modelu EU a analytik Asociace pro mezinárodní otázky.
To potvrzuje i výčet osobností, jež letos na přípravných setkání modelu se studenty debatovaly. Mezi nimi například europoslanci Jan Zahradil a Libor Rouček, z analytiků a akademických pracovníků pak Bobo Lo (Centre for European Reform) či Jurij Fedorov z Královského institutu mezinárodních vztahů (Chatham House).
Již po několikáté se přípravného setkání zúčastnil rovněž exministr zahraničí Cyril Svoboda. Záštitu nad letošním ročníkem převzal současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a své poselství studentům zaslala i Madeleine Albrightová, bývalá ministryně zahraničí Spojených států.
Podle slov Hlavního koordinátora summitu Jakuba Eberleho se už první lidé, kteří se modelu OSN jako středoškoláci zúčastnili, dostávají do důležitých funkcí v diplomacii.
"Například Antonín Berdych zastává funkci ředitele kabinetu Úřadu vlády. Celkem za 13 let vzdělávacím projektem prošlo okolo 2.500 studentů," řekl Eberle.
Podle něj do budoucna organizátoři uvažují i o mezinárodním modelu. Podobná akce pro studenty z různých zemí totiž v ČR chybí.