Na silnicích se s radarem znovu objeví městští strážníci, kteří opět získali pravomoc měřit rychlost.
Novinky se týkají i bodového systému. Jejich aktuální počet zjistí řidiči na některých poštách a obecních úřadech.
Od ledna také platí, že policie bude jezdit pouze k nehodám, kdy škoda přesáhne sto tisíc korun. V praxi to pro řidiče znamená, že při bouračce budou sami muset poznat, o jak velkou škodu jde. A nevolat policisty k havárii, kde není jejich účast nutná.
Od Nového roku také vstupuje v platnost novinka o dechové zkoušce. Jen ta bude policii stačit jako důkaz, že řidič před jízdou pil alkohol.
To jsou jedny z nejdůležitějších změn, které prosadil v rámci změn na silnicích ministr vnitra Ivan Langer.
Pravidla pro strážníky
Od ledna může znovu měřit rychlost městská a obecní policie. Zároveň ovšem začínají platit přesná pravidla, podle nichž budou muset strážníci postupovat.
Například je čeká mnohem užší spolupráce s republikovou policií.
"To znamená, že Policie ČR stanoví ty úseky, na nichž budou městští strážníci rychlost měřit," vysvětluje poslanec Zdeněk Boháč (ODS).
Další podmínkou je označení těchto úseků novými dopravními značkami. Konkrétně bude měřený úsek označen cedulí s nápisem "radar".
Hlavním argumentem odpůrců práva měřit rychlost je tvrzení, že obce a jejich strážníci měření využívají k tomu, aby se naplnily obecní kasy.
Například ministr dopravy Aleš Řebíček z vládní ODS označil pravomoc městských strážníků za obecní byznys.
"Nicméně teď došlo k řadě úprav, takže už s tím takový problém nemáme," upřesnil současné stanovisko mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.