Sociální pracovníci tak budou i nadále zvažovat, komu vyplatí sociální dávky v penězích a kdo dostane poukázky.
"Mohlo by to činit problémy zejména v obdobích, kdy by došlo k vyšší nezaměstnanosti," vyjádřila se například pražská senátorka Alena Palečková (ODS).
"Je zřejmé, že poukázky mají sloužit jako institut ochrany rodiny příjemce dávky. Sociální pracovníci by ovšem měli posuzovat individuálně, jestli je skutečně nutné dávat část dávek v poukázkách a jak velkou," dodala.
Původní znění novely se setkalo s kritikou ze strany ombudsmana Otakara Motejla i ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, jehož původní návrh opatření tohoto typu neobsahoval. Povinné vyplácení dávek v poukázkách se do zákona dostalo až na základě pozměňovacího návrhu poslance za ODS Oldřicha Vojíře. "Opatření bylo jistě vedeno dobrými úmysly, ale není příliš kvalitní," uvedl Nečas.
Proti Vojířovu návrhu se asi nejkritičtěji postavil senátor Milan Štěch (ČSSD), podle něhož „bychom měli s legislativou brzdit a více přemýšlet".
Nová úprava teď nechává městům volnou ruku. Kde budou chtít, můžou poukázky dále vyplácet. Minimálně můžou dát lidem v poukázkách 35 % a maximálně 65 % dávek. Spokojeny tak můžou být radnice i ochránci lidských práv.