Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení, vyplatí se důkladně prozkoumat nabídky jednotlivých bank. Pozornost je potřeba zaměřit nejen na výši nabízených úrokových sazeb ale i poplatků, které jsou s poskytnutím hypotéky spojené. Ušetříte tak desítky tisíc korun.
V současné době dochází k postupnému zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, ke kterému již přistoupila většina bank na českém trhu. Najdou se však i banky, které hypotéky nezdražují a naopak úrokové sazby snižují. Takovou bankou je mBank. Ta od konce února 2011 snížila úrokové sazby u hypoték s variabilní úrokovou sazbou.
Hypotéku do 50% hodnoty zastavované nemovitosti s variabilní úrokovou sazbou a pojištěním dostanete za 2,99%. Tato sazba je v současné době nejnižší na trhu a v případě mBank je navíc garantovaná. To znamená, že výše úrokové sazby je závislá pouze na hodnotě zastavované nemovitosti (tzv. LTV) a pojištění. Nejedná se tedy o ono "marketingové od", tato sazba je skutečně pro každého. Zájemce o hypotéku si může na internetových stránkách banky snadno a rychle zjistit úročení svého hypotečního úvěru. Dle výše LTV a podle toho, zda si chce nebo nechce sjednat pojištění, si v úrokovém lístku velmi jednoduše najde úrokovou sazbu.
mBank je jednou z mála bank, u které je poskytnutí úvěru zcela zdarma a je jedinou bankou, která si neúčtuje poplatek za vedení úvěrového účtu. "S hypotékou mBank ušetříte nejen na úrocích, ale také na nejrůznějších poplatcích, které jsou s poskytnutím a vedením hypotéky spojené. Minimální poplatek za poskytnutí hypotéky je u většiny bank 8 000 kč, poplatek za správu úvěrového účtu potom 150 kč měsíčně. Vezmeme-li si průměrnou hypotéku se splatností 20 let, klient jen na těchto poplatcích zaplatí nejméně 44 000 korun. Také bych rád dodal, že poplatky spojené s poskytnutím hypotéky a vedením úvěrového účtu navyšují reálnou úrokovou sazbu většinou minimálně 0,20 procentního bodu," říká Marek Sabaka, specialista mBank na hypoteční úvěry.