Za napadení aktivisty Cakla si muž odpracuje 300 hodin

ČTK ČTK
5. 1. 2012 15:20
Ondřej Cakl natáčel v listopadu 2008 pochod neonacistů sídlištěm Janov
V zaplněné horní polovině náměstí naslouchali proslovům nejen sympatizanti Dělnické strany (DS), ale také běžní obyvatelé Litvínova. Předseda DS Tomáš Vandas mj. prohlásil, že se Česko stává "žumpou" a že by nemělo být "útočištěm pro všechny migranty z celého světa".
V zaplněné horní polovině náměstí naslouchali proslovům nejen sympatizanti Dělnické strany (DS), ale také běžní obyvatelé Litvínova. Předseda DS Tomáš Vandas mj. prohlásil, že se Česko stává "žumpou" a že by nemělo být "útočištěm pro všechny migranty z celého světa". | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Most - Soudce mosteckého okresního soudu nařídil Františku Brávkovi za výtržnictví při pochodu neonacistů v litvínovské části Janov před třemi lety 300 hodin obecně prospěšných prací.

Podle rozsudku napadl občanského aktivistu Ondřeje Cakla, který pochod neonacistů natáčel.

Obhájce se na místě odvolal. Jde o první souzený případ z pochodu touto částí Litvínova, kdy byl pachatel odsouzený.

Cakl natáčel pochod neonacistů sídlištěm Janov 17. listopadu 2008. Podle jeho výpovědi, kterou podpořili i svědčící policisté, se na něj vrhlo asi šest lidí v kuklách, kteří ho bili pěstmi a kopali.

Odsouzeného usvědčily fotky

Při potyčce navíc Cakl upustil kameru za více než 30 tisíc korun, jejíž zaplacení po obžalovaném také požadoval.

Náhradu škody ale soudce odmítl s tím, že se jí má Cakl dožadovat u civilního soudu. Soud totiž nedokázal, že by Cakl kameru upustil po napadení Brávkem.

Odsouzeného podle soudce usvědčily především fotografie a videonahrávka, na níž je vidět, jak kope do Cakla ležícího na zemi. Podle obhájce nejsou ale snímky hodnověrné, protože je na nich osoba zezadu a má na hlavě kuklu.

"Myslím si, že na fotkách nejsem já," bránil se u soudu Brávek, který už byl za výtržnictví a ublížení na zdraví dvakrát souzený.

Caklova zmocněnkyně Klára Kalibová míní, že by soud neměl případ kvalifikovat jako výtržnictví. Podle Kalibové, která u soudu zastupovala nepřítomného Cakla, mělo jít spíše o trestný čin násilí proti skupině obyvatel, protože Cakl je občanský aktivista sdružení Tolerance a občanská společnost, jež se zabývá monitorování aktivit neonacistů.

Aktivista pobývá v zahraničí

Osobně k soudu nedorazil, protože se po incidentu v Janově z obavy o svoji bezpečnost zdržuje mimo republiku.

Ani Cakl si ale není jistý, jestli právě Brávek byl jedním z útočníků. "Přímo z místa činu nejsem schopen říct, že obžalovaný byl jedním z útočníků. Na základě videí a fotografií, které pořídili přítomní novináři, ale ano," řekl již dříve před soudem Cakl.

Podle něj ale jde především o hlavního útočníka, který ho jako první napadl zezadu a shodil na zem. Toho policisté neobvinili. "Doufám, že bude dopaden hlavně on," dodal. Prvního obžalovaného z Caklova napadení, Martina Loskota, mostecký soud před rokem podezření zprostil.

Podívejte se na fotky z pochodu:

Pochodu se 17. listopadu 2008 účastnilo asi 500 příznivců krajní pravice, kteří se snažili projít do sídliště Janov obývaného převážně Romy a dostali se do střetu s policisty.

Hromadná bitka, kterou policie dokázala vyřešit až za dvě hodiny, si vyžádala 14 zraněných. Policie tehdy nasadila do akce kolem 1000 mužů.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy