Přerov - Obyvatelé Přerova se mohou zapojit do soutěže, jejímž cílem je zmapovat historii pomocí dobových fotografií města. Nejzajímavější snímky ze soukromých sbírek zachycující proměnu Přerova se pak objeví v připravované knize. Soutěžní projekt připravuje městská knihovna. Město na něm přitom spolupracuje s polskou stranou. ČTK to řekl mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal.
Do soutěže se mohou podle zástupců knihovny zapojit všichni, kdo mají doma staré fotky zobrazujících život lidí v Přerově. "Lidé mohou až do 20. dubna posílat fotky, které vznikly před rokem 1990. Snímky by měly vypovídat o tom, jak v Přerově lidé před desetiletími žili, jak se třeba bavili, relaxovali, pracovali nebo sportovali. Účastníci se mohou zapojit i s fotografiemi, na nichž jsou zachyceny přerovské budovy," upřesnil ředitel Městské knihovny v Přerově Pavel Cimbálník.
Podle něj nejde pouze o přerovský projekt. "Naše knihovna spolupracuje s knihovnou v polském městě Kedzierzyn Kozle, takže se jedná o mezinárodní projekt s oficiálním názvem Dějiny zachycené ve fotografii - města nad hranicemi," doplnil Cimbálník.
Soutěžící najdou přihlášku i podmínky soutěže na webových stránkách knihovny www.knihovnaprerov.cz. "Z doručených snímků vybereme v prvním kole ty nejzajímavější a jejich držitelé získají hodnotné ceny. Ve druhém kole se tyto snímky zúčastní společného česko-polského hodnocení a následně je zveřejníme v připravované fotoknize," uvedl ředitel knihovny. Dodal, že dobové snímky budou rovněž umístěny v internetové fotogalerii, kde je mohou hodnotit virtuální návštěvníci.
Život v Přerově před časem zmapovali fotografové také prostřednictvím projektu s názvem Den života v Přerově. Do ulic s fotoaparáty se po vzoru svých lipenských kolegů vydalo devět fotografů. Běžný všední život lidí zachytili na osmi desítkách fotografií. Profesionální i amatérští fotografové tehdy zacházeli i do interiérů podniků, továren či nemocnic. Vybrali si pro to den se zvláštním datem - 20. 10. 2010.