Na letošním, již 14. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby vystoupí řada pozoruhodných osobností české a evropské kultury. K nim patří dvě mimořádné ženy, zpěvačka Radka Fišarová a německá houslistka Sophia Jaffé.
První v interpretaci slavných francouzských šansonů v pořadu s názvem Paris, Paris spolu s akordeonistkou Janou Bezpalcovou, Jazz triem Vladimíra Strnada, Jana Greifonera a Branko Križka a Filharmonií Hradec Králové pod taktovkou Jana Kučery v Sukově síni Rudolfina 3. 1. 2013, druhá v koncertu Klenoty ruské hudby se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, řízeného Petrem Louženským.
Možná může být zajímavá otázka, co mají společného jazzová a muzikálová zpěvačka a interpretka „vážné" hudby, tedy oblastí kultury zdánlivě od sebe na míle vzdálené? Může vést totiž i k odpovědi, jak obě ženy dosáhly tak výrazného úspěchu.
Sólistka a komorní hráčka, která od počátku tisíciletí sbírá významné mezinárodní ceny a vystupuje s nejvýznamnějšími světovými orchestry, mimo jiné též s právě zmíněným s pražským symfonickým orchestrem, byla vedena svými rodiči Norou a Abrahamem ke hře na housle už od pěti let.
Rovněž světově nejmladší představitelka Evity, která vystupovala v řadě dalších muzikálů, jako jsou Kleopatra, Tři mušketýři, Vlasy, Angelika či Dracula, se mohla opřít o zázemí hudební rodiny, když začala v pěti letech zpívat ve sboru Bambini di Praga.
Francouzský šanson je žánr, který je nabitý emocemi a pozitivní energií, stejně tak jako Koncert a moll Dmitrije Šostakoviče, s nímž vystoupí Sophia Jaffé po úvodní Stravinského fantazii pro orchestr Ohňostroj, která tuto rozzářenou a kypící barevnost má už v názvu.
K talentu, píli, emocím a energii tedy můžeme ještě přidat otevřenost vůči novému, skoro se nabízí slovo odvaha, která nechybí těmto umělkyním, jak je sledujeme nejen na festivalu České doteky hudby.
Více informací naleznete zde.
Jan K. Čeliš