V prvním prázdninovém týdnu proběhl v Hradci Králové další ročník obřího festivalu Rock for People. Ten se již několik let řadí mezi ty letní akce, které dbají na čistotu, třídění a druhotné využití odpadů. Za čistým areálem stojí spousta práce, která zůstává běžnému návštěvníkovi ukrytá. Jak to tedy probíhá v zákulisí Rock for People?
Rock for People byl počtvrté čistým festivalem
Pokud jste se letos toulali po areálu královéhradeckého festivalu, museli jste mít zase o něco příjemnější pocit. Všude na zemi bylo čisto, cesty byly lemovány barevnými koši na třídění plastů, papíru a plechovek. Vlastně jste to všechno vnímali už jen tak podprahově, protože čistota a třídění odpadů již neodmyslitelně patří k tomuto českému festivalu. Jde přece především o to si bez nepořádku a zábran užít skvělé show v podání Queens of the Stone Age, Thirty Seconds To Mars, Foals, Parov Stelar Band, ale i Karla Gotta nebo již evropsky kvalitních Kryštofů.
Cesta k čistotě na českých festivalech trvala přesně šest let. Se vším přišel projekt Čistý festival, který uvedla autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Právě ta má v Česku na starosti systém, který zajišťuje třídění a recyklaci odpadů a obalů. Od prvopočátků se projekt změnil k nepoznání. Dnes již není jen o třídění odpadů, ale také o zábavě. Své show předvádějí v areálech českých festivalů bubeníci na barevné kontejnery, na stánku Čistý festival mohou návštěvníci besedovat o třídění s českými muzikanty, úsměvy a podpisy ochotně rozdává moderátor a patron třídění odpadů Pavel Cejnar.
Festivalová třídící linka představuje evropský unikát
Celý systém, který vede k čistotě festivalů, je poměrně náročný na realizaci. Na Rock for People vše začíná stavěním desítek barevných košů na třídění odpadů a rozdáváním tisíců pytlů na odpady návštěvníkům ve festivalových kempech. Toto představuje rozsáhlou investici, kterou podporuje právě projekt Čistý festival. Pytle a barevné koše se plní tříděným odpadem a jsou sváženy několika čtyřkolkami s přívěsem na třídící linku. Člen týmu Rock for People Jiří Hlinka k tomu dodává: „Je třeba poděkovat našim návštěvníkům, kteří patří v Česku k těm nejvychovanějším. Bez nich a jejich aktivního zapojení do třídění odpadů by náš systém nebyl realizovatelný."
Samotná třídící linka představuje evropský unikát. Během festivalu se na ní vystřídá zhruba 250 zaměstnanců, z toho 80 dobrovolníků, kteří zde pracují pouze za vstupenku na festival. Na třídící lince se shromažďují pytle návštěvníků kempů, které jsou zde vysypány a roztříděny na plasty, sklo, papír a plech. Obdobně se zde dotřiďuje také odpad z barevných košů z festivalového areálu. Vytříděné odpady jsou pak rozděleny do speciálních kontejnerů, které putují přímo k druhotnému zpracování, tedy recyklaci. Odvoz odpadů k druhotnému využití je dalším bodem systému, který významně podporuje projekt Čistý festival.
Po plastech z českých festivalů se můžete projít ve městech
Díky osvětě a systému vratných kelímků klesl celkový objem vyprodukovaného odpadu na zhruba polovinu z loňského množství. 19,27 tun tvořily plasty (11,86), papír (3,84), sklo (2,73) a kovy (0,84), 13,44 tun pak představoval směsný odpad. Vytříděné plasty, papír, sklo a plech z Rock for People byly převezeny ke zpracovatelům, kteří umí odpad přeměnit v užitečné výrobky. Například v Lázních Bohdaneč nedaleko Hradce Králové se směsné plasty používají k výrobě dlaždic do měst nebo desek do stájí. Během několika desítek minut se zde z festivalových plastů stávají věci praktické potřeby. Vytříděný papír je recyklován především na nové papírové obaly, sklo se používá jako příměs do stavebních materiálů nebo se z něj vyrábí nové potravinářské sklo.
Lukáš Grolmus, ředitel komunikace společnosti EKO-KOM, doplňuje: „Jsem velmi rád, že se českým festivalům povedlo během několika málo let přejít na vlnu čistoty a recyklace. Je to hlavně zásluha návštěvníků letních akcí, kteří pochopili, že třídění odpadů opravdu má smysl. Takový jeden návštěvník Rock for People během jediného festivalového dne v průměru vytřídí přes čtvrt kila odpadu, který je dále využit. Těší mě, že se ke třídění odpadů každoročně připojuje více lidí nejen na festivalech, ale v celé ČR."
SOUTĚŽ: Čistý festival rozdává vstupenky a smartphone!
Vyhrajte vstupenky na české festivaly a smartphone Samsung Galaxy! Odpovězte do neděle 4. srpna 2013 na jednoduchou soutěžní otázku a vychutnejte si zdarma letní festivaly, které třídí odpady, nebo chytrý telefon! Ceny čekají celkem na celkem 7 výherců:
1 x smartphone Samsung Galaxy
2 x 2 vstupenkyna festival Okoř
2 x 2 vstupenky na festival Chodrockfest
2 x 2 vstupenky na festival On the Road
Soutěžní otázka zní: V jakém městě nedaleko Hradce Králové se vyrábějí z tříděných plastů dlaždice?
a) Lázně Bohdaneč
b) Lázně Poděbrady
c) Mariánské Lázně
Odpověď na soutěžní otázku najdetemimo jiné na internetových stránkách Čistý festival www.cistyfestival.cz. Odpověď na soutěžní otázku zašlete nejpozději do neděle 4.srpna 2013 24:00 hodin na e-mailovou adresu [email protected]. Do předmětu e-mailu uveďte heslo: JEDU NA FESTIVALY. Slosování proběhne z doručených správných odpovědí. Výherci budou vyhlášeni na stránkách www.cistyfestival.cz a kontaktováni e-mailem v týdnu od 5. srpna. Přejeme hodně štěstí!