Hlavní vchod zatím kryje ochranné lešení. Muzeum zaměstnanci otevřeli v sobotu.
Udržet Národní muzeum v provozu a připravit je na náročnou rekonstrukci patří k hlavním úkolům generálního ředitele Michala Lukeše. Ve středu spadl z fasády přímo před hlavní vchod kus sochařské výzdoby.
"Upřesnili jsme průzkum z loňského podzimu a potvrdili si, že hlavním problémem fasády jsou zrezivělé kovové armatury uprostřed kamene. Ve středu odpadla část obkladové římsy," řekl sochař Váňa.
Celkový stav fasády negativně ovlivnila tuhá zima, mráz a rychlý nástup teplého počasí. "Doufejme, že teď nenastanou silné deště," řekl Lukeš a Váňa jeho slova potvrdil. Rychlé vysoušení nasáklého materiálu by totiž budově nepomohlo. "Praskliny mohly být ve zdivu desítky let, ale projevilo se to až nyní," dodal Váňa.
Z porady vedení Národního muzea v Praze vyplynulo, že z čelní strany od Václavského náměstí odpadnutí větších kusů nehrozí. "I když v sobotu návštěvníkům naše sbírky zpřístupníme, nájezdové rampy zůstanou uzavřeny. Netušíme totiž, co by mohlo spadnout z postranních věží. V úterý postavíme i tam lešení a umožníme částečný přístup ze stran," vysvětlil Lukeš.
"Fasádu musíme zabezpečit tak, aby vydržela tři nebo čtyři roky do začátku generální opravy," prohlásil Lukeš, podle něhož by muzeum mohlo v příštím roce čerpat první finance z přislíbené miliardy korun.
V květnu museli zaměstnanci nechat snést rozměrné sousoší Géniů, které rovněž ohrožovalo návštěvníky a hrozilo zřícením.
Odpadlé kusy sochařské výzdoby naštěstí nikoho nezranily. Vedení muzea jimi teď může obohatit alarmující výstavu, kterou už měsíc upozorňuje na havarijní stav hlavní budovy. Obsahuje úlomky zdiva a soch, zlacené dekorace z měděného plechu stržené ze střech větrem, rozpadající se kusy břidlice z krytiny, zničená okna a demontovaná původní kování.