Nabízíme tvůrčí svobodu, časem i peníze, lákají rektoři

Josef Tuček
28. 11. 2007 17:55
Univerzity potřebují nové učitele a badatele
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MFF UK

Praha - Vysokým školám chybějí mladí učitelé. Když je chtějí získat, lákají: "Budete mít sice míň peněz než v soukromé sféře, ale zato větší tvůrčí svobodu."

Tak to alespoň říkali rektoři pěti pražských univerzit (České zemědělské univerzity, Českého vysokého učení technického, Karlovy univerzity, Vysoké školy ekonomické a Vysoké školy chemicko-technologické) při setkání s novináři.

Osmnáct tisíc na začátek

Obvyklý nástupní plat mladého odborného asistenta s titulem Ph.D. se pohybuje kolem osmnácti tisíc korun. To je, i s přihlédnutím k inflaci, lepší příjem, než měli vysokoškolští učitelé před pár lety. Ovšem kdyby tento mladý vědec šel pracovat do praxe, mohl by mít mnohem víc.

Den vědy

Pojďte se dozvědět, jak se dělá věda na vysokých školách, popovídat si s vědci a seznámit se s výsledky jejich bádání. Tak zvou pořadatelé z pěti pražských univerzit na program v pátek 30. listopadu v budově Vysoké školy ekonomické. Podrobněji čtěte ZDE. )

"Určitě by prospělo, kdybychom mohli nastupujícím kolegům dát vyšší plat," řekl rektor Vysoké školy chemicko-technologické Vlastimil Růžička.

A podpořil jej i rektor Karlovy univerzity Václav Hampl: "Všude ve světě je sice obvyklé, že platy v akademické sféře jsou o něco nižší než v komerční sféře, ale u nás je ten rozdíl znatelnější."

Profesorem ve čtyřiceti

Na druhou stranu nedostatek učitelů způsobuje, že kariéra vysokoškolského učitele se může rozvíjet docela rychle. Ti aktivnější se mohou stát docentem ve třiceti, nebo i profesorem ve čtyřiceti letech. Čímž se jim dále zvýší jak příjem, tak možnosti věnovat se svým odborným zájmům.

Devětadvacetiletý proděkan Jakub Fischer: Mám tvůrčí svobodu.
Devětadvacetiletý proděkan Jakub Fischer: Mám tvůrčí svobodu. | Foto: VŠE

"V soukromé sféře bych mohl mít třeba o dvacet tisíc měsíčně víc. Chodil bych ráno v půl osmé do práce a všichni by se divili, kdybych už v šest odcházel. Tady mám pružnější pracovní dobu a obrovskou tvůrčí svobodu," říká devětadvacetiletý Jakub Fischer z Fakulty informatiky a statistiky Vysoké školy ekonomické.

Devětadvacetiletý proděkan

Těžko říci, jak inženýr Fischer využil pružnější pracovní doby, nicméně díky tvůrčí svobodě je autorem řady odborných publikací a v důsledku toho od loňska i proděkanem pro vědu a výzkum na své fakultě.

"Kdybych řekl svůj tarifní plat, což neudělám, smáli byste se. Ale když přičtu peníze za zapojení do různých výzkumných projektů, už se to dá," řekl ještě k odměnám vysokoškolských pedagogů.

V pátek 30. listopadu pořádá pětice zmíněných univerzit Den vědy na pražských vysokých školách. Uskuteční se v prostorách Vysoké školy ekonomické a v přednáškách a besedách chtějí univerzity přesvědčit středoškoláky a studenty bakalářského studia, že dělat vědu na univerzitě může být i jejich životním cílem. (Podrobný program najdete ZDE.)

Sledujete robotické sumo - dva roboti v černém kruhu se snaží vzájemně vytlačit za jeho hranici. Rozhoduje při tom nejen síla (závislá na pohonu) robotů, ale i naprogramovaná strategie.
Sledujete robotické sumo - dva roboti v černém kruhu se snaží vzájemně vytlačit za jeho hranici. Rozhoduje při tom nejen síla (závislá na pohonu) robotů, ale i naprogramovaná strategie. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Čtěte také:

Česká věda stárne. I nadějní studenti váhají

 

Právě se děje

Další zprávy