Přístroj je prvním svého druhu ve střední a východní Evropě a stál 14 milionů korun.
"V loňském roce, kdy jsme používali ještě starý rentgen, jsme udělali snímky přibližně 35 tisíc lidem. Nový rentgen je přínosem z mnoha důvodů: Má daleko menší dávku škodlivého záření a kromě toho urychluje určování diagnózy, a tím i léčby," informoval přednosta kliniky zobrazovacích metod Miroslav Roček.
Nový rentgen je určený především pro nepohyblivé pacienty a hospitalizované s takzvanými polytramauty, což znamená, že má člověk dvě a více zranění, z nichž alespoň jedno jej bezprostředně ohrožuje na životě.
Přístroj je zavěšený na stropě, na jednom konci je rentgenový zářič a na druhém dektor obrazu. S pomocí kolejnic se posunuje kolem speciálního lůžka s pacientem a personál ho může pomocí dálkového ovládání nastavit až do pětatřiceti poloh.
Podle mluvčí Evy Jurinové je to navíc další přístroj, který má dopomoci k tomu, aby se nemocnice stala "bezfilmovou". Snímky z něj jsou totiž ukládány do počítačového softwaru.
"Rentgen jsme doposud testovali ve zkušebním provozu, aby se s ním zdravotníci naučili zacházet. Počínaje včerejškem ale funguje už běžně," doplnil Roček.