Za službu zdarma chce zaplatit. Klame vás spořitelna?

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 12. 2013 7:00
Bojovník proti spornému poplatku zkouší novou cestu, jak jej zrušit nebo zprůhlednit.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Spor o poplatky za vedení či správu úvěrového účtu dostává nové bitevní pole. Poté, co pražské obvodní soudy v drtivé většině rozsudků daly za pravdu bankám a říkají, že tento poplatek je v souladu s českým právem, přesouvá právník Petr Němec, který stál na začátku celého sporu, pozornost k České národní bance.

Ta bude v příštích dnech rozhodovat o Němcově podnětu, v němž regulátora trhu žádá o prošetření údajně nekalých obchodních praktik ze strany České spořitelny.

Němec si stěžuje na jeden z argumentů, který největší tuzemská banka používá u soudu právě při poplatkovém sporu. Spořitelna tvrdí, že některé služby poskytuje právě v rámci paušálního poplatku za vedení a správu úvěrového účtu, avšak zároveň stejné služby uvádí v sazebníku jako samostatné položky s cenou "zdarma". 

Němec konkrétně upozorňuje na dvě položky - „vystavení potvrzení o výši úroků z úvěru pro daňové účely" a „online ocenění bytové jednotky". Podle Němce nemohou být tyto služby poskytovány v rámci rozporovaného paušálního poplatku za vedení a správu úvěrového účtu, když jsou v sazebníku uvedeny samostatně a označeny jako bezpoplatkové.

Hrozí pokuta až pět milionů

Právník podal podnět České národní bance na konci listopadu a ta má 30 dnů na vyrozumění, jak s ním naloží. Pokud by podnět shledala jako oprávněný, může České spořitelně v krajním případě udělit pokutu až do výše pěti milionů korun.

Němec odkazuje na zákon o ochraně spotřebitele, podle něhož je považováno za klamavou obchodní praktiku, jestliže podnikatel uvádí u služby výrazy jako gratis, zdarma či bezplatně, pokud přitom spotřebitel musí za službu vynaložit jakékoli náklady (s výjimkou nezbytných nákladů spojených s reakcí na nabídku, s převzetím služby nebo jejím doručením).

Stanovisko České spořitelny se online deníku Aktuálně.cz nepodařilo během pondělí získat.

Na výše uvedený rozpor upozorňovala už před soudy poplatková iniciativa PoplatkyZpět.cz, k níž Němec patří. „Soud zcela nepochopitelně ignoroval některé důkazy a zákon o ochraně spotřebitele. Přešel skutečnost, že banka poplatkem zpoplatňuje služby inzerované zdarma a služby, za které se hradí samostatný poplatek," říká Němec.

„Finanční arbitr tohle například skutkově zjistil, ale stejně z toho nevyvodil žádný právní závěr. Proto tuhle samostatnou otázku dáváme k posouzení dozorovému orgánu - České národní bance," dodává.

Případný rozpor se zákonem o ochraně spotřebitele měl soud podle Němce zkoumat „ex offo" (tedy z úřední povinnosti). Fakt, že tak neučinil, použije protipoplatková iniciativa jako jeden z argumentů chystané stížnosti k Ústavnímu soudu, kterou by PoplatkyZpět.cz jménem advokáta Petra Tomana měly podat v nejbližších dnech. „Porušení zákona o ochraně spotřebitele je jedním z argumentů pro neplatnost poplatku za správu úvěru, se kterým se soudy dosud nevypořádaly, ačkoliv to bylo namítáno," říká Němec.

Banky vedou 76:2

Právě Petr Němec v Česku „rozehrál" celý spor o poplatek za vedení a správu úvěrového účtu poté, co o rozhodnutí německého nejvyššího soudu z roku 2011 napsal online deník Aktuálně.cz. 

Na základě německého verdiktu, že banky v Německu vybíraly tento poplatek v rozporu s unijní legislativou, žádal o vrácení poplatku od Komerční banky, u níž měl úvěr. A v září 2012 jako první v Česku uspěl - banka mu poplatky vrátila.

Následně dal Němec na webu JdeTo.de návod dalším klientům bank, jak mají o poplatky zpět v bankách žádat. Banky ale těmto žádostem v drtivé většině nevyhověly. Do sporu se pak vložily i další subjekty. Němec „přešel" pod v únoru 2013 vzniklou iniciativu PoplatkyZpět.cz, za níž stojí firma BSP Lawyer Partners a advokát Petr Toman.

Jen na tuto iniciativu se následně obrátilo přes 300 tisíc klientů bank, kteří chtějí vrátit zaplacené poplatky. Spor se postupně dostal k obvodním pražským soudům, které o nich rozhodují podle sídla banky.

Soudci dali v drtivé většině zatím rozhodnutých sporů za pravdu bankám. Podle České bankovní asociace vedou banky ke 4. prosinci už 76:2. Jednoznačné skóre mají také spory u Finančního arbitra ČR - banky vyhrály zatím 19 rozhodnutých sporů a prohrály jen jeden.

První spory u soudu i u arbitra přitom vyhráli klienti, následně se ale skóre dramaticky otočilo. Proti rozhodnutí obvodních soudů přitom není odvolání, protože jde o takzvané bagatelní spory do částky 10 tisíc korun.

Přidejte si nás na Facebook, ať víte, co se děje ve světě osobních financí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy