Vyplatí se kapitálové životní pojištění?

Daniel Kučera
11. 12. 2002 0:00
Je opravdu tak výhodné, jak se nás pojišťovny a jejich obchodní zástupci snaží přesvědčit? Kapitálové životní pojištění může být dobrý sluha, ale také zlý pán. Reklamní hesla typu "Zajistěte se na stáří" nebo "Ušetřete na daních" nás mají přesvědčit o výhodách tohoto finančního produktu. Je levný nebo drahý? A kolik opravdu ušetříme na daních?

Je opravdu tak výhodné, jak se nás pojišťovny a jejich obchodní zástupci snaží přesvědčit? Kapitálové životní pojištění může být dobrý sluha, ale také zlý pán. Reklamní hesla typu "Zajistěte se na stáří" nebo "Ušetřete na daních" nás mají přesvědčit o výhodách tohoto finančního produktu. Je levný nebo drahý? A kolik opravdu ušetříme na daních? V našem novém seriálu, který dnes začíná, bychom rádi postupně shrnuli kapitálové životní pojištění. Nečekejte, že jen opíšeme výhody z propagačních materiálů pojišťoven. Kapitálové životní pojištění je finanční produkt, který nabízí pojištěnému kombinaci pojistné ochrany, daňových úlev a dlouhodobého zhodnocování spořící složky v pojistce. Navíc lze u většiny pojistek celou rodinu výhodně úrazově připojistit. Hrazené pojistné pojišťovny dělí v zásadě do několika částí, které mají společně zásadní vliv na to, zda lze takovou pojistku považovat za výhodnou či nevýhodnou.

Co obsahuje pojistné? 

1) Kapitálová (spořící) složka je postupně v průběhu let zhodnocována o kapitálové výnosy (podíly na zisku). Pojišťovny přitom garantují určitou minimální výši tohoto výnosu, který je v současnosti zhruba 3 procenta, donedávna to byla 4 procenta.

 2) Riziková složka pojišťovnám zajišťuje krytí finančních rizik, spojených s pojistným plněním v případě smrti pojištěného nebo dalších pojištěných událostí. Dá se říci, že část pojistného jde do finanční rezervy, kterou má pojišťovna pro případy výplaty pojistných plnění.

 3) Technické poplatky slouží pojišťovnám k hrazení veškerých nákladů, spojených se vznikem, vedením nebo i ukončením pojistné smlouvy (např. administrativní poplatek, poplatek za správu kapitálové hodnoty, poplatek z pojistného, poplatek z mimořádného vkladu i výběru nebo sankční poplatek).  

Veškeré finanční náklady spojené se vznikem, fungováním i zánikem smlouvy o kapitálovém životním pojištění nese výhradně klient, který uzavře s pojišťovnou pojistnou smlouvu. Klient ze svého pojistného zaplatí provizi, vyplacenou pojišťovnou obchodnímu zástupci za získání nové smlouvy, zaplatí veškeré poplatky spojené se správou rizikové i kapitálové složky pojistky a při dožití konce pojištění zaplatí státu daň z kapitálových výnosů ve výši 15 procent. Co jsou to kapitálové výnosy? Kapitálové výnosy (podíly na zisku), které připisují pojišťovny svým klientům, jsou dosahovány zejména na světových kapitálových trzích. Každá pojišťovna garantuje určitý minimální kapitálový výnos, který se snížil z minulých 4 procent na současná 3 procenta. Narozdíl od klientů stavebních spořitelen nemají klienti hodnotu kapitálové (spořící) složky ze zákona pojištěnu. V minulých letech připisovaly pojišťovny svým klientům podíly na zisku ve výši okolo 10 procent, což lze přičíst zejména vysokým úrokovým sazbám a úspěšným investicím pojišťoven na v té době silně rostoucích akciových trzích. To je však již minulostí a nelze asi do budoucna již tak vysoké výnosy očekávat. Jak funguje zajištění finančních rizik z pojistného plnění ? Uzavřete-li smlouvu na pojistnou částku např. 300 tisíc korun, zaplatíte během doby trvání smlouvy však jen část této sumy, protože dochází ke křížení krytí finančních rizik s pojistnými smlouvami dalších klientů pojišťovny. Pojišťovny pracují s různými statistikami, které jim určují míru pravděpodobnosti pojistného plnění u každého pojištěného. To znamená, že dochází-li ke smrti následkem vážné choroby např. u jednoho pojištěného z tisíce (ve věku 30 až 40 let), pojišťovna musí mít pro tento případ připraveno finanční krytí. To je právě částečně zajištěno rizikovými složkami dalších pojistných smluv, u kterých se pojistné plnění nepředpokládá. Pojišťovny odčerpávají část placeného pojistného do rizikové složky po celou dobu trvání pojistky, i když už to později není tolik znát díky růstu kapitálové hodnoty pojistky. Z hlediska kapitálových výnosů (podílů na zisku), připisovaných ke kapitálové složce pojistky, je potřeba si uvědomit, že tyto výnosy nejsou svázány s pohybem kapitálových trhů. Záleží jen na pojišťovnách, jak vysoký výnos na pojistky připíšou. Jedinou jistotou je pro pojištěného garantovaný kapitálový výnos, který se nyní pohybuje kolem 3 procent ročně. Zítra se na finančním serveru Centrum.cz Finance podíváme na výhody a záludnosti daňových úlev.
 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy