Vzala vám velká voda střechu nad hlavou nebo vám poškodila majetek? Přihlaste se o peníze u své pojišťovny! Ing. Martin Diviš z České asociace pojišťoven poradí, jak správně postupovat. Velká voda trápí především jižní, západní a střední Čechy. Lidé z postižených oblastí by se prvních záloh měli dočkat během několika dnů. Základem je ale pojištění pro případ povodně .
Vzala vám velká voda střechu nad hlavou nebo vám poškodila majetek? Přihlaste se o peníze u své pojišťovny! Ing. Martin Diviš z České asociace pojišťoven poradí, jak správně postupovat. Velká voda trápí především jižní, západní a střední Čechy. Lidé z postižených oblastí by se prvních záloh měli dočkat během několika dnů. Základem je ale pojištění pro případ povodně.
->
Jak postupovat po povodni nebo jiné živelní pohromě?
Ve chvíli, kdy je dům plný vody, jsou rady velmi složité. Člověk určitě v první chvíli nemyslí jen na pojištění, ale samozřejmě na to, jak zabránit další škodě. Nejdříve bychom se měli pokusit
zdokumentovat škody. Pokud není možné škody vyfotografovat, je dobré sepsat aspoň seznam poškozených nebo zničených věcí. Je dobré se domluvit s někým ze samosprávy (obce) nebo se sousedem, aby nám ten seznam podepsal. Měli bychom si sehnat aspoň nějakého svědka, když jsou poškozené věci shnilé a musíme je vyhodit. Cennější předměty bychom měli nechat někde na hromadě. Ale pokud nám budou plesnivět, je tam samozřejmě nebudeme nechávat někde nehygienicky ležet.
Můžu si po povodni uklidit?
Ano, to samozřejmě můžeme. Většina pojišťoven bude postupovat v těchto případech benevolentně, jako tomu bylo v roce 1997 na Moravě. Je jasné, jak k té škodě došlo. Je ale třeba sepsat alespoň nějaký poškozený majetek.
Běží nějaká lhůta, do které musím pojišťovně oznámit škodu?
V pojistných podmínkách většiny pojišťoven se uvádí, že bychom měli škodu nahlásit bezodkladně, tedy co nejdříve. Není ale přesně stanoveno dokdy. Jestli to bude za dva dny nebo za týden, není tak důležité. Čím dříve nahlásíme škodu, tím dříve nám pojišťovna může vyplatit nějakou náhradu nebo alespoň zálohy. Ve chvíli, kdy lidé přijdou o celý majetek, potřebují alespoň zálohu. Pojišťovny jsou připraveny vyplácet
okamžité zálohy až do výše 50 procent celkového plnění.
Jak postupovat, když mi voda odnese doklady o pojištění?
Pokud je nemáme, tak nás má v evidenci pojišťovna. Podle jména a osobních údajů se ta smlouva vyhledá. Pojistka je v platnosti i bez těchto dokladů.
Jakým způsobem prokážu škodu? Jsou nutné účtenky?
Pokud ty účtenky máme, je dobré je ukázat likvidátorovi. Současné záplavy jsou ale opravdu krizová situace, kdy žádná pojišťovna nebude vyžadovat účtenku na tohle a na tamhleto. Ve chvíli, kdy nám voda vzala půl domu, určitě nebudeme hledat účtenky.
Jak rychle dostanu peníze?
Zálohy se objeví na kontech během jednoho, dvou, tří dnů.
Doúčtování v těchto případech nebývá problematické. Jakmile se udělá soupis poškozeného majetku, tak to jde rychle. Většina pojišťoven v těchto případech posiluje týmy likvidátorů v povodňových oblastech. Drží se i nepřetržité služby. Nepředpokládá se, že by se výplaty měly nějak prodloužit. Nebylo tomu tak ani v roce 1997, kdy povodně na Moravě byly daleko větší.
Když majitel bytu při povodni zemře, můžou pojistku využít i pozůstalí?
Je důležité, na koho byla pojistka uzavřena. Pokud dědici dědí veškerá práva a povinnosti, tak se na ně vztahuje i pojistka.
Více informací o pojištění domácnosti vám přinášíme v článku Proti povodni bojujte pojištěním! Velká část klientů pojišťoven v těchto dnech děkuje osudu, že je pojištěna. To ale ještě neznamená, že bychom měli dát za pojištění majlant. Při pojištění lze totiž získat slevy. Víc se dočtete v článku Slevy na pojištění domácnosti.