ČSSD by po vyhraných volbách chtěla zrušit 15procentní rovnou daň - řekl to Jiří Paroubek, předseda největší opoziční strany ČSSD. Při rušení však nezůstane pouze u zrušení rovné daně, ale také tzv. superhrubé mzdy.
Pro nejbohatší daně až 30 %
Nově by měla být po volbách, ve kterých zvítězí ČSSD, zavedena výrazně vyšší daňová progrese, než je tomu dnes. Výše daňových sazeb by měla dle předsedy ČSSD činit 10, 20 a 30 %. Daně se tak pro nejvyšší příjmové skupiny opět zvýší.
Současně s rovnou daní bude zrušena i superhrubá mzda. Daně by se tak opět měly vypočítávat z hrubé mzdy, jako tomu bylo do konce minulého roku.
Podle Jiřího Paroubka se bude uvažovat též o přerozdělení daňové zátěže. Nízkopříjmové skupiny obyvatel by tak mohly platit ještě méně než letos, zatímco občanům s nejvyššími příjmy by se daně zvýšily výrazněji.
Již nyní je jisté, že případný návrh na zavedení nových daňových pásem podpoří komunisté. Daňová kvóta by měla zůstat na současné úrovni, tedy 36,8 % HDP a neměla by se tak za vlády sociálních demokratů dále snižovat, ale ani zvyšovat.
Minimální daň je definitivně mrtvá
Sociální demokraté však nemají v úmyslu rušit všechna reformní opatření současné vlády. "Minimální daň rozhodně znovu zavádět nebudeme. Z hlediska ekonomického se jednalo o správné opatření, z politického se však jednalo o chybu, která nám vzala velkou část voličů.", řekl předseda Jiří Paroubek.
Stejně tak se největší opoziční strana nebude snažit o opětovné zavedení daní dědické či darovací v první skupině. Sociální demokraté jsou také ochotni dále jednat o změnách v důchodovém systému. Vzkříšena nebude ani povinnost registračních pokladen.
Daňová reforma byla nevyhnutelná
Předseda rozpočtového výboru za ODS Michal Doktor ve svém vystoupení obhajoval současné daňové reformy, které byly podle něj naprosto nezbytné k tomu, aby se dále nezvyšovalo zadlužování a nekontrolované zvyšování mandatorních výdajů státního rozpočtu.
Postavil se tak proti tvrzení Jiřího Paroubka, že ekonomika žádnou korekci nepotřebovala, protože byla v nejlepším stavu v historii ČR. Cílem je, aby se složená daňová kvóta snížila ze současných 36,8 % na 33,5 % HDP v roce 2010, řekl mimo jiné Doktor.
Z České republiky se stává daňový ráj
Jak uvedl na fóru Jan Čapek ze společnosti Ernst and Young, stává se Česká republika zemí s nejnižší daňovou zátěží v Evropě.
"K tomu, abychom mohli ČR v budoucnu nazývat daňovým rájem, však chybí našemu daňovému systému větší jednoduchost a především stabilita systému.", hodnotil současné reformy Jan Čapek.
Hlavními opatřeními, které posílily Českou republiku v daňové konkurenceschopnosti jsou zavedení rovné daně ve výši 15 %, zrušení daně dědické a darovací, plošné osvobození přijatých a vyplácených dividend od daně a další.
Stabilitu systému však zásadně narušují návrhy sociální demokracie na opětovné změny daňového zatížení, které odrazují zahraniční podnikatele platit daň v ČR. Daňové prostředí v České republice je podle názoru Jana Čapka v současnosti pro daňové poplatníky výhodnější než v sousedním Slovensku, které daňové reformy zavedlo již před 4 lety.
Čtěte také: Další články ve specilání příloze Nové Bydlení 2008 |