Sdílené pracovní místo je tu
Nový institut sdíleného pracovního místa umožní dvěma a více zaměstnancům se stejným druhem práce rozvrhnout pracovní dobu podle jejich vlastních potřeb a potřeb zaměstnavatele. Prostě dané místo bude v rámci pracovní doby vždy obsazeno alespoň jedním zaměstnancem.
"Jinými slovy zákoník práce nově umožní, aby zaměstnavatel vytvořil jedno pracovní místo, o které se v rozsahu pracovní smlouvou stanovených úvazků budou dělit dva a více zaměstnanců. Ti si po vzájemné dohodě sami rozvrhnou pracovní dobu do směn tak, aby každý z nich na základě společného rozvrhu pracovní doby naplnil průměrnou týdenní pracovní dobu, nejdéle však ve čtyřtýdenním období," vysvětluje Miroslav Šperka, partner V4 Legal.
Pracovní rozvrh je potřeba zaměstnavateli písemně předložit alespoň jeden týden předem, jinak rozvržení pracovní doby určí sám zaměstnavatel.
Uzavřenou dohodu o sdíleném pracovním místě lze vypovědět bez udání důvodu s 15denní výpovědní dobou.
"Novelou zavedený institut sdíleného pracovního místa by měl umožnit lepší sladění pracovního a rodinného života zaměstnance. Zaměstnavateli by pak měl dovolit efektivněji rozvrhnout pracovní doby nebo možnost vyjít vstříc zaměstnancům, kteří požadují zkrácenou pracovní dobu, ale rozvrh práce zaměstnavateli neumožňuje vytvořit pracovní místa se zkráceným pracovním úvazkem. Příkladem je provoz na směny," uzavírá Šperka.
Podle advokáta PwC Legal Petra Glogara není úprava sdíleného místa v zákoníku práce příliš rozsáhlá, a proto vznikne prostor pro široký výklad této novinky.
"Zaměstnavatel bude moci využít institut pro snížení administrativy spojené s rozvrhem pracovní doby a možností zúžit počet pozic v rámci firmy. Nevýhodou je nutnost sjednat důkladné a precizní podmínky předávání práce, úkolů a jejich kontrolu zaměstnavatelem. Proto předpokládáme, že použití této novinky se uplatní na méně náročné profese a práce," komentuje Glogar.