Již příští rok hodlá společnost TESCO zavést do svých obchodů samoobslužné prodejny. Jejich zavedení se tak uspíší o celý rok.
Samoobslužné pokladny umožní zákazníkům bez dlouhých čekacích dob zaplatit vybrané zboží. Firmě zase umožní snížit náklady na prodavače a zvýšit komfort zákazníkům. Tato novinka se již odvědčila v některých západních zemích, kde běžně funguje.
Fronty u pokladen sice zřejmě zavedením samoobslužných pokladen úplně nezmizí, nicméně pomůže tato doplňková služba fronty alespoň omezit. Důvodem častého zpoždění a tvorby front u pokladen je chyba pokladních a špatně namarkované ceny zboží. Právě toto by měl nový přístroj pomoci odstranit.
Další výhodou budou výrazné úspory personálu a tedy nákladů na mzdy pokladních. V každém případě samoobslužné pokladny pomohou k efektivnějšímu nakládání s pracovní silou v supermarketech.
Jak to všechno funguje?
Zákazník u terminálu pokladny zboží naskenuje a vloží do přiložené igelitky. Důležité je, že tato igelitová taška bude spojená s váhou, která již obsahuje přeprogramované informace nejen o ceně zboží, ale i jeho váze. Tento systém tak zabrání zlodějům, aby u samoobslužných pokladen podváděli.
V případě, že informace nebudou odpovídat údajům v paměti pokladny, bude muset zákazník proceduru zopakovat. V případě, že by zboží nemělo čárový kód nebo čip, byl by tu systém obrázků. Stanovenou cenu pak zákazník zaplatí hotově nebo kartou.
V domovské zemi Tesca, Velké Británii, fungují tyto pokladny ve zhruba dvou stech obchodů. V USA pak fungují v každém třetím hypermarketu.
Místo čárového kódu čip?
|
V současnosti právě probíhá výzkum nové technologie, která by měla komfort při nakupování ještě výrazným způsobem zvýšit. V budoucnu tak způsob prodeje získá úplně nový impuls. Jedná se o tzv. mikročipy. Na rozdíl od kódů vyžadují podstatně méně spolupráce s obsluhou čtecího zařízení.
Základem komunikace je výměna dat mezi nosičem informací a počítačem. Čip je většinou připojen k zásilce, vozidlu nebo k produktu samotnému a uchovává informace v paměti a putuje s produktem. Má podobu třeba papírové nálepky nebo štítku. Mikročipy ale mohou být zapuštěny přímo do výrobku.
Zákazník při nákupu vybírá zboží, které je opatřené právě mikročipem. Po nákupu pak stačí, aby s plným košíkem projel rámem či pokladnou, kde nebude třeba žádné obsluhy. Součástí přístroje bude především čtecí zařízení, které automaticky zaznamená celý nákup včetně všech konkrétních položek.
Na základě naprogramovaných informací vydá přístroj během několika vteřin účet, který zákazník na místě uhradí. Úhrada bude možná buď hotově, nebo se částka odečete přímo z konta zákazníka. A je hotovo.