Na první pohled se zdá, že najmout finančního poradce si nemůže dovolit každý. Jenže pokud nejste zrovna finanční makléři, můžete se vyvarovat spousty chyb a ještě vydělat. Finanční poradce Vám pomůže nejen se sestavením Vašeho osobního finančního plánu, ale poradí například i při řešení otázky bydlení.
Co jsou vlastně zač?
Profese finančního poradce je v jistém smyslu velmi specifická v tom, že rozsah a obsah nabízených služeb není zatím upravený žádným zákonem nebo vyhláškou, stejně jako není žádným zákonem stanovená úroveň a zaměření vzdělání a odborné praxe (s výjimkou obecně platných zákonů stanovujících obecné podmínky pro výkon živnosti a pro podnikání). Od různých finančních poradců se tedy můžete dočkat jak různého rozsahu služeb, tak i různé úrovně kvality.
V tomto smyslu nelze ani modelovat univerzálního finančního poradce, protože oblasti správy financí, v nichž se dnes finanční poradci uplatňují, jsou natolik rozsáhlé, že mnohé z nich již vyžadují hlubší specializaci.
V čem spočívá finanční poradenství?
Jednoduše řečeno, finanční poradce se snaží ze všech možných variant spoření, investování, a úvěrování vybrat pro konkrétního klienta ty nejlepší, vzájemně je skloubit a vymodelovat tak základní finanční plán klienta. Tato metodika může zahrnovat plánovací strategii, parametry nastavení pojistných částek (v jednotlivých životních situacích a podle majetkových poměrů), poměr výdajů na zajištění proti rizikům a na akumulaci, úvěrovou zatížitelnost klienta atd.
Podle oblastí, v nichž se můžou nacházet cíle a potřeby klienta, lze kromě základního nastavení finančního plánu (které obvykle obsahuje zajištění příjmů, nenadálé výdaje, zajištění majetku a také finanční zajištění v době důchodu), najít další oblasti, ve kterých může finanční poradce nabídnout své služby jsou to například investice a bydlení. Oblast investic a bydlení vyžadují hlubší specializaci a můžou zahrnovat širší rozsah služeb, například v případě bydlení kromě vyřešení způsobu financování bydlení i zpracování úvěrových žádostí, zastupování klienta na úřadech, v bance apod.
Další činnosti zprostředkování finančních produktů
Zprostředkování finančních produktů bylo vlastně prvotním záměrem, avšak postupným rozšiřováním nabídky finančních produktů a vstupováním dalších finančních institucí na český trh vznikla nutnost nabídnout klientům racionalizovanější řešení právě ve formě poradenství. Dnes by mohly tyto dvě oblasti služeb existovat vedle sebe nezávisle, problém však je v tom, že český trh není připravený akceptovat finanční poradenství jako placenou službu a na druhé straně téměř všechny finanční produkty mají ve své ceně zabudovaný distribuční poplatek, který klient zaplatí bez ohledu na to, zda si přišel sjednat produkt na přepážku kamenného finančního domu nebo mu jej zprostředkoval distributor.
V praxi to znamená, že pokud se poradenství a distribuce spojí v jednu službu, finanční poradce dostane za svou práci zaplaceno a klient dostává bezplatně přidanou hodnotu ve formě finančního plánu.
Co říci závěrem?
Nebojme se finančních poradců. Přesto, že téměř každý poradce nebo firma si vytváří vlastní metodiku finančního plánování, vlastní postupy, které umožňují efektivněji zvládnout základní nastavení finančního plánu, jen málokterý z nás je schopný si sestavit finanční plán a zcela vyjímečně je tento plán komplexní.