Měl by stát omezit výdaje na zdravotní péči?

Miroslav Zeman
30. 6. 2004 0:00
Zdravotní péče v České republice je bezplatná - tvrdí se. Skutečně máme zdravotní péči zadarmo? A je systém zdravotního pojištění u nás efektivní a spravedlivý?

Zdravotní péče v České republice je bezplatná - tvrdí se.  Skutečně máme zdravotní péči zadarmo? A je systém zdravotního pojištění u nás efektivní a spravedlivý?

Již dávno jsou pryč doby, kdy se za první republiky za návštěvu lékaře či pobyt v nemocnici velmi draze platilo. Stejně tak jsou pryč doby socialismu, kdy bylo standardem při návštěvě lékaře, nebo pro urychlení termínu operací předat tzv. "povinnou pozornost". V tom lepším případě to bylo několik domácích vajec, láhev alkoholu, v tom horším několik stovek či tisícikorun. Ačkoliv bylo zdravotnictví a vše co s ním souvisí bezplatné, pro mnoho z nás tak tomu skutečně nebylo.

Může být zdravotní péče zadarmo?

Jak je tomu dnes? Je skutečně zdravotní péče zdarma? Bezplatná zdravotní péče je obhajována především levicovými stranami jako určitá forma solidarity a širokého přístupu všech občanů ke zdravotní péči na stejně vysoké úrovni bez ohledu na jejich postavení a finanční možnosti. Platby za jakoukoliv zdravotní péči jsou odmítány s ohledem na nespravedlnost a nerovnost občanů v přístupu ke zdravotnické péči.

Jistě nikomu neunikne silně ideologicky zaměřené zabarvení výše uvedených vět. Skutečně bezplatné a kvalitní zdravotnictví neexistuje v současnosti nikde na světě a lze říci, že v podstatě ani nikdy neexistovalo. A důvod? Žádná společnost bezplatné zdravotnictví na standardně kvalitní úrovni nikdy nemůže zaplatit.

Pomineme-li doplatky za úhradu léků či úkony, které pojišťovny nehradí v celém rozsahu, pak se může zdát, že je naše zdravotnictví skutečně bezplatné. V ČR se stále neplatí přímo za standardní návštěvu lékaře, za pobyt v nemocnici, ani za operace. Nutno dodat, že bohatší lidé si již dnes mohou legálně připlatit za tzv. "nadstandardní péči", kterou si fakultativně zvolí.

Kolik stojí každého z nás "bezplatné" zdravotnictví?

Zdravotní péče je hrazena ze systému zdravotního pojištění. Prostřednictvím zdravotních pojišťoven platíme pojištění my všichni. A nutno dodat, že se často jedná o poměrně vysoké částky.
Vezmeme za příklad průměrně vydělávajícího Čecha, s příjmem 16 700 Kč hrubého. Z této částky je mu strženo zdravotní pojištění, které činí 4,5 %, což představuje 751 Kč. To však není vše. Zaměstnavatel zaplatí za jeho zdravotní pojištění dalších 9 % z hrubé mzdy, což představuje dalších 1 503 Kč. Tuto částku však na výplatní pásce většinou neobjevíte, protože ji přímo za vás hradí zaměstnavatel, nicméně jedná se o prostředky, o které se vám snižuje mzda. Průměrně vydělávající Čech tak za měsíc zaplatí na zdravotním pojištění 2 254 Kč. Za rok to činí cca 27 048 Kč, a to rozhodně není nízká částka. Tuto částku byste za nyní nastavených podmínek mohli individuálně zaplatit za zdravotní péči v průběhu jednoho roku. Pokud tedy méně vyděláváte, zaplatíte na pojištění méně, a naopak.

Je systém zdravotního pojištění v České republice efektivní a spravedlivý?

Lze říci, že náš systém zdravotního pojištění je hodně solidární. Až 70 % finančních prostředků z něj čerpají důchodci, kterých je ve společnosti "jen" asi 25 %, a kteří samozřejmě na zdravotní pojištění platí nejmenší částky, či spíše za ně zdravotní pojištění hradí přímo stát.

Na druhou stranu ti, co platí do systému nejvíce, mají nárok na stejnou péči jako ti, co platí nejméně. Jakýkoliv nadstandard si musí dále platit. Nutno dodat, že ne vždy jsou obrovské finanční prostředky využívány efektivně a téměř neexistuje motivace k hospodárnému nakládání s těmito prostředky.

Velkou nevýhodou je nepřehlednost tohoto systému, kdy lze jen velmi těžko zjistit, kolik kdo do systému zaplatil a kolik z něj v podobě zdravotní péče čerpal. Tento a další nedostatky by měla odstranit budoucí reforma zdravotnictví počítající nejen s vyšší spoluúčastí pacientů na péči o své zdraví, ale i v soukromých účtech, které spravedlivě znázorní, kdo a kolik do systému přispěl a kolik z něj čerpal (což odráží i zodpovědnost a péči o své vlastní zdraví každého z nás). Tuto reformu však uskuteční až nová silná vláda.

Podíl státu (zdravotního pojištění) na celkových výdajích na zdravotní péči v % ve vybraných zemích EU

ČR 90,8
Německo 77
Lucembursko 92
Řecko 57
Slovensko 85
Itálie 75
Polsko 70
Rakousko 67

Zdroj: ČSU

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy