Chcete se pojistit a finančně zabezpečit na stáří a uvažujete nad kapitálovým životním pojištěním? Chcete si ověřit, na kolik je vámi vybraná pojistka efektivní a výhodná v porovnání s pojistkami konkurenčních pojišťoven a dalšími finančními produkty? Moc se netěšte. Nedostatkem kapitálového životního pojištění je totiž jeho neprůhlednost a vysoké provize za smlouvy.
Chcete se pojistit a finančně zabezpečit na stáří a uvažujete nad kapitálovým životním pojištěním? Chcete si ověřit, na kolik je vámi vybraná pojistka efektivní a výhodná v porovnání s pojistkami konkurenčních pojišťoven a dalšími finančními produkty? Moc se netěšte. Nedostatkem kapitálového životního pojištění je totiž jeho neprůhlednost a vysoké provize za smlouvy.
Základním předpokladem pro výběr vhodného finančního produktu, který by splňoval naše potřeby, je možnost porovnat ho s více konkurenčními produkty. Každý má totiž svá specifika, která můžou vyhovovat jednomu, druhému však nikoliv. Měl by být tedy maximálně transparentní. Nakolik je však kapitálové životní pojištění transparentním produktem, musí posoudit každý sám.
Kapitálové životní pojištění je finanční produkt, který pojištěnému nabízí kombinaci pojistné ochrany, daňových úlev a dlouhodobého zhodnocování spořící složky v pojistce. Pojištěný platí pojistné, které se dělí v podstatě do tří částí (riziková složka, kapitálová složka a administrativní poplatky).
Hlavní nedostatky životních
pojistek |
Pojištěný
neví, jak velká část jím placeného
pojistného ve skutečnosti jde do rizikové složky.
Ta pojišťovnám zajišťuje finanční
krytí rizik, spojených s pojistným plněním.
Kapitálovou pojistku nelze seriózně porovnávat
s obdobnými konkurenčními finančními
produkty. Například u úrazového pojištění
nebo rizikového životního pojištění
je výše pojistného jasně definována a
lze pak celkem jednoduše porovnávat jejich
výhodnost či nevýhodnost. Pojištěný při uzavírání
pojistné smlouvy, ani během pojištění nezná
výši všech technických poplatků,
které si pojišťovna účtuje. Jde například
o administrativní poplatek, poplatek z pojistného,
poplatek z mimořádného vkladu a výběru
nebo poplatek za správu kapitálového
majetku. Ten bývá nejvyšší a
představuje zhruba 1 procento ročně z kapitálové
hodnoty. Některé pojišťovny jen nerady zveřejňují
informace ze sazebníku o výši uplatňovaných
technických poplatků. Z vaší pojistky
přitom může být strženo na poplatcích za nějakých
30 let, po kterých trvá pojištění, až
několik desítek tisíc korun. Kapitálová hodnota pojistky je
první roky nulová a při zrušení
smlouvy nedostanete ani korunu. Pojišťovny a jejich
obchodní zástupci argumentují tím, že
si musí pojišťovna vytvořit finanční rezervu
pro případ, že dojde příliš brzy k pojistné
události a tím i k pojistnému plnění.
Bohužel to není celá pravda. Z vaší
kapitálové hodnoty pojistky je, kromě úhrady
technických poplatků, vyplacena také provize
dealerovi pojišťovny za uzavření smlouvy, která
činí až roční pojistné z uzavřené
smlouvy. |
Zjistit výhodnost či nevýhodnost takového kombinovaného produktu je pro laika téměř nemožné a nezbývá mu, než se spolehnout na pravdivost a serióznost informací, prezentovaných dealerem pojišťovny. O jeho čistých úmyslech ovšem můžeme, vzhledem k jeho finanční zainteresovanosti na uzavření produktu, silně pochybovat!
Bez seznámení se s platným sazebníkem technických poplatků neuzavírejte nikdy smlouvu! Trvejte na výpočtu odhadu celkových nákladů, které vám tyto poplatky přinesou. V případě výmluv vyprovoďte takového obchodního zástupce ze dveří.
Jsou provize vysoké?
Aby mohla pojišťovna vyplatit obchodnímu zástupci provizi za uzavřenou smlouvu, musí tyto peníze někde získat zpátky. Pojištěnému proto během prvních let smlouvy nejde část hrazeného pojistného do kapitálové (spořící) složky, ale je pojišťovnou odebíráno na uhrazení nákladů, spojených s vyplacenou provizí. To brání vyššímu využití finančního efektu složeného úročení (reinvestování výnosů) a pojištěného připravuje o část možného zhodnocení kapitálové složky pojistky.
Uzavřete-li pojistnou smlouvu s měsíčním pojistným 1 000 Kč (roční pojistné 12 000 Kč), může činit
celková provize prodejce až 12 000 Kč. Zaslouží si ji nebo nezaslouží? Z pohledu pojišťovny rozhodně ano, protože pro ni tato smlouva znamená lukrativní a dlouhodobé příjmy (například technické poplatky), ale co z pohledu pojištěného?
Kdyby činila provize dealera u zmiňované smlouvy jen 2 tisíce korun namísto uvedených 12 tisíc, rozdíl by šel ve prospěch kapitálové složky pojistky.
Za 30 let by tak byl, při průměrném ročním zhodnocení kapitálové hodnoty ve výši 5 procent, celkový kapitálový výnos pojistky zhruba o 45 000 Kč vyšší. Ale stačila by taková provize dealerovi?
Například u stavebního spoření se vyplácené provize pohybují maximálně okolo jednoho tisíce korun a ze strany obchodních zástupců je přitom o uzavírání smluv velký zájem. Bohužel na poli kapitálového životního pojištění je konkurence díky lukrativním příjmům tak velká, že
snížení provize ze strany jednoho pojišťovacího ústavu by znamenalo konec prodeje jejich kapitálových pojistek.
Jak lze porovnat kapitálové životní pojistky?
Jedinou možností, jak alespoň částečně porovnat kapitálové životní pojistky jednotlivých pojišťoven, je
určit pojistnou částku pro případ smrti a porovnat minimální měsíční pojistné jednotlivých konkurenčních pojistek, které byste museli platit. Jaká bude přesná výše kapitálové hodnoty pojistky při dožití však bohužel nezjistíte, i když určíte stejnou výši kapitálových výnosů (podílů na zisku) u všech konkurenčních pojistek, protože jedním z faktorů ovlivňujících výhodnost pojistky je právě výše všech účtovaných technických poplatků. Existují sice softwarové matematické simulátory, které vám kapitálovou hodnotu dokážou spočítat, ale tato čísla jsou jen orientační a pro pojišťovny nejsou závazná.
Doporučit lze, aby se každý zájemce při návštěvě obchodního zástupce pojišťovny vyptal na
všeobecné i speciální pojistné podmínky smlouvy. To je těch několik stránek nezáživného textu drobným písmem. Nebude-li něco jasné nebo srozumitelné, měl by to zástupce pojišťovny při příští návštěvě podrobně vysvětlit. Jestliže nebude ochotný podmínky smlouvy zapůjčit nebo se bude na něco vymlouvat, pošlete ho tam, odkud přišel.
Chce-li někdo výhodně investovat a zároveň být dobře pojištěný, nemusí automaticky uzavírat smlouvu o kapitálovém životním pojištění. Existují i alternativní řešení, která mohou být i levnější a přitom s možností vyššího výnosu. O těchto alternativních možnostech se dozvíte v dalším díle našeho seriálu.