Z přicházející zimou mnozí z nás plánují cestu za sněhem do zahraničí. Rád bych se na tomto místě zmínil o riziku spojeném s cestou do zahraničí a možnostmi jeho pojištění.
Jako první uvádím nutnost lékařského ošetření a s ním spojené finanční náklady. Toto riziko je asi nejvážnější a těžko předvídatelné. Zatímco v ČR jsou tyto výdaje hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, v zahraničí nikoliv. Kromě několika málo sousedních zemí, se kterými má ČR dohodu o bezplatném ošetření občanů, je nutné ošetření zaplatit. V případě hospitalizace, vážné operace, leteckého transportu či náročné záchranné akce může účtovaná cena dosáhnout statisíců Kč. Za zemi s nejdražší zdravotní péčí je považováno USA.
Pojištění léčebných výloh je základem každého cestovního pojištění. Je však nutné prověřit jeho podmínky a parametry (profily cestovního pojištění ) První, co by nás mělo zajímat je výše pojistné částky. Ta určuje horní hranici plnění pojišťovny. Některé pojišťovny mají limit 500 000 Kč, jiné v řádů miliónů, některé dokonce plnění vůbec neomezují. V případě nízké pojistné částky hrozí, že nebude stačit na úhradu nákladů zdravotní péče. Na cesty po Evropě se považuje za dostatečný limit 1 milion Kč. Na cestu do USA by měl být limit vyšší. Dále je nutné prověřit výluky z pojištění, které říkají kdy pojišťovna nemá povinnost plnit. Obvykle se výluky týkají válečných událostí, aktivní účasti na demonstracích a politických převratů. Dále bývají ve výlukách rizikové sporty jako např. seskoky padákem, potápění, horolezectví a motoristické závody. Pro tyto sporty existují speciální pojišťovny. Mnohdy však mezi výluky patří i běžnější sporty např. sjezdové lyžování či snowbording a je pro ně nutné uzavřít zvláštní připojištění.
Dalším parametrem pojištění je spoluúčast, to je částka, kterou pojišťovna odečítá ze svého plnění. Např. máte-li spoluúčast 2 000 Kč a vaše ošetření stálo 4 000 Kč, pojišťovna vám uhradí jen 2 000 Kč. Cestovní pojištění se obvykle vztahuje i na riziko ztráty (odcizení) zavazadel (věcí). I zde je limitem plnění pojišťovny pojistná částka. Ta bývá ve výši 5 000 - 50 000 Kč a závisí na ceně pojištění a konkrétní nabídce pojišťoven. I zde je nutné počítat se spoluúčastí a výlukami. Výluky se vztahují na určité druhy věcí, např. počítače, mobilní telefony, hotové peníze, ale také na okolnostech za kterých ke ztrátě dojde. Při jejich odcizení musí být překonány překážky, pojištěny obvykle nejsou věci uložené v nočních hodinách v osobním automobilu.
Typickou součástí cestovního pojištění je i pojištění storna zájezdu. Jedná se o situaci, kdy máte zaplacený zájezd, ale z objektivních důvodů (např. nemoc) nemůžete odcestovat. Cestovná kancelář vrátí zaplacenou částku sníženou o storno poplatek, jehož výše roste s blížícím se termínem zájezdu. Storno poplatek pak uhradí pojišťovna. Spoluúčast bývá v tomto případě procentní ve výši 10% - 20% a bývá určena i horní hranice plnění pojišťovny, většinou ne více než 40 000 Kč. V rámci cestovního pojištění můžeme většinou sjednat také úrazové pojištění, pojištění asistenčních služeb, pojištění právní ochrany atd. Tato pojištění je možné uzavřít i samostatně a jejich krytí pak není omezeno na dobu pobytu v zahraničí. Rizika, která tato pojištění kryjí nás ohrožují i u nás doma, v České republice. Přibližnou částku, kterou zaplatíte za cestovní pojištění, si můžete vypočítat zde.