Jako první informovaly o záměru Makra Hospodářské noviny. Řetězec v poslední době není tak úspěšný, jak by chtěl být jeho tržby podle odhadů dokonce klesly o několik set milionů korun. Proto vymýšlí nové strategie k tomu, aby získal více pravidelně nakupujících zákazníků, kteří by v Makru nakoupili většinu toho, co potřebují pro svůj obchod, pro svou živnost nebo pro služby, které poskytují.
Dnes jsou podmínky pro získání karty stanoveny velmi volně: Fyzická osoba musí předložit živnostenské oprávnění, kopii titulního listu daňového přiznání a občanku (popř. pas atp.), zástupce právnické osoby musí mít kromě občanky a titulního listu DP ještě výpis z obchodního rejstříku. Fyzickým osobám se karta vydává zdarma. Každý subjekt (živnostník nebo firma) může mít vydány až dvě karty pro různé fyzické osoby; přitom nikdo jiný než majitel kartu nesmí použít.
Makro: ráj rodinných nákupů
Co si budeme povídat, celá řada zákazníků si do Makra jezdí vyřizovat hlavně své soukromé nákupy, nebo svou klientskou kartu použijí jen jednou za čas - když je v akci zajímavé kancelářské křeslo nebo kopírka. Právě těm posledně jmenovaným by ale mohlo hrozit propadnutí karty.
V rámci pilotního projektu v Ústí nad Labem bude zaveden přísnější režim, protože o členskou kartu bude moci přijít ten, kdo během tří měsíců nenakoupí aspoň za 1000 Kč. Příležitostní nakupující by tak mohli mít smůlu. (Už dnes ale může Makro - v libovolném kraji - odebrat kartu tomu, kdo nenakoupí alespoň jednou za půl roku.)
Potíže by zřejmě neměly nastat těm, kdo v Makru pravidelně pořizují rodinné nákupy: nedostat se nad tisíc korun za tři měsíce může jen velmi skromná rodina. Jak uvedla mluvčí řetězce Markéta Světlíková, o členskou kartu by až na výjimky měli přijít jen zákazníci, kteří svoje podnikání už ukončili nebo nejsou aktivní.
Tip: Vyplňte si daňové přiznání a spočítejte si daňovou povinnost on-line!
Důvody? Zajímavé
Při obhajování toho, proč řetězec o tomto kroku uvažuje, zazněl jeden konkrétní argument: aby se zvýšil komfort a zvětšil prostor pro stávající zákazníky. Na přímý dotaz, zda lidé, kteří do Makra dorazí jen jednou za velmi dlouhou dobu, opravdu "překážejí" aktivním zákazníkům, mluvčí Makra neodpověděla. Stejně tak si netroufla odhadnout, kolika zákazníků by se odebrání karty mohlo týkat, ani náklady, které řetězec má kvůli tomu, že je udržuje v databázi.
TIP: O tom, za jakých podmínek akceptuje Makro na své půdě platební karty, si můžete přečíst ve starším článku. Nezvýšilo by zákazníkům komfort třeba to, kdyby mohli platit i jinými kartami? |
Jak se bude útrata počítat?
S ohledem na praktické důsledky testovaného opatření byla mluvčí Markéta Světlíková také dotázána, jakým způsobem se bude vypočítávat útrata jednotlivých držitelů karty: zda musí oněch limitních 1000 Kč utratit majitel každé karty, nebo zda se částky počítají dohromady, za podnikatelský subjekt. Ani na tuto otázku mluvčí neodpověděla.
Uvidíme...
Pokud ovšem nejste zrovna z Ústí nad Labem nebo jeho okolí, zatím se o svou kartu nemusíte bát. Až pokud se vyřazování svátečních nakupujících z databáze osvědčí, může podobná praxe nastoupit i v dalších regionech.