Co vše se mění v roce 2023: Zásadní změny v právech, povinnostech i peněženkách Čechů

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 1. 2023 6:12
Vyšší důchody i pojistné, povinné datové schránky nebo větší ochrana zákazníků. S příchodem nového roku je pravidelně spojena celá řada zásadních daňových, finančních a právních změn. Redakce Aktuálně.cz přináší detailní novoroční přehled toho nejdůležitějšího, co začalo platit úderem silvestrovské půlnoci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Lékařské prohlídky a vyšší stravné na pracovních cestách

  • Základní sazba náhrady za kilometr u jednostopých vozidel a tříkolek se zvyšuje z původních 1,30 koruny na 1,40 koruny a u osobních silničních motorových vozidel se zvyšuje z původních 4,70 na 5,20 koruny.

Naopak ale dochází ke snížení průměrných cen za litr pohonné hmoty:

  • u benzinu 95 oktanů z původních 44,50 na 41,20 koruny
  • u benzinu 98 oktanů z původních 51,40 na 45,20 koruny
  • u nafty z původních 47,10 na 44,10 koruny
  • náhrada za 1 kilowatthodinu elektřiny zůstává stejná jako v letošním roce - 6 korun.

Zároveň dochází k navýšení stravného za kalendářní den pracovní cesty. U pracovní cesty v délce 5 až 12 hodin nejméně 129 korun, u cest delších než 12 hodin, ale nejdéle 18 hodin na 196 korun a u cest delších než 18 hodin na 307 korun. 

Od ledna rovněž nabude účinnosti novela vyhlášky o pracovnělékařských službách.

  • Nově se ruší povinnost dohledu ze strany poskytovatele pracovnělékařských služeb na pracovišti u kategorie 1 a kategorie 2 nerizikové, jedná se převážně o "kancelářská" zaměstnání.

To znamená, že dohled se v těchto případech bude provádět pouze tehdy, stanoví-li tak zaměstnavatel nebo vyžádá-li si provedení dohledu poskytovatel pracovnělékařských služeb. "U kategorií 2 rizikové, 3 a 4 se nově prodlouží frekvence povinného dohledu z dosavadního 1 roku na 3 roky," vysvětluje Kateřina Demová z advokátní kanceláře AegisLaw. 

Pravidelné prohlídky u kategorie 1 a kategorie 2 nerizikové budou prováděny pouze na základě žádosti zaměstnavatele nebo zaměstnance. Pravidelné pracovnělékařské prohlídky u zaměstnanců pracujících na dohody - tedy DPP a DPČ - se budou nově provádět pouze u rizikových prací, stanoví-li tak zvláštní zákon nebo na základě žádosti zaměstnance nebo zaměstnavatele. 

Podle Demové se také ruší speciální pracovnělékařské prohlídky u řidičů referentů. Nově rovněž nebude nutná mimořádná pracovnělékařská prohlídka v případě absence v zaměstnání přesahující šest měsíců z důvodu čerpání mateřské nebo rodičovské dovolené.

"K očekávanému zrušení vstupních prohlídek u kategorie 1 a kategorie 2 nerizikové ale nedošlo," uzavírá Kateřina Demová z AegisLaw. 

 

Právě se děje

Další zprávy