Bezpečnostní zámky, nezávislé zámky, elektronické systémy, kamerové systémy, ochranka, ale co pes? Uznávají ho pojišťovny jako adekvátní ochranný systém k zabezpečení majetku?
Ano, ale jak které. Například Kooperativa ve svém produktu Venkov poskytuje za hlídacího psa slevu na pojistném ve výši 10 procent.
Novým znakem chování lidí, jak ho zaznamenaly v poslední době pojišťovny a policie je daleko větší ochota, zvláště v lokalitách s vysokou kriminalitou, investovat do kvalitního zabezpečení svého majetku. Majetnější spoluobčané to už považují dokonce za nezbytnost. Pojišťovny umí tuto ochotu také ocenit. Poskytují, v závislosti na míře zabezpečení bytu či domku slevy a bonusy za bezeškodní průběh trvání pojištění.
Minimální zabezpečení
Minimem pro sjednání pojištění domácnosti jsou obvykle dva nezávislé zámky na vchodových dveřích. Některé pojišťovny, například ČSOB pojišťovna, však považují za bezpečnější základní zabezpečení domácnosti spolehlivější mechanické zábranné systémy, jakými jsou například bezpečnostní zámky, kování na dveřích zhotovených z pevné tvrdé desky či uzamykatelné kliky, závory a podobně.Elektronické a mechanické ochranné systémy
Kombinaci elektronických a mechanických systémů dnes považuje řada pojišťoven za ideální řešení, zvláště, je-li elektronický systém vyveden na pult centrální ochrany, tzv. černých šerifů. Například Kooperativa ho považuje u rodinných domků za nejspolehlivější.Navíc jsou dnes často elektronické systémy i povinné. Pochopitelně záleží na výši pojistné částky, ale u většiny "velkých pojistek" elektronické systémy pojišťovny výslovně vyžadují. Například Generalli ho vyžaduje v té nejjednodušší podobě už od pojistky na majetek v hodnotě 800 tisíc korun. Česká pojišťovna od 700 000 Kč.
Alarmy a tísňová tlačítka
Podle údajů pojišťoven překazí alarmy okolo 80 procent vloupání. Také v těchto případech jsou nejúčinnější ty systémy, které jsou propojeny na pult centrální ochrany. Tyto služby jsou přitom cenově dostupné i pro průměrné české domácnosti. Nejčastější je osazování bytů nebo domků detektory pohybu, které reagují na pohyb osob. Lze je pořídit už za cenu někde okolo 10000 Kč. Jiným typem používaného alarmu je tzv. plášťová ochrana. Jedná se o osazení oken a dveří magnetickými kontakty, které signalizují jejich otevření.Mezi staršími lidmi jsou velmi populární tísňová tlačítka. Mají širší paletu použití. Od přepadení a vloupání, až po přivolání pomoci při náhlé nevolnosti. Velkou výhodou tísňových tlačítek je možná identifikace druhu poplachu. Tak lze instalovat detektory požární, zdravotní, přepadení nebo třeba i záplavové.
Není nad vysoký plot a ostrého psa!
Tento názor všeobecně převažuje na venkově. A leckdy ho, jak jsme uvedli už v úvodu, respektují i pojišťovny. Například vzpomínaná Kooperativa, která ve svém produktu Venkov poskytuje za hlídacího psa slevu na pojistném ve výši 10 procent.Nicméně, není to ochranný systém jednoduchý a ani levný. Lidé, kteří nemají se psy zkušenosti by o něm neměli ani uvažovat. Jen tak pro ukázku. Pomineme-li, že pes je obvykle členem rodiny a každá jeho újma se nás bolestně dotýká, má i finanční nároky. První rok "uvedení psa do provozu" nás včetně přístřešku a dalších náležitostí přijde nejméně na 40 tisíc. Ani v dalších letech nejsou finanční nároky malé, byť už jsou o něco nižší. V porovnání s předcházejícími ochrannými systémy patří určitě starost o psa mezi ty nejnáročnější.