Soud o vydání předběžného opatření informoval na svém webu. Zákaz podpisu smlouvu platí až do rozhodnutí o žalobě EDF.
Proti předběžnému opatření je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. EDU II v úterý dopoledne avizovala, že pokud se žaloba EDF ukáže jako neopodstatněná, bude po francouzské firmě vymáhat škodu.
"Podstatné je, že pokud by došlo k uzavření smlouvy, ztratil by francouzský uchazeč nenávratně možnost získat veřejnou zakázku, a to i kdyby mu soud dal v soudním sporu za pravdu," uvedl soud v tiskové zprávě.
Před vydáním předběžného opatření se soud zabýval i závažností a důvodností žaloby. EDF napadla zejména to, že se Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže odmítl zabývat výhradami proti postupu zadavatele tendru. Předseda antimonopolního úřadu Petr Mlsna sice v napadeném rozhodnutí uznal, že EDU II měla povinnost dodržet alespoň základní zásady zadávání veřejných zakázek a tento postup měl podléhat kontrole, ale dovodil, že to nespadá do kompetence Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
"Krajský soud v Brně předběžně posoudil žalobcovy argumenty proti takovému náhledu jako relevantní a poměrně silné, proto předběžné opatření vydal. Tím ještě není řečeno, že žalobce v následném soudním řízení uspěje," upozornil soud.
Firma EDU II, kterou z 80 procent vlastní stát a společnost ČEZ z 20 procent, plánovala podpis smlouvy na středu. EDF svou žalobu podala v pátek. EDU II dnes vyzvala společnost EDF, aby zveřejnila svou nabídku k dostavbě bloků v Dukovanech. Trvá na tom, že vybraná nabídka korejské KHNP byla ve všech ohledech lepší. EDF se k výzvě vyjadřovat nehodlá. EDU II zároveň uvedla, že v případě, že se definitivně prokáže, že žaloba EDF byla bezdůvodná, je rozhodnuta případné škody po francouzské firmě vymáhat.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadli u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.
PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME.