Trump hrozí EU zvýšením cel na 30 procent. Brusel doufá v dohodu, ale chystá odvetu

ČTK ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami
Zvýšení dovozních cel na veškeré zboží z Evropské unie na trojnásobek již od začátku příštího měsíce vyplývá z dopisu adresovaného šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, který americký prezident Donald Trump zveřejnil v sobotu na své síti Truth Social. Von der Leyenová reagovala, že EU je připravena pokračovat v jednání do 1. srpna, přičemž nevyloučila přijetí přiměřených protiopatření.
USA zavedou od srpna na dovoz zboží z EU clo 30 procent, oznámil prezident Donald Trump (na pátečním snímku z Texasu) šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové.
USA zavedou od srpna na dovoz zboží z EU clo 30 procent, oznámil prezident Donald Trump (na pátečním snímku z Texasu) šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové. | Foto: Reuters

Von der Leyenová v sobotu rovněž zdůraznila, že EU je připravena podniknout nezbytné kroky k ochránění svých zájmů. "Podnikneme veškeré nezbytné kroky na ochranu zájmů EU, včetně přijetí přiměřených protiopatření, pokud bude třeba," řekla. Málokterá ekonomika ve světě podle ní dosahuje unijní úrovně otevřenosti a dodržování praxe spravedlivého obchodu.

Podle zdrojů agentury ČTK bylo v reakci na současné dění narychlo svoláno na nedělní odpoledne v Bruselu jednání takzvaného Coreperu, tedy velvyslanců členských států při EU. Diplomaté by měli řešit, jak by se EU měla zachovat a jaké kroky by případně měla přijmout. Jde zejména o možnost zavedení protiopatření.

EU přijala již v dubnu první balík protiopatření proti americkým clům za 21 miliard eur (asi 518 miliard korun), následně ho ale odložila o 90 dní, do tohoto pondělí 14. července. Jestliže nedojde k jeho dalšímu odkladu, měla by tedy tato opatření začít platit. Podle informací z posledních dní se v souvislosti s jednáním s americkou stranou uvažovalo o dalším odkladu těchto protiopatření, není ale jasné, zda nynější Trumpovo rozhodnutí tuto situaci nezměnilo.

"Je nutné pokračovat v jednání," věří Fiala 

Zavedení 30procentních cel na zboží z Evropské unie, jak oznámil americký prezident Donald Trump, by mělo negativní dopad na obchodní vztahy EU se Spojenými státy. "Je nutné pokračovat v jednání," reagoval na oznámení český premiér Petr Fiala (ODS).

"Česká republika spolu s našimi partnery v EU nadále podporuje konstruktivní dialog a hledání diplomatického řešení. Musíme reagovat jednotně a odhodlaně, abychom ochránili naše ekonomické zájmy a zajistili spravedlivý obchod pro naše firmy," podotkl předseda vlády.

Von der Leyenová v sobotu uvedla, že EU je připravena pokračovat v jednáních do 1. srpna a nevyloučila přijetí odvetných opatření, pokud to bude nutné. Tři nejmenovaní představitelé EU agentuře Reuters v reakci na oznámení řekli, že hrozba uvalení cel je jen vyjednávací taktikou.

"První myšlenka, která se vkrádá na mysl, je samozřejmě otázka, na jak dlouho americký prezident Donald Trump cla oznámil," uvedla předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Zda zase po pár hodinách oznámí pozastavení a bude se tvářit, že geniálně vyjednává. Vyjednávání s takovým hazardérem s celosvětovou ekonomikou nikomu nezávidím, ale představitelé EU tak jistě činí s patřičnou intenzitou i razancí," dodala.

Podle prvního místopředsedy opozičního hnutí ANO Karla Havlíčka jsou cla na zboží z Evropské unie výrazně vyšší než vůči Británii, což má za nepřijatelné. "Je to další debakl Evropské komise, která nepochopila, že pokud nenabídneme podmínky, směřující k zásadnímu omezení regulací v EU, staneme se ekonomickým skanzenem," uvedl v sobotu.

Podle předsedy opozičních Pirátů Zdeňka Hřiba jde o další ukázku, že na "oranžového pána z Bílého domu" se nedá spolehnout. "Jeho chaotická a impulzivní politika ničí důvěru, kterou jsme v USA měli desítky let. EU musí reagovat jednotně a sebevědomě - nejen recipročně, ale hlavně investicemi do vlastní obrany a ekonomiky," poznamenal. "Je čas, abychom se postavili na vlastní nohy a nenechali se vydírat červenými čepicemi a výhrůžkami zpoza oceánu," dodal.

Trump v sobotu zveřejnil také dopis adresovaný mexické prezidentce Claudii Sheinbaumové. Z toho vyplývá, že Mexiko bude od 1. srpna také čelit clu 30 procent, napsala agentura Reuters.

90 smluv za 90 dní

Trump na začátku dubna představil rozsáhlá cla, která označil za reciproční, s minimální sazbou deset procent na většinu zboží dováženého do USA. Na dovoz výrobků z EU zavedl clo 20 procent. Den po začátku platnosti cel však s okamžitou platností na 90 dní snížil většině zemí takzvanou reciproční sazbu na deset procent. Prezident uvedl, že v této pauze chce zemím umožnit uzavřít s USA dvoustranné dohody.

Koncem května Trump uvedl, že jednání s EU o obchodu jsou obtížná a nikam nevedou, takže doporučí, aby od 1. června platilo na dovoz z EU clo 50 procent. Nakonec se však rozhodl termín pro dosažení dohody posunout, nejprve na 9. červenec a pak na 1. srpen.

V posledních dnech Trump rozeslal dopisy s informací o zavedení cel řadě obchodních partnerů, včetně Japonska, Jižní Koreje či Kanady. Oznámil také clo 50 procent na dovoz mědi.

Trumpova administrativa vyhlásila cíl uzavřít za 90 dní 90 dohod. Ambiciózní cíl se ale setkal se skepsí ze strany obchodních expertů, kteří znají náročná a zdlouhavá obchodní jednání z minulosti. Dohodu se americké vládě zatím podařilo dojednat s Vietnamem a s Británií.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy