World in Conflict - strategie roku

Radek Pergl
7. 10. 2007 0:00
Studená válka vrcholí a Rusko dobývá Ameriku...
Foto: Hratelně.cz

Jaké by to bylo, kdyby... Takhle začíná příběh většiny počítačových her, a netrpělivě očekávaná strategie World in Conflict není výjimkou. Tady jde konkrétně o to, jaké by to bylo, kdyby došlo ke třetí světové válce. Fikce vychází ze skutečného základu Studené války vrcholící v osmdesátých letech minulého století. Až na to, že tady, na rozdíl od o poznání veselejší reality, někomu v Kremlu ruply nervy a ze strachu z blížícího se pádu komunistických režimů zavelel do útoku. Sovětský svaz se vrhl do války proti Západní Evropě a čtyři měsíce po vypuknutí konfliktu se nečekaně vylodil i v USA...

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Hra nabízí na první pohled trochu málo singleplayerového vyžití - pouze jednu kampaň, ve které se chopíte vedení západních mocností. Jednotlivé mise jsou ovšem tak skvěle nadesignovány a propracovány, že to vlastně není příliš na škodu. Rozhodně nejde jen o tradiční zadání "rozmlať soupeře na cimpr campr", ale úkoly se dynamicky mění v průběhu mise; budete tak odrážet útoky, ustupovat, lákat nepřítele do pasti, útočit na konkrétní opěrné body... nudit se zkrátka vážně nebudete. A pokud dohrajete celé tažení a nemáte náladu pustit se proti živým protihráčům, určitě se vyřádíte ve skirmishi. Počítačem řízení "boti" jsou přitom docela inteligentní, a v kampani i samostatných bitvách se tak popasujete s opravdu kvalitním soupeřem.

Jedná se o realtimovku bojovou, tudíž bez těžby zdrojů, stavby budov a výroby jednotek. Jde jen a jen o bitevní taktiku. Naštěstí si nemusíte vystačit jen s jednotkami, které jsou k dispozici na začátku mise; pokud se vám daří likvidovat nepřítele a obsazovat opěrné body, přibývá vám vesele skóre, za které lze přivolávat posily. Jednotky se dělí na pěchotní, obrněné, vzdušné a podpůrné. Různých typů vojáků a bojových strojů je možná méně než v některých podobných hrách, na druhou stranu jsou vojska velmi dobře vyvážená a každá jednotka má svůj účel. K čemu vám je těžký tankový svaz, když přiletí nepřátelské helikoptéry a rozsekají vám vaše obrněnce na šrot?

Foto: Hratelně.cz

Rozhodně je užitečnější přivolat třeba méně tanků, za to je ale pokrýt protileteckými bateriemi... V městských bojích zase hojně využijete pěchotu, kterou lze samozřejmě nahnat do budov, hodí se i průzkumné letouny či dělostřelectvo. Samozřejmě se můžete těšit na reálné stroje, jako třeba americký tank Abrams, ruského obrněnce BMP-2, nebo třeba Mangustu, útočnou helikoptéru sil NATO. Většina jednotek disponuje i různými speciálními možnostmi (třeba kouřovými granáty), a za speciální taktické body lze objednat i některé specialitky včetně ultimátní zbraně představované nukleární bombou.

World in Conflict je hodně zajímavým kouskem také pro multiplayerové zápolení. V různých režimech lze hrát týmově, a věřte, že pokud se sejde partička sehraných, nebo alespoň zkušených hráčů, je kooperace s nimi proti nepřátelskému týmu doslova lahůdkou. Každý hráč si určí typ jednotek, které bude ovládat, a podle toho se odvíjejí jeho akce. A je jasné, že bez spolupráce s ostatními to nejde. I v multiplayeru samozřejmě hrají důležitou roli body, za které si dokupujete posily, a díky tomu je hra neuvěřitelně dynamická - pořád se něco děje, protože kdo hraje pomalu a staticky, může tady jen těžko slavit úspěch.

Foto: Hratelně.cz

Autoři si dobře poradili se zpracováním kamery. U moha 3D strategií žehráme na nemožnost odzoomovat dostatečně kameru nad bojiště a získat tak kvalitní přehled o situaci na bitevním poli to ale naštěstí není případ World in Conflict, tady máte přehled opravdu dostatečný. Grafické zpracování je fajn, a i když nejde o úplnou současnou špičku, rozhodně neurazí; a některé speciální efekty jsou vyloženě špičkové, třeba kouř je zpracován snad nejlépe ze všech her, které jsme kdy měli možnost vyzkoušet.

Velice rozmanitě působí design map, a není to určitě jen tím, že se podíváme do různých koutů světa konkrétně do USA, Západní a Jižní Evropy a Ruska. A pokud se vám některá mapa nelíbí, nebo vám někde něco jaksi překáží, není nic jednoduššího, než nějaký ten strom či dům srovnat se zemí; prostředí je totiž vesměs zničitelné... Kvalitní technické zpracování je jen podtrženo nadprůměrným ozvučením a celou řadu filmečků a předělů mezi misemi (in-game i jiných), které dodávají hře na atmosféře. Potěší i hodně dobrá lokalizace všech psaných textů do češtiny.

Foto: Hratelně.cz

Je to strategie roku? Asi ne úplně pro každého, World in Conflict je totiž trochu netradičním titulem. Objektivně ale musí každý uznat, že i přes relativně krátkou kampaň jde o úžasný, velice chytlavý titul, který hlavně díky skvělému multiplayeru vydrží vážně na dlouho. Jsme zvědavi, zda se uchytí i v progamingu.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy