Warhammer: Mark of Chaos

Rosťa Viktorín
13. 12. 2006 0:00
Tuny odeslaných dopisů, stovky vyřčených zaklínadel a tisíce modliteb konečně došly svého vyslyšení. Na herní scénu se po osmi dlouhých letech vrací klasický svět Warhammeru.

O tom, že by se mohl objevit elektronický titul, jenž by věrně zpracoval úchvatný, a především rozsáhlý svět Warhammeru, se spekuluje už od vydání Dark Omenu, který i přes svou nespornou kvalitu nedosáhl nijak závratného úspěchu. Když pak studio Black Hole Games podporované společností Namco před více jak rokem oznámilo vývoj strategie čerpající z tohoto fantaskního světa, nejedno oko pařanovo zvlhlo nostalgickou slzou. S novou nadějí se tak statisíce párů očí začaly upírat k rodícímu se projektu, který by konečně mohl uspokojit všeobecnou poptávku. A alespoň dle našeho názoru se mu to podaří!

Foto: Hratelně.cz

Jako ve filmu
Warhammer: Mark of Chaos vás na začátku poutě krvavým a válkou zmítaným světem uvítá se vší možnou grácií, kterou se tvůrcům podařilo vměstnat do úvodního filmečku. Dech beroucí intro vám univerzum Warhammeru představí tím správným, syrovým způsobem, který se k němu náramně hodí. Přechod do kampaně pro jednoho hráče se tak stane jen dalším jednoduchým krůčkem v odhalování fantasy příběhu.

#hodnoceni

Ten, ač není tak propracovaný jako námět Warhammeru 40k: Dawn of War, jistě zaujme a naplno ve vás, stejně jako se mu to podařilo u nás v redakci, rozdmýchá plamen pořádného hráče, který se slovy: "ještě jednu misi" projede kampaní jako blesk. Odměnou ovšem budou pouze napuchlé oči, bolavé zápěstí a jen pro někoho pocit zadostiučinění. Nicméně, ona singleplayerové kampaň si pro vás připravila dva lineární děje, jež můžeme sledovat buď očima "dobrých" (lidé, elfové), či zrakem zástupců záporné strany rovnice (chaos, skaveni), a to ve čtyřech "misích" na každé straně. Leč, nenechte se mýlit, nejedená se o klasické mise jaké můžeme znát z jiných strategií, nýbrž o jakési mezníky, které vám hru pouze rozdělují.

Foto: Hratelně.cz

Schizofrenikem snadno a rychle
Jakmile se ponoříte do krvavého víru, jenž MoC bezpochyby roztočí i na vašich monitorech, zjistíte, že je hra rozdělena vedví. Jednu část tvoří strategická mapa, ne nepodobná těm ze série Total War (i když o dost jednodušší), na níž máte vyznačena všechna významná místa a města, která vám nějakým způsobem mohou pomoci, nebo které byste prostě neměli minout. A co je nejhlavnější, slouží jako jediná možnost pohybu po herním světě. Druhou část, jež hráči hojně využijí, je pak klasické 3D zobrazení, v němž si vychutnáte všechny bitvy do poslední useknuté hlavy.

V nich vám samozřejmě budou krom jednotek (kterých je obvykle k dispozici žalostně málo) pomáhat i hrdinové, obdařeni speciálními předměty a kouzly, nebo "technika", povětšinou zastoupena v podobě děl, obléhacích věží a podobně.

Foto: Hratelně.cz

Temné barvy pro temný svět
Celý titul je zabalen do příjemně temného grafického kabátku, který dává vyniknout dění na obrazovce a dokonale vás vtáhne do nastíněného příběhu. Jednotky, stejně jako budovy a technika, jsou zpracovány detailně a snaží se odpovídat originální předloze, což se jim daří.

Kvalitní hru však netvoří jen vizuální zpracování. Jistý důraz je vždy kladen i na soundtrack, který každou hru doprovází. Nutno říci, že se skladatelé pracující na audio stránce (krom zvuků samozřejmě) MoC předvedli v těch nejlepších barvách. V nabídce díky tomu nalezneme několik různých, leč příjemných melodií, které se v rychlém sledu střídají, vždy adekvátně k dění na obrazovce, a pokaždé s sebou nesou zvláštní melancholickou jiskru.

Foto: Hratelně.cz

Konec dobrý, všechno dobré?
Krvavá pouť nehostinným světem dospěla ke svému definitivnímu konci a finální resumé se třese na svou životní roli. Warhammer: Mark of Chaos rozhodně nedělá ostudu svému jménu, natož značce, pod kterou je schovaný. Podle všeobecného názoru redakce se hra více než povedla a i přesto, že si (čistě můj názor) pravděpodobně nenajde stejně širokou základnu hráčů jako Warhammer 40.000, rozhodně zakotví v srdcích a domácnostech mnoha pařanů. Skutečnost, že se u nás bude titul prodávat s českými titulky, pak jen přidává na jeho atraktivitě a o drobné procento zvyšuje finální ohodnocení.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy