The Settlers VI - osadníci pošesté

Petr Ciesarik
22. 10. 2007 0:00
Můžou nás vůbec ještě něčím překvapit? Rozhodně ano!
Foto: Hratelně.cz

Vývojářskou firmu Bluebyte netřeba představovat. Jejich série budovacích strategií s názvem The Settlers si získala srdce nejednoho hráče. Aktivita vývojářů postupem času začala upadat, a tak přišel na scénu herní gigant UbiSoft a rozhodl se celé studio i s licencí odkoupit. Za nějakou dobu přišel velkolepý návrat v podobě pátého dílu s podtitulem Heritage of the King, byť až taková sláva to zase nebyla. Tu a tam byl propracovaný výrobní systém a ze slavné licence se stala tuctová strategie s pár zajímavými nápady. O rok později při příležitosti 10. výročí vyšel remake druhého dílu, ovšem jednalo se jen o malou náplast (nicméně povedenou, viz naše recenze), po které rok na to přichází plnohodnotné pokračování The Settlers VI: Rise of an Empire (dále RonE).

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Epické story? Ale kdeže.
Příběh nikdy nebyl silnou devizou The Settlers a série na něm prakticky nikdy nestavěla. Až tedy na Heritage of the King, kde byla dějová linka paradoxně možná tím nejlepším, co mohla hra nabídnout. V RonE jakýs takýs příběh je, leč žádné dech beroucí vyprávění nečekejte. Sem tam narazíte na osvěžující video mezi misemi, ale jinak nic převratného. Zkrátka, padouch říkající si "Rudý Princ" se rozhodl, že si rozšíří své království o nějaké nové provincie. A jelikož leze do zelí vám i vašim přátelům, nezbývá nic jiného, než mu jeho počínání zarazit.

Nový styl, dobrý styl.
RonE není ani zdaleka těmi klasickými "Settlery" z dob minulého století. Myšlenky a základní principy zůstávají stejné, avšak autorům se podařilo systém stavění a marketingu překopat tak, aby nebyli zklamáni skalní fandové a zároveň tak otevřely vrátka pro širší spektrum hráčů v žánru.

Foto: Hratelně.cz

Základem všeho je skladiště, které určuje populační limit a dopravují se do něho veškeré zásoby. Pak tu máme hrad, jenž už neplní účel hlavní budovy jako kdysi, nýbrž vám určuje vojenský limit a vybíráte díky němu daně. Koloběh výroby je poněkud odlišný, resp. zjednodušený. Na stavbu stačí obyčejné dřevo přímo od dřevorubce, takže není třeba ho zasílat do pily, v níž by vám z něho udělali prkno. Z jedné strany je to fajn, protože při pozdější vytíženosti si nedovedu představit, jak by mohla pila stíhat. Naopak z té druhé strany se vytratilo kouzlo vytíženého řetězce a výrobek tak prochází maximálně dvěma fázemi.

Musím uznat, že jsem byl překvapen, na co všechno je potřeba ulovené zvěře. Kromě jídla se z ní vyrábí taktéž oblečení a mýdlo, což máme hned tři potřeby populace (o tom níže). Ale nemějte strach, i když není v okolí žádný jelen k ulovení, dá se všechno obstarat jinak. Jídlo je zde taky ve formě chleba, ryb a sýru a všechno i tady musíte nejdříve nějak vypěstovat. Zasejete obilí, které pošlete do pekárny, krávy vám podojí mléko, jež jde do výrobny sýru atp. Potěšilo mě obměněné uživatelské rozhraní, skrze něhož je ovládání jasné a svižné.

Foto: Hratelně.cz

Vaše budovy se dají vylepšit až na třetí stupeň, čímž dosáhnou rychlejší výroby. A aby vám dané stavení pořádně pracovalo, je potřeba postupně zařídit čtyři důležité potřeby pro vaši populaci jídlo, oblečení, hygiena a zábava. Opomenout nesmíme ani jakousi reputaci města, kterou můžete vylepšit díky uspořádaným festivalům a kostelních mší.

Úkoly a vliv podnebí
Hlavní kampaň obsahuje solidních 16 misí, v nichž plníte nespočet ať už hlavních, nebo vedlejších úkolů. Nicméně každý scénář začíná stejně objevíte se na určitém místě, kde máte postavený hrad i skladiště a začnete rozvíjet svou osadu. Při prozkoumávání okolí narazíte na vedlejší neutrální vesnice, kterým když pomůžete, uzavřou s vámi obchodní práva. Vesnici například ohrožuje stádo vlků a její starosta vás poprosí o pomoc. Máte možnost vlky odstranit, ale pokud si nedáte pozor a zapříčiníte útok smečky na vesnici, můžou vás náhle odmítnout. Někdy je spolupráce nevyhnutelná. Dostanete úkol v podobě vyrobení několika oblečení z ovčí vlny a jelikož ovce nejsou v blízkém okolí a vy víte, že vaši sousedé mají slušnou zásobu potřebného materiálu, je volba jasná. Avšak variabilita úkolů není tak velká, jak se zpočátku může zdát. Později se úkoly začínají mírně, ale opravdu jen mírně opakovat, jen jsou třeba jinak podané.

Foto: Hratelně.cz

Důležitým faktorem se stalo podnebí, díky němuž se mění podmínky ve vaší ekonomice. V teplém období vám klima dopřeje pohodlné hospodářství a vše šlape jako hodinky. Jakmile ale přijde zima, řeky zamrznou a rybáři jsou bez práce. A nejen oni. Produkovat se přestane obilí a včelí med, takže i farmáři a včelaři mají na pár měsíců pauzu. A nemáte-li dostatek zásob na zimu, tak nebude ani chleba a medovina. RonE nás zavede do opravdu krutých severských krajů, kde se dokonce v jednu chvíli jmenované suroviny nedají pěstovat vůbec. Totéž platí o vyprahlých pouští, tam se ovšem dá stavět s omezením na určitých místech. Ale abychom nebyli neustále jen u záporů, i zmrzlá řeka vás dokáže potěšit. Po hrubě vrstvě tvrdého ledu se dá pohybovat a sem tam to není k zahození. V nejedné misi se tak můžete snadno dostat do týlu nepřítele. Famózní. Možná si říkáte, že až tak super to zase není. Ruku na srdce, kolik her nabízí takové klimatické vymoženosti?

Hrdinové a armáda
Před každou misí dostanete na výběr jednoho ze šestice hrdinů, přičemž každý z nich oplývá jednou speciální dovedností, ale využijete je pouze zřídka, nemluvě o dlouhé obnově k opětovnému použití. Paladin Flandra dokáže léčit nemocné jednotky, obtloustlý Elias vám přinese výhody při obchodování s jinými vesnicemi a takový Hakim přinutí soupeřové bojovníky, aby bojovali na vaši straně. Každý z nich se vám při briefingu snaží vsugerovat, že právě on je na to ten pravý. Občas se tedy dostane vtipných výroků, kdy rytíř Marcus jednoznačně poukazuje na to, že jedině fyzická síla je tím pravým ořechovým, kdežto výše zmiňovaný Elias se jen pousměje nad výrokem a přesvědčí vás, že lepší způsob, než toto tvrdohlavé barbarství, je poctivý obchod.

Foto: Hratelně.cz

Co se týče samotného využití při průběhu mise, hrdinové vám poslouží především k rozvoji vaši osady. Autoři vytvořili systém povyšování, díky němuž se vám odemknout nové budovy a zároveň vám umožní zpracovávat nové produkty. Podmínky pro postup na jeden ze čtveřice titulů (šerif, baron, hrabě a markýz) jsou prosté dosažení populačního limitu, vylepšení hradu / skladiště, nashromáždit daný počet výrobků atp. Pomocí hrdinů můžete obsadit další neobsazená území na mapě, čehož dosáhnete klasickým postavením malé základny. Tímto se dostáváme k rozšiřování vaší osady. Mapa je rozdělena na několik území, jež získáte výše zmiňovaným způsobem. Pryč je posouvání hranic díky výstavbě kasáren, jak jsme na to byli zvyklí u předešlých dílů.

Co mě poněkud zklamalo byl systém bojů. Pravda, bitvy a The Settlers si nikdy moc nerozuměli a bohužel ani tentokrát tomu není jinak. Ocenit musím snahu autorů o zakomponování obléhacích strojů a masivních hradeb, čímž se snažili alespoň trochu umocnit dojem z bitevních tažení. Nechápejte to špatně, válčení v sobě ukrývá jistý potenciál, ale ten nebyl plně využit. V podstatě se jedná o rozdávání povelů k útoku na soupeře, což bývá chaotické a nemá to žádný řád. AI mívá navíc v oblibě jen tak tupě civět a nechat své spolubojovníky masakrovat. Mně osobně to vše přišlo nudné a byl jsem rád, když jsem měl potyčku za sebou. Ostatně berme to tak, RonE je hlavně o ekonomice a boje hrají druhé housle.

Foto: Hratelně.cz

Audiovizuální podívaná
Grafika v RonE je jedním slovem nádherná. Hru jsem testoval na dnes již rezavém stroji P4 2,66, 1GB, GeForce 6600 GT a ač jsem si nemohl dovolit většího luxusu než vytažení středních detailů v rozlišení 1024x768, vypadala hra parádně, přičemž pokles framerate jsem pouze lehce pocítil při objemném obsazení mapy velkými městy, ovšem nejednalo se o žádnou katastrofu. Vše je vypracováno k naprosté dokonalosti a málokdy se ubráníte úplnému přiblížení pohledu a následnému sledování do detailu vypilované práce různých pracantů. Ani hudební stránka se nemá za co stydět. Stylová hudba podporuje herní zážitek a obzvláště melodie při uspořádaném festivalu se výtečně poslouchá.

Co říct závěrem? Bluebyte ukázali, že když se chce, tak to jde. Ve zdejším případě se rozhodně nejedná o vytřískání peněz z provařené licence a nebál bych se považovat šestý díl za jeden z nejlepších v sérii.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy