Útok z vesmíru přišel téměř bez varování. Agresivní vetřelci Bane napadli Zemi, ale konvenčním způsobem ji nedokázali ovládnout. Stáhli se tedy, a vyslali na naši planetu obrovskou vesmírnou loď, na jejíž palubě byly miliony zárodků smrtících organismů a vetřelců... O červích dírách vědělo jen několik málo vyvolených. Nyní přišel čas je použít. Staly se prostředkem k záchraně části lidstva - té části lidstva, která vytvořila vojenskou organizaci Allied Free Sentients a pokračuje v boji s Bane na dalších planetách...
Nové masivně multiplayerové onlinové dobrodružství od mága Richarda Garriota, autora slavné hry Ultima Online, je na světě. A už ze stručného úvodu je jasné, že půjde o sci-fi záležitost. Což je docela fajn změna, v žánru MMORPG přeci jen doposud dominují hlavně fantasy tituly. Jde o poměrně svižnou zábavu, s důrazem hlavně na akci, příběh a boje proti počítačem řízeným nepřátelům; i když je ve hře obsaženo i individuální a klanové PvP, jde spíše o vedlejší záležitost. Hráč si v úvodu vytvoří lidského hrdinu či hrdinku, upraví vizáž a pak hurá do akce.
#hodnoceni
Od mnoha podobných her se Tabula Rasa liší v tom, že si na začátku hry nevybíráte své povolání. Specializace hrdinů totiž mají stromovou strukturu a na prvních pár úrovních jsou si co se schopností týče všichni rovni - jde o základní rekruty. Na pátém levelu si každý vybere, zda chce být vojákem či specialistou, a další volba čeká na patnáctém, respektive třicátém levelu. Samozřejmě je fajn si už předem vybrat finální specializaci, a vývoj postavy této volbě přizpůsobit. Zvláště v pozdějších fázích hry jsou rozdíly mezi osmi finálními profesemi dost výrazné; granátník je typický bojovník, špióni a odstřelovači jeho sofistikovanější kolegové.
Strážce je výbornou podpůrnou postavou, demoliční expert je specialistou na všemožné výbušniny, technik dokáže sestrojit bojové roboty, medik je ideálním polním felčarem a exobiologist je takovou futuristickou obdobou fantasy nekromanta - umí na nějakou dobu přivést k životu padlé nepřátele a vyslat je do boje pod svojí vlajkou.
Po krátkém tutorialu budete hozeni přímo do víru boje. Herní svět je rozdělen na dvě planety, které jsou představovány několika velkými lokacemi a takzvanými instancemi, menšími lokalitami, které server vždy vytvoří pro každého jednotlivce nebo tým zvlášť. Tyto instance, podobně jako třeba ve World of Warcraft, představují ty největší výzvy a jsou zamořeny tuhými elitními nepřáteli. Vesměs do nich tedy budete chodit plnit úkoly či jen tak vraždit protivníky hlavně v týmech; i když je pravda, že do to můžete zkusit i na vlastní pěst, ovšem minimálně o pár levelů výše, než pokud byste se na akci vydali ve skupině.
Virtuální svět v Tabula Rasa je neuvěřitelně živý. Samozřejmě, že na většině základen se vyskytuje spousta NPC, z nichž někteří s vámi rádi udělají nějaký ten kšeft nebo vám zadají úkol, po jehož splnění na vás čeká sladká odměna v podobě kreditů, zkušeností a případně i nějakého toho předmětu. Hodně živo je ale i mimo civilizaci. Skoro všude totiž zuří bitva mezi AFS a jejich spojenci na straně jedné, a vojáky krutých Bane na straně druhé.
Hra jde tak daleko, že některé základny představují tzv. Kontrolní body, o které se téměř nepřetržitě bojuje; a může se tak stát, že základna padne na nějakou dobu do rukou nepřátel. Kromě toho, že si jistě rádi vlastnoručně sejmete pár mimozemských nepřátel, na vás také za bránění či dobývání těchto opěrných stanovišť čeká odměna u příslušných důstojníků...
Hra má v tomto směru docela spád. Kromě bojování nazdařbůh či bitev o kontrolní body vás ale čeká celá řada úkolů; tu budete ničit velitele nepřátelské armády, jindy bude potřeba sebrat určitý počet předmětů z konkrétního druhu nepřátel, jindy budete hledat zatoulaného vědce a eskortovat ho zpět na základnu... vesměs jde o poměrně klasická zadání, která jsou občas zpestřená tím, že si můžete vybrat mezi dvěma řešeními určitého úkolu. Hnacím motorem vaší zábavy je samozřejmě levelování postavy a objevování dalších lokací.
A také pátrání po tajemných runách, tzv. Logos, které po sobě zanechali tajemní Elohové. Díky těmto runám se vám zpřístupní všelijaké speciální síly specifické pro to které povolání, a také jsou leckdy klíčem k určitým lokacím nebo hrají důležitou roli v některých questech. Je to vlastně taková zajímavá variaci na magii docela solidním způsobem našroubovaná do futuristického prostředí.
Autoři do hry implementovali celou řadu zajímavých drobností. Namátkou jmenujme možnost klonovat svoji postavu a rozjet si nového hrdinu třeba rovnou od třicátého levelu. Sběračsky ulítlé hráče potěší možnost vytáhnout z mrtvých nepřátele - organických i robotických - nějaké ty tkáně či součástky. A nechybí ani výroba předmětů a obchod mezi hráči, i když je pravda, herní ekonomika zatím nefunguje nijak valně. Grafické zpracování je solidní, zejména po stránce designu a živosti prostředí; na druhou stranu je trochu škoda, že si autoři nepustili fantazii na větší procházku; snaha o relativně realistické a uvěřitelné pojetí možná není v tomto případě zcela ku prospěchu věci.
Nepříliš dobrá je zatím situace ohledně připojení na servery - a to zejména pro majitele připojení UPC. Z vlastní zkušenosti, od kolegů i z několika diskusních fór je patrné, že spojení Tabula Rasa a UPC je docela problémové, způsobuje nečekané odlogovávání od serverů a další skopičiny. Snad se ale tuhle situaci podaří brzy napravit. Tabula Rasa totiž rozhodně není marným titulem, i když za její hraní samozřejmě musíte platit měsíční poplatky.