Položte si otázku, kdy jste naposledy hráli opravdu dobrou adventuru, a uvidíte, že odpověď není až tak jednoduchá. Pokud jste prošvihli Tungusku, a pomineme-li několik parádních nezávislých freeware titulů, řeknete pravděpodobně něco ve stylu Syberia 2 nebo Runaway. A právě na pokračování kreslené hitovky, s podtitulem The Dream of the Turtle, se podíváme dnes.
#hodnoceni
Začalo to nevinně
Z parádně vyvedeného intra, okořeněného úžasně chytlavou hudbou, se dozvíte, jak to všechno začalo. Hlavní hrdina Brian a jeho přítelkyně Gina vyrazili na dovolenou na Havaj. Všechno je skvělé až do chvíle, kdy Ginu napadne brilantní plán vyrazit na průzkum nedalekého ostrůvku a udělat si z toho celodenní výlet. Věkem sešlý čtyřzubý pilot za letu ztratí vědomí a postarší aeroplán nekontrolovaně sviští vstříc husté džungli. Ve snaze zachránit své přítelkyni život, Brian Ginu s jediným padákem vystrčí z letadla a sám se snaží přistát. To se mu povede, ovšem na to nejnevhodnější místo - doprostřed epicentra divoké ostrovní fauny. Pak již přebíráte velení vy a máte za úkol nalézt známky civilizace i ztracenou Ginu. Nečekejte však procházku růžovým sadem cestu vám zkomplikuje nejen armáda, ale třeba i blízké setkání třetího druhu.
Není žádným tajemstvím, že příběh tvoří nosnou kostru každé lepší point and click adventury a v tomto ohledu je Runaway 2 na naprosté špici. Nečekané zvraty, spousta skvělých gagů, jedinečné postavy a úžasná atmosféra scénáristi zkrátka odvedli velice dobrou práci a troufáme si tvrdit, že by mohli být inspirací mnoha producentům dnešních hollywoodských "trháků". Ačkoliv má hra Runaway 2 i vážné momenty, nebere se po většinu času příliš vážně a dělá si legraci i ze všeho ostatního, co jí přijde pod ruku popkultura, moderní ženy i zelené mozky. Přestože se tedy pravděpodobně nebudete neustále svíjet smíchy, uvidíte, že vám často Brianovy peprné poznámky dokáží na tváři vyloudit spokojený úsměv.
Logika má dovolenou
Dalším faktorem, jemuž nelze upřít lví podíl na kvalitě titulu, je převedení scénáře do herního provedení. Opět můžeme tvůrcům hlasitě zatleskat přitom však z hlediště musí zaznít také sporadický pískot, a my si hned povíme proč. Během hraní narazíte na spoustu velice zajímavých problémů s opravdu netradičními (nelogickými) řešeními. Za všechny jmenujme kupříkladu situaci, kdy se potřebujete dostat k žetonům, které na pláži zapadly pod dřevěnou plošinu. V Runaway 2 to vyřešíte s pomocí lemura podstrčíte ho pod plošinu a čekáte, než vám jeden vytáhne. Nedá ho ale zadarmo a za svou dobrotu si žádá pivo. Jdete tedy za sexy servírkou, jednou z mála obyvatel ostrova, která zůstala i po invazi armády, a požádáte jí o lahvinku. Ta vám dá test, v němž prověří nakolik jí opravdu nasloucháte, a ptá se na informace, jež vám řekla o svých bývalých (odpověď na poslední otázku dokonce nikdy nezmínila!). Modelový příklad vrstvených problémů, jichž na vás tvůrci připravili celou řadu.
Další menší problém tkví ve zdlouhavosti některých řešení a místy otravných dialozích, které jste nuceni opakovat k vyřešení určitých pasáží. Musíte tak s některými charaktery mluvit stále dokola, abyste zjistili, zda náhodou nepřibyla další konverzační volba, která by vás mohla posunout o kousek dále. Mimoto si užijete i hledání miniaturních předmětů a "skenování obrazovky" kvůli objektům o rozměrech 2x2 pixely. Tady pak záleží na tom, co vám vyhovuje vždyť i starší adventury (namátkou Agent mlíčňák, Day of The Tentacle či herní série Larryho Laffera) byly plné puzzlů, jejichž řešení vyžadovalo metodu "zkus-všechno-na-všechno" a nikomu to tehdy nevadilo
2D? 3D cartoon style!
Na první pohled by většina lidí asi usoudila, že celá vizuální koncepce Runaway 2 sází na kreslenou 2D grafiku. Opak je však pravdou, celá hra je sice ilustrovaná, ale nabízí 3D modely (důkladně provedené tak, aby působily jako 2D) a, co je nejdůležitější, hernímu stylu padne jako ulitá. Maximální rozlišení je 1024x768, takže pokud jste měli v plánu machrovat před kolegy s menšími monitory, máte smůlu a budete na tom úplně stejně jako oni. Postavy se taktéž nehýbou jako retardované a plynulost jejich pohybů působí velmi přirozeně.
Speciálně se musíme zastavit u zvukové stránky. Tak dobrou hudbu jsme v podobném titulu neslyšeli setsakramentsky dlouho. Hlavně úvodní skladba mladičkého Španěla Rykce je naprosto dechberoucí a my se řadíme mezi první čekatele ve frontě na soundtrack (doufejme, že se ho dočkáme). Výkony dabujících herců pak rovněž patří mezi to nejlepší, co je v oboru k slyšení, a anglická verze hry je po audio stránce téměř bez chyby.
Takže?
Jak zní verdikt? Jde o revoluci v žánru? Ani ne, Runaway 2 je jen zábavnou a poměrně obtížnou reinkarnací point and click adventur se silným příběhem, roztomilou grafikou a výtečnou hudbou nic víc, nic míň. Občasné logické kiksy možná některé sváteční hráče odradí, ostatní mohou být rádi alespoň za delší hrací dobu. Pokud jste hráli první díl, jistě si také vzpomenete na některé postavy v čele s bláznivým Joshuou a Sushi Douglasovou. Ti se na vás těší i v tomto, ještě lepším pokračování.
A nakonec pár doplňujících fakt pro statistiky: Hra je rozdělena do šesti epizod, v nichž projdete více než 100 různých lokací a narazíte asi na třicet rozličných postav. Podíváte se na Havaj i Aljašku, zažijete legraci i dojetí a asi tisíckrát si pod vousy zabroukáte slova z té úžasné úvodní písničky