Přísun "použitých" her na Nintendo Wii nekončí; vlastně je spíše bohatší a bohatší. Přesto však se vyplatí do světa těchto reedicí nahlédnout, neboť v tom množství špatných konverzí průměrných a nepovedených titulů lze najít i několik klenotů, tedy minimálně jeden - Resident Evil 4: Wii Edition. Jedná se o třetí předělávku této hry a zároveň i o tu nejpovedenější, neboť kombinuje to nejlepší z předešlých verzí. Od původního Resident Evila 4, který vyšel před dvěma roky exkluzivně pro konzoli GameCube, dostala hra do vínku grafický kabát, a z neméně úspěšné PS2 předělávky potom přebrala bonusovou kampaň Separate Ways a mód zobrazení 16:9.
#hodnoceni
Jedinou skutečně původní novinkou Wii verze pak mělo být ovládání přizpůsobené unikátním pohybovým možnostem ovladače Wii-mote. Skutečnost je ale taková, že potenciál konzole využili autoři tím nejjednodušším možným způsobem. Ve výsledku se Resident Evil 4: Wii Edition nehraje zas tak pohodlně, jak by mohl, nýbrž je - řečeno slovy vyznavače PC her - zmatený, jako každá jiná "konzolovka".
Pohyb postavy ovládáte pomocí páčky Nunchuku, kdežto z Wii-mote využíváte jenom tlačítka (otvírání dveří atp.). Pohybové senzory dostávají prostor až v módu střelby, který aktivujete stisknutím tlačítka B: hrdina se zastaví, kamera se přiblíží a můžete začít střílet. Zaměřování zajišťujete právě prostřednictvím Wii-mote, avšak pouze v rámci zorného pole. Otáčet se můžete opět jen pomocí páčky, která je nyní volná, protože v módu střelby nelze chodit. Zejména hráči zvyklí na počítačové střílečky si na tento model budou muset chvíli zvykat. Zkušené majitele Wii pak možná potrápí nastavení střelby na tlačítko A, neboť v akčních hrách se střílí obvykle béčkem - ne nadarmo se mu přezdívá "spoušť". Velmi praktické je však využití Wii ke zrychlení nabíjení zbraně (v módu střelby mávnete ovladačem) a k vytasení nože (rychlý pohyb Wii-mote).
Ve všech dalších ohledech je to ten "starý" dobrý Resident Evil 4, kterého si již před dvěma lety zamilovali nejen fandové hororů. Ve své době byla hra velkým překvapením. Přeci jen šlo o první titul série, ve kterém nebyli nepřáteli rozkládající se nemrtví, nýbrž španělsky hovořící vesničané, pravda, ne úplně normální. Příběh, který zpočátku působí jako by jej sepsali scénáristé filmů s Michealem Dudikoffem v hlavní roli, postupem času odhalí, co nebo kdo stojí za nevraživostí vesničanů a rozvine se do bizarní, leč atraktivní podoby plné zvratů a překvapení. Příběh je však jen jedním z prvků, které vytvářejí dokonale hrůzostrašnou atmosféru. Neméně důležitý, ba dokonce zásadní je design.
Svět, ve kterém se čtyřka odehrává, je plný míst, do kterých byste se nechtěli podívat ani za bílého dne, natož v noci. A když na vás třeba v takové nuzné tiché vísce vyběhne "chasník" s pytlem na hlavě, motorovou pilou v ruce a slovníkem plným španělských frází o smrti, tak pochopíte, co máme na mysli a zároveň si uvědomíte, že lidé z Capcomu jsou ve svém oboru skutečnými mistry. Ať už jste třeba rození nebojsové, Resident Evil 4 vás dostane na lopatky.
V roce 2005 nám hra doslova vytřela zrak, protože z podceňované konzole GameCube vytáhla skutečně krásnou grafiku. Wii edice přichází - zdůrazňujeme, že dva roky poté - v naprosto shodné podobě a je smutné, že je tento "starý" titul vlastně tím nejhezčím, co si lze na této nové konzoli zahrát. Hudba a ozvučení vůbec je dokonalé a skvěle dokresluje atmosféru. Jestli jsem někdy měl nutkání zakoupit si herní soundtrack, tak to bylo právě v případě tohoto skvostu. Pokud se vám Resident Evil 4 do této chvíle vyhýbal, tak neváhejte a do koupě hry investujte. Pakliže už s ní máte nějakou zkušenost, tak si raději počkejte na pokračování série anebo na slevu.