Nechvalně proslulá kategorie "hry podle filmu" se před nedávnem jakoby rozštěpila. Vedle zvyku vyvíjet hry na motivy připravovaných filmových trháků, kteréžto pak slouží spíše jako suvenýr, než jako plnohodnotná zábava, přišla do módy tendence zkupovat licence již ne tak aktuálních snímků a převádět je do virtuální podoby.
Je jasné, že právě toto druhé odvětví je nadějnější, což nám mimochodem ukázala již nejeden titul; vzpomeňte třeba na vysoce hodnoceného Kmotra od Electronic Arts. Gangsterskou tématikou se ohnání také hra Reservoir Dogs, neboli Gauneři, postavená na příběhu stejnojmenného filmu Quentina Tarantina. Záměrem vývojářského studia Volatile Games nebylo vytvořit přesnou herní kopii filmu, to by vzhledem k faktu, že jde o upovídané drama, dost dobře nešlo. Hra nám má ukázat právě to, co ve filmu nebylo a doplnit tak Tarantinův scénář o akční scény, pro něž se ve snímku nedostalo prostoru (a ne že by to vadilo). Není tedy divu, že bez shlédnutí Reservoir Dogs má hra poloviční hodnotu.
Příběh vypráví o partě zkušených kriminálníků, která byla zformována za účelem odcizení vzácných drahokamů. V rámci naprosté diskrétnosti jsou jednotliví gangsteři pojmenováni zosnovatelem celého plánu, Joe Cabotem, krycími jmény: Mr. Blonde (Michael Madsen), Mr. White (Harvey Keitel), Mr. Blue (Edward Bunker), Mr. Orange (Tim Roth), Mr. Brown (Quentin Tarantino) a Mr. Pink (Steve Buscemi). Jak se ale ukáže, kšeft není taková tutovka, jak se všem zdálo na místě totiž naši "barevnou" partu čekají fízlové snad z celého okrsku Ve hře si vyzkoušíte role všech hrdinů, včetně syna velkého šéfa, Hezouna Eddieho. Z herců se na vývoji podílel jen Michael Madsen, jehož "rakovinový baryton" je naprosto nezaměnitelný.
Žánrově se tento počin řadí k third-person akčním střílečkám a z herní tradice si bere jen to nejlepší. Bohužel slušný potenciál zabíjí naprosto mizerné provedení. Záměrem tvůrců bylo uchránit Gaunery před tuctovostí, proto přidali několik zajímavých a chvílemi i zábavných prvků.
Častým intermezzem mezi střílením obtloustlých policistů bývají automobilové honičky, jenže ty jsou samy o sobě kamenem úrazu. Už ovládání auta vás zarazí vehikl vás v té nejvyšší rychlosti poslouchá na slovo, takže nějaká výzva odpadá; tratě jsou pak neskutečně lineární a časové limity nikterak krvelačné; striktní oddělení od pěší části mise může také leckoho zamrzet. Nápaditostí zavání akorát jízda z pozice postřeleného Mr. Browna, kdy vám na monitor cáká čím dál více krve, takže ke konci časového limitu už skoro ani nevidíte, nebo transport uneseného policisty v kufru auta, při němž je nutno dbát na vysokou rychlost, aby se Marvinovi nepodařilo z kufru vyvalit na silnici.
Nádech invence má i "pěší" část hry, a to hlavně díky systému zajetí rukojmích. Přiblížíte-li se totiž k jakékoliv postavě na určitou vzdálenost a stisknete mezerník, váš hrdina nebožáka chytne za flígr a použije jej jako živý štít a nástroj vyjednávání. Početní přesile tak lze čelit bez jediného výstřelu. Jakmile totiž policisté, stojící před vámi, uvidí civilistu nebo svého kolegu ve vašem objetí, složí zbraně a snaží se s vámi vyjednávat. Vy jakožto profesionálové můžete také používat několik diplomatických fíglů - cílem je donutit policisty odložit zbraň na zem a pokorně pokleknout. Na civilisty často stačí pouze povel, policisty odzbrojíte buď přiložením spouště ke spánku budoucí oběti, anebo udeřením rukojmího pažbou zbraně.
#hodnoceni
Nejúčinnější a zároveň nejbrutálnější metodou je tzv. signature move, který je pro každého hrdinu specifický. Mr. Blonde například donutí oběť pokleknout a pak jí břitvou uřízne ucho, na což okolí odpovídá buď poslušným padnutím na kolena a nebo rovnou omdlením. Provedení této speciální akce vyžaduje dostatek adrenalinu, jenž získáváte na základě vašich činů. Rozumnější využití najdete v tzv. bullet festivalu, zpomaleném módu na motivy maxpayneovského bullet-time. Opomenout bychom neměli ani možnost krytí a střelby zpoza rohů, které vám nejednou zachrání život.
V recenzi takové vymoženosti možná vypadají dobře, ale věřte mi, po chvíli vás odzbrojování poldů přestane bavit a raději sáhnete po druhé možnosti - zastřelíte je, jejich umělá debilita si o to vyloženě říká. Od vašeho stylu se pak odvíjí hodnocení na konci mise, které vás zaškatulkuje buď jako psychopata (ve filmu Mr. Blonde) nebo jako profíka (Mr. Pink). Hra se tak stejně zvrtne v klasická jatka a po těch šesti, sedmi hodinách, za které jí proběhnete, budete celkem rádi, že už je to za vámi.
Grafika pokažený dojem ze střízlivé hratelnosti nikterak nezlepší, právě naopak. Animace postav vás již při prvních minutách znejistí, škaredé prostředí rozviklá a několik výrazných much (blikající textury) naprosto odrovná. Alespoň že po hudební a zvukové stránce hra nestřádá, tady totiž neměli tvůrci co zkazit. Parádní filmový soundtrack se postará mnohdy o bizarní kulisu (třeba situace, kdy jsem se zkrvaveným Brownem čelil v rozflákaném autě husté palbě z policejního vrtulníku a v rádiu začala hrát skladba Hooked on the Feeling známá svým popěvkem "ugačaga uga uga") a typicky tarantinovské nadávky sem tam rozesmějí. Jako samostatná hra však Reservoir Dogs příliš nevyčnívají z bláta průměru; filmoví fanoušci si v ní však přeci jen své najdou.