Warmonger je další z pokusů, jak donutit hráče zainvestovat do akcelerátoru fyziky jménem Ageia PhysX. Jde o online akci se zničitelným prostředím, která běží na Unreal 3 enginu a spáchali ji celkem zkušení vývojáři z NetDevil. Jo, taky je zadarmo, to aby se doopravdy každý mohl přesvědčit o tom, jak moc tuhle kartu potřebuje, a ti, co ji už mají, měli aspoň co hrát.
Všechno má svůj čas
Předtím, než se vrhnete do online bitev, bude nejlepší projít si tutoriál, který se dělí na dvě části. První vám představí všechny zbraně (i když všechny je dosti silné slovo, jsou pouze čtyři) a případně vám vykřikne do obličeje "můžete tu rozstřílet opravdu vše!". Po vstřebání základů se můžete vrhnout do offline akce, kde živáčky nahradí boti s překvapivě vysokou AI.
#hodnoceni
V klidu si vyberete mapu, nastavíte limity, počty botů a můžete vlítnout na broušení skillů. Přitom map máte k dispozici pouze pět, na dlouhé hodiny u výběru své oblíbené tak můžete rovnou zapomenout a aby toho nebylo málo, všechny jako by si z oka vypadly. Většinou se jedná o obrovské exteriéry (což je snad jediné plus) polorozpadlých měst, kde na vás deprese a stereotyp tlačí na každém kroku.
Po prvním rozhlédnutí jsem si vzpomněl na Gears of War. Kromě stejného enginu totiž hra používá i hodně podobnou vizi post-apokalyptické budoucnosti. Bohužel, na rozdíl od do detailu promakaných GoW tu cosi chybí. A to péče věnovaná každému kousku hrací plochy. Warmonger však není hra v pravém slova smyslu. Je zadarmo a darovanému koni na zuby nehleď, tak nějak se to říká.
Jsou jen čtyři?!
Arzenál čítá celkem čtyři kousky, každý se dvěma módy střelby. Pistole a samopal s přídavným granátometem jsou víceméně klasiky každé správné FPS. Vyzkoušíte si ale také plazmový rotační kulomet, který je mnohem zajímavější a nakonec si hodíte na ramena i raketomet (jaké to překvapení), s nímž si zkázu a nutnost Physx dokážete nejlépe.
Poté, co se zocelíte tutoriálem, můžete se vydat do víru opravdového boje. Pro online hraní však potřebujete GameSpy Comrade. Já osobně tyto klienty přímo nesnáším, kromě zbytečných megabytů na disku se také nemusí přátelit s registry, a za to mi to nestojí. Po krátkém seznámení s Comradem jsem nakonec trochu vychladl.
Kromě příjemného uživatelského rozhraní vám tiše sedí na liště a zbytečně nevopruzuje letáky a reklamami. Ještě ke všemu vám zmonitoruje počítač a uloží si všechny vaše hry podporující multiplayer, takže kromě Warmongera jsem si přes něj s chutí zahrál Crysis i Call of Duty 4. Ostatně serverů na Warmongera není mnoho a čas od času mají problém s pingem.
Když už jsme online
K zahrání jsou pouhé dva režimy - Team Deathmatch a Capture and Hold. První zajisté nemusím představovat, dva týmy si jdou po krku a vyhrává ten s největším počtem fragů. Druhý jmenovaný je něco na způsob Domination z Unreal Tournament nebo King of the Hill. Po mapě máte roztroušené strategické body a dva týmy se snaží po celou dobu kola udržet jich co nejvíce. Vyhrává ten, kdo jich ke konci drží více.
Tím hlavním je však tolik avizovaná destrukce prostředí, zničit se dá opravdu téměř vše. Vadí vám kus zdi? Tak ho odstřelte. Střílí na vás nepřítel? Sejměte kámen nad ním a pošlete ho do pekel. I bez akcelerátoru je destrukce impresivní a pokud hra něčím převyšuje konkurenci, tak je to jednoznačně interakce a zničitelnost.
Není všechno zlato...
Tím to ale končí. Prostředí samotné je značně sterilní a nezáživné, navíc téměř všude bije do očí šedá a hnědá barva, která neprohlubuje dojem ze hry, ale depresi. Navíc tu mnohdy pozlobí animace zbraní, modely jsou podprůměrné, jak kvalitou textur, tak nedostatkem polygonů, vše je tedy podřízeno ničení.
Na závěr jsem jaksi v rozpacích. Pokud beru Warmongera jako propagační nástroj, obstál velmi dobře a někoho třeba o nutné potřebě akcelerátoru přesvědčí (tím, kdo by však potřeboval ukecat, jsou sami výrobci videoher). Jinak je to průměrná online řežba, která určitě stojí za vyzkoušení, nicméně víckrát ji hrát nebudete. Pro majitele Ageia PhysX jde pak o zajímavou ukázku možností jejich mazlíka, který však zatím nemá příliš uplatnění, takže budou jistě rádi i za tohle málo.