Recenze tří kvalitních stolních her v jednom!

Alžběta Trojanová
15. 4. 2007 0:00
Za dvanáct minut se dá udělat spousta věcí. Uvařit jídlo, někoho si rozhádat, přečíst si několik článků na Shobizzu nebo si zahrát zajímavou hru.
Foto: Hratelně.cz

Patříte do té sorty lidí, které se při pohledu na 800 stránková pravidla udělá zle? Pod tíhou krabice od Necromundy se vám podlamují kolena a radši byste se nechali mučit španělskou inkvizicí, než strávit několikahodinové hraní deskové Civilizace? Pak je tahle recenze na drobné karetní hry určena právě vám! Budeme si povídat o těch snad nejjednodušších z jednoduchých, které zvládne zapařit dokonce i notně podnapilý člověk (v praxi ozkoušeno).

Foto: Hratelně.cz

Dog Dice
První titul, kterému se budeme věnovat, nese jméno Dog Dice a je pro 2 až 4 hráče. Hra obsahuje několik kartónových desek s 16 obrázky čtyř druhů psů, kteří dělají v různých variacích všelijaké činnosti. Každá deska je jiná a má trochu odlišnou sestavu obrázků, kdy aspoň jedna aktivita s jedním druhem psa chybí. Zároveň součástí balení jsou papírové kosti na označování obrázků na deskách a pak především dvě kostky. Právě ty jsou tím určujícím prvkem, neboť na jedné jsou vyznačené rasy chlupáčů a na druhé jejich akce. Když tak hodíte kostkou a na ní se objeví knírač a chlapec, hledáte na své kartě obrázek knírače s chlapcem.

V případě, že jej máte, označíte si obrázek papírovou kostí a hraje se dál. Během hry může nastat situace, že vám padne psisko a na druhé kostce "dog gone". Pak jste nuceni jednu kost s rasou, která byla kostkou určena, na vaší desce vrátit do banku. Vše končí, když se vám sejdou kosti v každém rohu, nebo v jednom řádku, sloupci, či úhlopříčce. Vlastně takové modifikované bingo pro děti od pěti let. To zní možná trochu hanlivě, ale skvěle se to vyplatí na rodinných akcích, kde nikdo neví, o čem mluvit, popřípadě na divokých večírcích, kdy obyčejný Macháček je už ohraná záležitost.

Foto: Hratelně.cz

Stampede!
Druhá hra, kterou vám chceme představit, je vskutku zábavná taškařice se jménem Stampede! Tady se ocitnete v roli lovce, který se snaží nachytat, co nejvíce zvířátek v rozběsněném stádu. Jak to vypadá v praxi? K dispozici je nám balíček o 60 kartách a na nich jsou vyobrazeni vždy po třech částech hlava, trup a pozadí - nosorožci, hroši a jeden růžový slon. Slona rozeznáme poměrně snadno, neboť je jen jeden a ke všemu růžový, ovšem nosorožec a hroch takovou výhodu nemají. Jejich kartičky si jsou výrazně podobné, tedy především ta s trupem a zadkem (hlava je vcelku snadno rozpoznatelná podle velkého rohu u jednoho z nich). Takže cíl je jasný, posbírat dohromady co nejvíc celých zvířátek a snažit se přitom neplést si hroší a nosorožčí zadnice. Jeden hráč zamíchá balíček, odstartuje hru a začne karty co nejrychleji vykládat na stůl.

Zbylé osazenstvo už musí jen sbírat, ovšem pouze jednou rukou, v té druhé si drží poskládaná zvířátka. Zároveň byste si měli dávat pozor a nezačínat nové zvířátko, dřív než dokončíte to první. Výsledkem je samozřejmě šílená mela, jelikož jde o čas. Jakmile totiž rozdávající položí na stůl poslední kartu, hra končí a jdou se počítat body. Za každého nedodělaného tvorečka jsou minusové, za každé celé samozřejmě plusové a pro šťastlivce, který si dokázal urvat růžového slona, jsou to body extra. A tak hra pokračuje dokola, až se všichni vystřídají jako rozdávající. Pak se body definitivně sečtou a vyhlásí se vítěz. Velmi rychlé a skutečně zábavné, snad jen jediná výtka ve dvou lidech to vážně zas taková kopa srandy není. Na tohle chce skutečně spíš lidi tři, v nejlepším případě pak čtyři.

Foto: Hratelně.cz

Fowl Play
A teď pro dnešek hra naprosto jednoduchá, která je celkovým vítězem, jakožto skvělá "chlastací" záležitost (pokud to samozřejmě nehodláte hrát s dětmi). Počítání kuřátek (anglicky Fowl Play) je hra o 48 kartách, přičemž 42 z toho jsou kuřátka a šest patří velmi záludným vlkům.

Na začátku se balíček zamíchá, otočí se rubem na vrch a první hráč začne lízat karty. Vždy s každým kuřetem si započítá bod. Jakmile má pocit, že mu body stačí, řekne "Stop!" a pošle balíček dalšímu. Tak se děje nerušeně do doby než přijde karta s vlkem. V ten moment hráč, který si ji vytáhnul, přichází o všechny kuřátka a tím pádem i o body. Hra pokračuje, než se rozdají všechny karty a vítězem je ten, kdo si zachoval nejvíc kuřat. Velmi prosté! Ovšem kupodivu pro své neobyčejně rychlé tempo a ve větším počtu lidí vskutku povedené.

Zní to asi hloupě, všechny zde zmiňované hry chválit a nemít k nim téměř žádné výhrady, ale vážně. Tahle trojka je legrační a můžeme ji s čistým svědomým vřele doporučit každému, ať už je vám 5 let nebo jen chcete zabít dlouhou chvíli na společenské akci.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy