RECENZE: Sherlock Holmes vs Arsene Lupin

Jan Mazač
2. 5. 2008 0:00
Dopadnout nejznámějšího lupiče na světě nebude lehké...
Foto: Hratelně.cz

221b Baker Street, malinké kapičky zlehka protrhují závoj mlhy, rozprostřený nad celým Londýnem. Sherlock Holmes právě začal nový den, vklouznul do svého klasického saka a chystal se na teplou snídani. Jeho věrný kolega doktor Watson pro něj však měl dopis, dopis nepotěšující, dopis znepokojující, dopis, jenž Holmesovi zničil celý den. V něm stojí, že se legendární zloděj Arsene Lupin v následujících dnech pokusí ukrást pět národních pokladů Anglie. Tajemný podpis Arseno Lothrino odkazuje na Horatia Nelsona, díky kterému Británie zvítězila v námořní bitvě u Trafalgaru, kde také zemřel. Již zde si vyšetřování žádá Watsonovi pevné konexe s historiky, tudíž povedou jeho první krůčky do knihkupectví hned za rohem.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Bylo, nebylo…
Nejenže v kůži Sherlocka využijete svých znalostí z probdělých hodin dějepisu, ale budou se vám hodit i nějaké ty vědomosti z předešlých dílů v rámci série. Hned v prvních misích se totiž objevují narážky na nedávné Procitnutí či starší Případ stříbrné náušnice, jejichž dějství sice nemusíte umět nutně odříkat zpaměti, ale když znáte nejdůležitější události, budete příběh lépe chápat. Samotná prezentace toho, jak se Lupin snaží zostudit Velkou Británii, je více než důstojná: krásná angličtina, skrz kterou je dějová linka vyprávěna, vtáhne hráče do děje a jen tak nepustí. Archaismy, skvěle vybraná slova, to vše nádherně dokresluje hutnou atmosféru hry. Bohužel, občas příběh klopýtne, jelikož se dostaví menší frustrace vyvozená opakovanou zápletkou, kdy vás nepřítel zase znemožní, jak nejvíce to jde. Pro trpělivé detektivy však není problém pochopit, že Lupin vždy je a bude pár kroků před nimi, a tak je pouze na hráči, jak se s tím vyrovná.

Foto: Hratelně.cz

Lamohlav
Prim ve většině adventur hraje kombinace předmětů v inventáři a jejich následná aplikace, nicméně v pokračování Sherlocka jde hlavně o hráčovo logické myšlení. Shrnutí všech dostupných stop, poskládání do časové posloupnosti, naleznutí spojitostí mezi nimi a následné vyvození úsudku. A znova, jako v každé správné adventuře, i zde najdete situace, kdy bloudíte po úrovni a ne a ne dostat se dál, protože se skript spustí až po nalezení nějakého malinkého střepu, jejž si všimnete až po mnohonásobném přiblížení lupou. A přijde-li řeč na hádanky samotné, hra exceluje: protivník po vás metá jeden hlavolam za druhým, jenž povětšinou spočívá v básni či, o poznání těžší, matematické úloze. Hned v první misi v galerii na Trafalgar Square na vás vybafne čtyř-číselný zámek, do nějž dosadíte ty číslice, k nimž přijdete pomocí odečtení specifických letopočtů získaných z Sherlockovy rozsáhlé znalosti výtvarného umění. Samozřejmě, hra není jen o počítání, komu se totiž líbilo měření stop a jejich prohledávání, nebude zklamán. Tento prvek zůstal a z minulých dílů si vzal jen to nejlepší, takže není důvod, proč jej také nepochválit. Ať už v kůži Watsona, Holmese či třeba šéfa Scotland Yardu, cítíte se po vyřešení zapeklité hádanky jako profesionál.

Foto: Hratelně.cz

Nějaká změna?
Když jsme poprvé spatřili hru za pochodu, nedokázali jsme najít jediný rozdíl mezi jejím předchůdcem. Bude to nejspíš tím, že je teď studio Frogwares příliš zaměstnáno chystáním nově oznámeného titulu Dracula Origin, než aby se soustředila na vylepšování enginu pokračování zajeté série. Každopádně i tak vypadá grafika dost dobře a k jejímu rozpohybování nepotřebujete ani moc silné železo. Bohatě tak postačí 512 MB operační paměti a 64 MB grafická karta. Na cestě za dopadením světoznámého lupiče se pak podíváte do míst jako Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí či rozlehlý Tower.

Hezky napsané dialogy jsme už zmínili, nicméně o dabingu ještě nepadlo ani slovo: Sherlock mluví odměřeně a srozumitelně, stejně jako doktor Watson či sám Arsene Lupin. Jediný žánr hudby, jenž ve hře uslyšíte, jsou houslové melodie jakéhokoliv druhu. V manuálu je napsáno, že atmosféru doplňují skladby takových borců, jako je Brahms, Čajkovskij a Dvořák, ale někdy se hudba opakuje ve smyčce tak dlouho, že si až kladete otázku, proč nevypnete ty houslisty jednou pro vždy. Za linearitu proto body dolů, je sice pravda, že se tento žánr muziky k době hodí, ale nemusí se monotónně opakovat.

Foto: Hratelně.cz

Arsenal.. kdo?
Sherlock Holmes vs Arsene Lupin je povedené nezávislé pokračování zajeté adventury, ale úspěšné faktory zde nebodují tolik, jako kdybychom je viděli poprvé. Přeci jen, trik s mašinkou vypouštějící komínem uspávací plyn už tu několikrát byl. Vizualizace rovněž neprošla žádnou inovací a kombinace předmětů se nedočkáte zrovna často. Proto bych tento díl doporučil jen zkušeným detektivům, kteří měli s Sherlockem již něco do činění. Adventurním panicům by se mohla hra zošklivit, čímž by si mohli udělat špatný obrázek o celém žánru a nadosmrti na něj zanevřít. Což by byla škoda.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy