RECENZE: Sacred 2: Fallen Angel

Jiří Sládek
2. 1. 2009 0:00
Pokračování úspěšného akčního RPG přináší obrovský svět, nové hrdiny a nepřeberně úkolů a bitev.
Foto: Hratelně.cz

Pokračování povedeného akčního RPG přináší všechny osvědčené prvky prvního dílu. Můžete se těšit na rozlehlou říši – ještě větší, než si pamatujete z minulého dobrodružství –, i celou řadu skillů. Příběh se pro každou z půltuctu postav odvíjí trochu jinak, a záleží i na tom, zda si zvolíte cestu dobra nebo zla.

Půltucet hrdinů
Serafínka je svatá bojovnice, v mnoha ohledech podobná klasickému paladinovi. Může kráčet jen po stezce světla a dokáže se zapojit do zběsilé rubanice, ale zároveň použít něco kněžských kouzel. Její protějšek – inkvizitor – také nemá na výběr. Může jít jen temnou cestou. I on představuje kombinaci boje nablízko a magie. Zbylé čtyři postavy lze přiklonit na světlou či temnou stranu podle vaší chuti. A že jde o zajímavou partičku: mohutný stínový bojovník, chrámový strážce jak vystřižený z antických bájí, lesní dryáda s rychlým lukem a přírodními kouzly i vznešená elfka, která se specializuje na magii.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Kromě hrdiny a přesvědčení volíte také jednoho ze šesti božských patronů. Výběr ovlivňuje, jakou speciální schopností budete disponovat. Samozřejmě nezůstane jen u té, ale postupem času se díky magickým runám přiučíte mnoha dalším trikům. Kromě nových dovedností získaných pomocí run se budete zdokonalovat i v dalších oblastech. Čeká vás klasické pravidelné zvyšování šestice základních atributů: síly, výdrže, vitality, obratnosti, inteligence a vůle. Nemine vás ani přidělování bodíků na nových úrovních po získání potřebných zkušeností. Zlepšíte se třeba v nošení brnění, takže vás nebude tolik omezovat v boji, nebo zdokonalíte určité aspekty své magie. Bodíky můžete cpát také do jízdy na koni nebo alchymie. Rozvoj postavy je hodně bohatý, ale zdá se nám, že pro někoho tak může být až na úkor přehlednosti a pochopitelnosti.

Už z úvodního představení hrdinů vyplývá, že nejde o zcela tradiční charaktery. Ještě více než kdo jiný z klasických fantasy profesí vyčnívá chrámový strážce. Pod maskou antického bojovníka se skrývá tajemnou energií poháněný živoucí stroj, který své nepřátele dokáže kosit nejen svým kladivem či sekerou, ale také energetickými zbraněmi nebo dokonce přídavnou mechanickou paží. Jeho podstata předznamenává sci-fi prvky, díky kterým herní prostředí v pozdějších fázích připomíná takové namixované světy, jako je třeba univerzum legendární série Wizardry. Vše se točí kolem energie T, dříve ovládané elfy, nyní vymknuté kontrole a přetvářející celý svět. Příběh je bohužel docela slabý a nijak zvlášť silně vás nevtáhne do hry. Což je nejspíš daň za rozlehlý, otevřený a nelineární svět.

Foto: Hratelně.cz

Nepřeberné množství úkolů
Kromě příběhové linie se můžete vrhnout na celou řadu vedlejších úkolů. Je jich opravdu spousta, a zvláště ve vesnicích a městech narazíte na hodně postav s charakteristickým otazníčkem nad hlavou – stačí s nimi pokecat a deník je obohacen o další zadání. Cílová místa questů se navíc velmi přehledně zobrazují na rozsáhlé mapě, takže se neztratí ani úplný RPG začátečník. Některé úkoly jsou dost tupé, jiné propracovanější; a fajn zpestření je, že vás při jejich plnění leckdy někdo doprovodí – třeba voják, u kterého si můžete vybrat, zda pomůže mečem nebo vás bude podporovat střelbou z luku.

Kromě dialogů vás ve městech čeká i obchodování (jedna ze schopností je zaměřena za smlouvání, takže časem dosáhnete výhodnějších cen), navíc si v danou chvíli nepotřebné věci můžete uložit do truhly. Je v ní i prostor společný všem postavám, takže si snadno můžete mezi svými charaktery předávat různé předměty; stejně, jako třeba v cyberpunkovém Restricted Area nebo onlinovce Guild Wars.

Foto: Hratelně.cz

V koňském sedle
Pohled na svět je prý nejhezčí z koňského sedla. Věrného oře opatříte poměrně brzy (měřeno v rámci celé herní doby, která se snadno vyšplhá na několik desítek hodin), a později získáte i speciální zvíře. Osedláte totiž i tygra, obřího pavouka nebo třeba ještěra – záleží na tom, za jakou postavu hrajete.

Lesy, pláně, hory, bažiny, pouště, opuštěné doly, starobylé ruiny - tohle všechno ve světě Sacred 2 najdete, a třeba i prozkoumáte. A také podivné laboratoře s pokročilou technologií... však už jsme naznačili, že se příběh neobejde bez nádechu sci-fi. A pokud vám i jízda na osedlaném oři připadá pomalá, využijete k rychlému cestování teleportační portály mezi důležitými místy. Tedy, alespoň občas. Portálů by mohlo být o dost víc, takhle zbytečně často trávíte spoustu času běháním mezi různými místy, jelikož svět je opravdu dost velký. A to je celkem opruz.

Foto: Hratelně.cz

Sacred 2 je samozřejmě hodně o bojích. Bitky probíhají velice klasicky, levým myšítkem aktivujete běžný útok, pravým jednu ze specialit, mezi kterými můžete přepínat. Je to popravdě trochu nešikovné, aktivace sekundárních akcí (kouzel, speciálních útoků a podobně) by určitě mohla být vyřešena lépe a plynuleji. Samozřejmostí je i chlemtání léčivých a jiných lektvarů či sbírání věcí po padlých nepřátelích. Těch je skutečně přehršel (myšleno věcí... i když nepřátel samozřejmě taky), naštěstí máte poměrně velký inventář, do kterého se leccos vejde. A můžete se těšit i na vkládání upgradů do oblíbených zbraní a vylepšování jejich statistik.

Nádherný svět
Vizuálně hra vypadá skvěle. Pestrá a pěkně vymodelovaná krajina láká k prozkoumání, dobře vypadá i model hlavního hrdiny. Samozřejmě se mění podle toho, co si zrovna vezmete za brnění a jakou hračkou se ozbrojíte. I nepřátelé vypadají dobře, ač jsou si často hodně podobní – ale to není v akčním RPG, kde se protivníci počítají na stovky, nic zvláštního. Výjimkou jsou samozřejmě bossové, kteří nejen jinak vypadají, ale také jsou samozřejmě mnohem drsnější.

Foto: Hratelně.cz

Sacred 2 nepřináší do žánru akčních RPG žádnou revoluci, ale příznivce žánru rozhodně neurazí. Hra docela slušně odsýpá a určitě se u ní nebudete nudit, i když je škoda, že vás nepohltí silným příběhem. A určitě může chytnout i začátečníky a příležitostné hráče; aspoň pokud je neodradí trochu těžkopádný vývoj postavy. Kromě singleplayerové kampaně se samozřejmě můžete pustit i do hry přes síť nebo internet. Potěší i slušný překlad titulků do češtiny a obsáhlý, dobře zpracovaný manuál. Při čekání na Diablo 3 určitě dobrá volba.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy