RECENZE: Puzzle Quest - logické fantasy RPG

Alexander Szalai
13. 3. 2008 0:00
Hit z handheldů a mobilů konečně na PC!

Ať si kdo chce, co chce říká, ať si mamka slzy utírá, logické rychlíky do pracovní doby patří, jak na velblouda hrby. Hitem poslední doby se vedle klasik solitairu a tetrisu stal bejeweled. Jeho jednoduchá a velmi návyková pravidla způsobila pernou chvilku nejednomu zaměstnanci, jemuž se za zády zjevil neodhlášený nadřízený. Též Infinite Interactive chtěli veřejnost obšťastnit logickým rychlíkem. Pro svoje snažení si vybrali handheldy. Leč nic originálního je nenapadlo, tak vzali pravidla bejeweled, přidali příběh a téměř klasickou RPG hru navrch. Světe div se, ono to funguje, a jak.

Není problém hrát několik hodin v kuse. Puzzle Quest se hraje natolik dobře, že se ho Infinite Interactive rozhodli přenést na monitory počítačů (po handheldech a mobilních telefonech), abychom si mohli užít přehazování kamenů v pořádné velikosti. Skloubení logického rychlíku a RPG fantasy hry se zdá na první pohled trochu divné, nicméně opravdu to skvěle funguje. Na herní mapě vodíte svého hrdinu, kterého si vyberete z několika regulérních povolání, kmitáte od questu ke questu a vesele hrajete bejeweled.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

V podstatě nejde o nic složitého, cestu vám zkříží nepřátelsky naladěná postava prahnoucí po vašich pokladech. V klasickém RPG fantasy ji přetáhnete mečem přes hřbet, nebo fireballem spálíte chlupy na místě, kde záda ztrácí svůj slušný výraz. Síla, rychlost a další atributy vašeho útoku, jsou odvozeny od vlastností postavy a určité míry náhody. V Puzzle Quest je to zcela jinak. Vaše úspěchy v boji závisí pouze z malé části na atributech a náhodě, největší část úspěchu tvoří vaše mozkovna.

Poněvadž střet dvou soupeřů, tedy vás a někoho ze širokého spektra klasických fantasy příšer, probíhá systémem bejeweled, kde musíte pomocí přesouvání kamenu maximálně o jedno políčko, řadit vodorovně nebo svisle minimálně tři kameny stejné barvy. Ovšem nejedná se o zápas na body. Váš hrdina i bestie mají určitý počet životů, které si navzájem různými útoky, jak kouzelnými, tak konvenčními - mečem nebo lukem, snižují pomocí velmi jednoduchých pravidel.

Foto: Hratelně.cz

Hrací kameny nejsou pouze různobarevné, jsou mezi nimi i lebky, které odeberou život nepříteli nebo vám, to podle toho, kdo je lepší myslitel. Jenomže spoléhat jenom na lebky, patrně by se jeden souboj táhl půl dne, tolik jich tam totiž zase není. Proto se musíte spolehnout na barevné kameny, které reprezentují různě barevnou manu, jež potřebujete na další výpady. Princip je jednoduchý, obyčejné kouzlo potřebuje například pět bodů červené many a tři žluté many. Tudíž si jí pomocí řazení správně barevných kamenů nashromáždíte a pic kozu do vazu.

Ovšem to není všechno, v každé správné hře na hrdiny, a Puzzle Quest není jiný, je rek tak trochu marnotratný, rád utrácí za nové róby, zbraně a v některých případech za nějaké ty nemovitosti. Jedním z hracích kamenů je několik mincí postavených do úhledného komínku, takže vám snad ani nemusíme povídat, jak se obstarává potřebný finanční obnos. Jisté penízky dostanete též za kladné vyřízení úkolů kladených na vaše bedra. Ve světle těchto vysvětlení každý dozajista chápe princip získávání zkušeností potřebných na postup na další level.

Foto: Hratelně.cz

Puzzle Quest je neskutečně návykové propojení dvou zdánlivě naprosto odlišných her. Vše vyšlo na výbornou a kampaň vydrží na dlouho. Pokud po jejím dohrání nebudete mít dost, je tu rychlý režim bitev. Pokud ani to vás neudolá, stačí zmáčknout čudlík s nápisem multiplayer a to už vás opravdu odvezou nohama napřed. Není divu, že hře na Nintendu DS propadl i Mikoláš Tuček, který se na Hratelně vyznal ze své závislosti.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy