Česká vývojářská škola už sice není co bývala a po zlatém období na začátku tisíciletí si dává takovou tvůrčí pauzu. Všimněte si, že většina menších studií, které produkovaly značné množství titulů, je dnes podezřele potichu, nebo už vůbec neexistuje. Tím se však otevírá prostor pro ostatní, jako například The Easy Company. Prakticky neznámou českou firmičku, která poslední roky pracovala na titulu jménem Motorm4x a kromě skrovného množství vydaných obrázků ho zrovna moc nepropagovala. Když se člověk podívá na jméno vydavatele – nechvalně proslulé budgetové fabriky City Interactive – je jasné proč. Přesto však nejde o titul, který by si zasloužil být tak akorát vržen ladným obloučkem do popelnice.
#hodnoceni
Pokud se těšíte na další arkádově závodní kousek, možná budete zklamáni. Autoři si totiž vybrali poměrně neosídlený kousek trhu a zpracovávají poježdění offroadových monster, případně o něco ladnějších SUV vozidel. Záměrně píšeme poježdění, protože Motorm4x překvapivě není moc o závodění, jako spíše o zdolávání nejrůznějších terénních obscénností a vůbec z požitku jízdy v nedotčené přírodě, kde se při vyslovení slova silnice rozezní hurónský smích.
Ještě více nás ale zaujalo provedení herního konceptu. Čekali jsme na sebe nalepené úrovně, které odjedete a po loadingové obrazovce se podíváte do dalších. Tak tomu ale není. Jste totiž vrženi do otevřeného světa, který můžete zcela svobodně projíždět, vybírat si mítinky podle svého gusta, opravovat a vylepšovat auto v garáži, přespávat v hotelu, kupovat nová auta a samozřejmě nesmíte zapomenout ani na potřeby svého aktuálního miláčka. Tím myslíme zejména nutnost čas od času natankovat, abyste nezůstali stát v terénu a nemuseli čekat na odtahovku.
Z toho vyplývá, že je Motorm4x celkem vážně se beroucím titulem. A také že jo. Žádné rozjuchané a proprsené roztleskávačky na startu. Tahle hra je velmi strohá, taková horalská a odpovídající terénnímu naturelu. Všechno vám vysvětluje textovými obrazovkami, na vlídný hlas nenarazíte a popravdě – v některých oblastech není zrovna takříkajíc „user-friendly“. Když si představíme ty dlouhé, dalo by se říct promarněné minuty, které jsme strávili přejížděním od jednoho jezdeckého mítinku ke druhému, případně k pumpě nebo do garáže, není nám zrovna do smíchu.
Jenže existují hráči – a něco nám říká, že mají v oblibě i takové kousky jako Bus Driver či tiráckou sérii 18 Wheels, kteří se rádi projíždějí krajinou a kochají se volností. Budiž, těm se bude Motorm4x velmi líbit. Ostatním ale možná po pár hodinách dojdou nervy a zasteskne se jim po oněch poslepovaných úrovních bez zabitého času. Na druhou stranu, takhle si hra skutečně může dovolit být autentická.
Jak už bylo řečeno, závodů proti soupeřům přímo na trati se dočkáte jen v minimu případů. Mnohem častěji budete postaveni před výzvu, zdolat tu kterou trať. Ta obvykle vede přes všechny možné kořeny a bludné kameny, což někdy není úplně jednoduché projet. Zejména při stoupání na skálu takřka v pravém úhlu si budete recitovat básničku o fyzikálních zákonech a modlit se, aby to ten váš železný oř zvládnul. Neobejdete se přitom bez přepínání diferenciálu a častokrát ani bez patřičných tunerských upgradů, případně vůbec bez nového auťáku.
Fyzikální model není navzdory výše řečenému žádným etalonem realističnosti. Naopak, inkorporoval do sebe množství arkádových prvků a nakonec nedopadl vůbec špatně. Pravda, některá auta se chovají přinejmenším divně a jejich kolizní model není to pravé ořechové, ale když usednete do pořádně těžkého džípu, měli byste se cítit vcelku dobře. Obzvlášť pokud patříte mezi ty hráče, kteří si v tomhle libují.
Pochvalme také grafické zpracování, které se navzdory zjevně nízkému rozpočtu podařilo. Otevřený svět, byť nenabízí kdovíjaké možnosti k vyžití ani detaily ke kochání, funguje obstojně a pracuje i na průměrných sestavách. Pohled na modely aut je přitom ucházející. Jen škoda, že si autoři neobstarali licenci, takhle budete jezdit samými no-name vehikly, které ale s trochu zkušenějším okem bez problému poznáte.