RECENZE: Mirror´s Edge PC - hopsání na počítači

Pavel Kovalančík
29. 1. 2009 1:01
Jak si Faith poradila mimo konzolové pole?
Foto: Hratelně.cz

Po zdlouhavých a nezajímavých peripetiích s EA vám konečně přináším recenzi na počítačovou verzi konzolovky Mirror's Edge (dále jen ME). Někdo možná namítne, že konzolová verze je venku už nějaký ten pátek a nemá smysl psát i PC verzi. Ale jako devadesáti devíti procentní PC hráč mám jiný názor. Spousta lidí ke konzolím ani nepřičichne (a nečte konzolové recenze) a tak se tato recenze může stát pro někoho inspirací. Navíc se pokusím vypíchnout i nějaké rozdíly.

Okolo ME byl velký hype. Docela se divím, že EA vstoupilo do takto neznámých vod a zvolilo dost experimentální téma. Předem prozradím, že jsem výsledkem potěšen.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

Hráč se ponoří do hry za Faith, hezkou a vysportovanou asiatku, která má pod svým okem charakteristické tetování a nezvyklé zaměstnání. Faith patří do skupiny „běžců“, ale mnohým z Vás více napoví pojem Parkour. Jedná se o jakýsi lifestyle, kde se různé překážky stávají přirozeností k překonávání. Skáčete, padáte, běžíte. Případně použijte google nebo youtube pro lepší představu. Ne tohle není reklama, jen mé doporučení. Běžce si najímají různí klienti, kteří mají problémy s vedením města – končí tak často ve vězení. Město, kde Faith žije je prolezlé naprostou kontrolovaností z vyšších sfér. Většinou se jedná o získávání informací nebo předmětů. Celkem rutina. Až do doby, než je zabit starosta a uvězněna policistka Kate-Faithina sestra. Příběh se pak trošku zamotá, ale hráč ono klubko postupně rozmotává. Více už neprozradím.

Co všechno naše hrdinka umí? Umí skákat, hodně daleko je-li třeba, umí se skrčit, „slajdovat“ po zadečku:o) případně se skrčit ve vzduchu pro přeskakování překážek. Umí udělat kotoul, pokud padáte z větší výšky. Sem tam se umí i bít, ale nečekejte orgie typu Street fighter, jedná se o jednoduchou pěst, či výkop a pomůže i schopnost odzbrojit právě útočícího nepřítele. Můžete použít i protivníkovu zbraň. Mezi větší zajímavosti patří „wallruny“, tedy běhy po kolmých zdech a nebo skákání, dále odražení a opět skok. Při této akci a i jindy vám pomáhá tlačítko otočení o 180°.

Foto: Hratelně.cz

Vaší náplní je většinou pohyb z bodu A do bodu B, přičemž se jedná o překážky v podobě výškových budov, různých lešení, kde skáčete, šplháte z jedné strany na druhou. Případně se někdy i různě plížíte. V postupu vám pomáhá i červené zvýraznění důležitých objektů (můžete vypnout v menu hry). Zahopsáme si i po jedoucích vlacích. Postup vám, jak jsem zmínil dříve, znesnadňují členové policie. Pomáhat vám budou kolegové Celeste a Merc.

Při vstupu do hry vás pozdraví jednoduché menu, kde si můžete zvolit pokračování nové či rozehrané hry, odemčené bonusy nebo time trialy, kde můžete také sledovat svoje výsledky na internetu. Stačí mít jen vytvořený účet u EA. Posledním prvkem je nastavení grafiky, zvuku, hry, ovládání. ME je multilingvální a byl jsem příjemně překvapen, že obsahuje české menu i titulky. Ovládání je možné pomocí gamepadu, takže konzolisté nemají problém. Sám vlastním gamepad pro Xbox360, ale mnohem pohotovější možností je klávesnice a myš, což je způsob, který preferuji a hra se tak hraje opravdu dobře. Vůbec celá hra je velmi svižná a většinou i velmi rychlá, pokud víte co a jak. ME se odehrává v exteriérech i interiérech, které působí dosti jednoduše a ne tak zajímavě. Prostor pro znovurozehrání tu je, i když jen v omezeném měřítku. Po dohrání hry se vám otevře nová obtížnost, případně tu máme ony time trialové závody. Ty jsou asi největším lákadlem. Samotný singleplayer ale moc velkou replayabilitu nenabízí.

Foto: Hratelně.cz

Zvuková stránka hry nikoho neurazí, ale ani nějak neomámí. Je to mix různých elektronických stylů. Na druhou stranu, když to neleze na nervy mně, proč by mělo vám. Zvuky jsou v pořádku a na velmi dobré úrovni je dabing postav.

A teď pro spoustu lidí asi nejzajímavější část recenze. Jak je na tom hardwarová náročnost a samotná kvalita grafiky a jaký je dopad karet s PhysX a karet bez této implementace? Vlastním sestavu C2Q 3GHZ, 4GB Ram a Ati HD4870 (bez podpory PhysX). Hra na této sestavě běží konstantně šedesát snímků. Hra má omezovač snímků, ale po úpravě konfiguračního souboru se framerate zvedne na přibližně sto deset snímků. Detaily byly zapnuté maximální s osminásobným antialiasingem v rozlišení 1280 x 1024 pixelů.. Velmi výjimečně byl pokles pod tuto hranici. Za vinu to dávám neoptimalizovanému systému, který je zralý na reinstalaci nebo mému harddisku, který je sice SATA, ale jede ve starém režimu PATA (neschopnost narvat do PC disketovou mechaniku a vytvořit ovládací disketu). Samotná hra vypadá jinak moc pěkně a má zvláštní charakteristický rys. Venkovní lokace jsou ale přeci jen lépe vyvedené, než ty vnitřní kanceláře nebo sklady. Možná je to dáno i větší rozlehlostí, která působí reálněji. Postavy jsou rozpohybovány slušně a vypadají k světu. Toto platí dvojnásob o Faith, u které vidíte nohy a ruce při vykonávání všech těch skoků, sprintu podobně. Povedeným prvkem jsou vstupy mezi jednotlivými misemi. Jsou jednoduše, ale hezky vevedeny v „celshade“ stylu a působí jako animovaná pohádka. Toto mi sedí mnohem více, než způsob, který používá samotného enginu hry např.: Devil May Cry 4.

Foto: Hratelně.cz

Na jednom českém hardwarově zaměřeném serveru redaktoři porovnávali kvalitu s vypnutými a zapnutými částicovými efekty, případně s různou kvalitou textur. Rozdíly kvality obrazu byly minimální. Pokud si snížíte tyto položky, výkon hry se vám zvýší o slušný počet procent.To jistě bude oceněno hráči se staršími sestavami. Osobně se mi více hra líbí s nízkou kvalitou částicových efektů, které ovlivňují blur nebo hdr efekty. Oslepující efekty prostě nemám příliš v lásce. Ale jak jsem zmínil, hra byla při psaní recenze nastavena na plné pecky. Jaké jsou tedy rozdíly při použití technologie PhysX (je nutné vlastnit grafickou kartu firmy Nvidia osmé a vyšší řady)? Ve hře pár rozdílů najdete. Jedná se různé kusy látek, praporků, tříštění skla. Jsou to detaily, které pro někoho můžou něco znamenat (viz můj kolega v práci – zdravím Martine) a hru si pro vlastnění karty od ATI zahrát prostě nechtějí. Já tvrdím, že si těchto chybějících prvků ani nevšimnete. Samozřejmě vlastníci karet ATI, mějte vypnutou akceleraci PhysX ve hře, jinak se vám dostane pohled na „superslideshow“. Další zajímavostí je, že hra podporuje nové 3D brýle od Nvidia. Oficiální minimální systémové požadavky m pro ME jsou Pentium IV 2,4 GHZ, 1GB Ram a Geforce 6 s 256 Ram a 8 GB místa na disku. U této sestavy jsem přesvědčen, že se hra bude cukat a bude špatně hratelná. Nebojím se však, že by dnes většina pařanů nevlastnila silnější výbavu.

Foto: Hratelně.cz

My Pcčkáři jsme se tedy dočkali a byla k nám přivedena moc pěkná konverze jedné hodně nevšední hry. Hra je sice zaměřena na mainstreamové hráče, ale podle mého jen díky obřímu hypu. Samotných hráčů, kteří si hru koupí nebude tolik, protože tématicky je hra celkem úzce zaměřena. Tato graficky pěkná akce pumpuje adrenalin do hráče od začátku až do konce a za svůj novátorský přístup by neměla chybět v klenotech různých sběratelů her. Já uděluji hře 77 %. Sražené body jsou hlavně za krátkost.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy