RECENZE: Mirror´s Edge - do utopie v teniskách

Josef Kníže
20. 11. 2008 0:00
Pravěký boj s vládou dostal nový rozměr.
Foto: Hratelně.cz

Mirror´s Edge (dále jen ME) byl ambiciózní projekt už od počátku. V dnešní době rychlokvašek, kde přežívá hlavně nejhezčí grafika, se dobrý nápad cení nad zlato. Nevím, kde se to v DICE vzalo, koncept a příběh ME se ale zdá být po dlouhé době jedním z nejoriginálnějších a nejzajímavějších, co herní trh měl možnost spatřit. Vítejte v utopické a uhlazené budoucnosti, kde svoboda nevidí denní světlo.

Příběh, odehrávající se v blízké budoucnosti, pojednává o nelehkém životě mladé Faith, kterou jako malého sirotka vychovali tzv. běžci. Lidé, jež žijí nad zákonem a doručují důležité zásilky a balíčky běháním po střechách a slaňováním budov. Ačkoliv se totiž město zdá být idylkou, kamery jsou všude a chapadla policistů jsou rychlejší než blesk. Po krátkém rozcvičení a osvojení ovládání obdržíte nepříjemnou zprávu. Vaše sestra Kate (jež je policistkou mimochodem) byla křivě obviněna z vraždy a tamní vláda se s podobnými lidmi moc nepárá. Na vás tak bude její jméno očistit a zjistit, kdo za tím vším stojí.

Foto: Hratelně.cz

#hodnoceni

To ale někomu polezete do zelí, protože velmi brzy pochopíte, že jdou i po vás. A to tvrdě. Váš "přítel na telefonu" Merc, jež vše sleduje ze základny a snaží se vás navigovat, je sice pozorný, ani jeho bystré oči vám ale nepomohou z bryndy ven. Musíte se tak spolehnout na své rychlé nohy a reflexy.

Princip hry je jednoduchý jak facka. Napřed budete doručovat balíčky jiným běžcům, poté už přesedláte na odhalování konspirace a nakonec dojde i na osobní pomstu. Většinou ale musíte dojít z bodu A do bodu B a mezi tím pocuchat oko několika strážným. I když "dojít" je v tomto smyslu hodně nepřesný výraz. Nic vám totiž není překážkou a po vzoru pravého parkouru si poběžíte, kudy se vám zachce. Autoři ale dávají volnost jen zdánlivě a většinou chytře zakryjí, že jsou k dispozici pouze dvě-tři cesty, kudy se můžete vydat.

Foto: Hratelně.cz

Jednou jsou mrakodrapy příliš daleko, podruhé jsou všechny dveře, kromě jediných, zamčené a občas si budete muset zahrát na Spider-mana, protože nebude cesta dál nijak zřejmá. Po dobu hry se budete pohybovat především po střechách budov, v pozdějších fázích se ale budete stále častěji dostávat do interiérů, kanalizací, metra a nákupních center a především v poslední čtvrtině dojde na početné bitky v halách, kterým se nevyhnete. Pomocná berlička se ale přecejen najde.

Za prvé po stisknutí tlačítka automaticky otočíte hlavu směrem k vašemu cíli, za druhé pak máte neustále k dispozici tzv. Vizi běžce. Ta barví všechny objekty v blízkosti, jež můžete použít, do červené barvy. Stačí se tak většinou porozhlédnout po okolí a vždy víte, kudy se vydat. Díky alternativním cestám a odemykatelným bonusům se hru vyplatí projít několikrát, podruhé s vypnutou vizí, aby se pak nenarušovala estetika prostředí :). Jedno dohrání vám zabere zhruba 7 hodin čistého času, což je vzhledem k nabušenosti a rychlému tempu celé hry slušné.

Foto: Hratelně.cz

Ovládání Faith je triviálně jednoduché a už v tutoriálu se dozvíte vše potřebné. Nejdůležitější tlačítka jsou umístěna vzadu, proto během pohybu nikdy nemusíte odtrhnout palec od analogu s kamerou, což vám nechává skvělý přehled o situaci. Někdo by si možná pomyslel, že by se podobné hry měli dělat pouze z pohledu třetí osoby, ten by se ale šeredně mýlil. Díky jemnému bloomu při běhu, dýchání vaší postavy a především fyzické přítomnosti celého jejího těla je pocit z rychlosti nepopsatelný a troufám si tvrdit, že by se se změnou kamery vytratil. DICE se tak určitý risk bezesporu vyplatil.

Faith disponuje početným spektrem akrobatických pohybů, jež by jí záviděla i Lara Croft a je to jedna z první her, kde budete mít radost už jen z obyčejného běhání. Můžete běhat po stěnách, přeskakovat téměř vše v cestě, slaňovat lana a vůbec interaktivně využívat prostředí ve svůj prospěch. Hra funguje na základních pravidlech rychlosti, váhy a setrvačnosti. Čím rychleji poběžíte, tím dále a výše doskočíte. Na tom je postaveno vše a to si budete muset zapamatovat. Po několika misích už ale budete vytvářet neuvěřitelná komba, která budou lahodit vašich očím a proběhnutí celé úrovně bez jediného zastavení se vám odmění pořádným frajerským pocitem.

Foto: Hratelně.cz

K boji slouží pouhé dvě klávesy a hraje se zde především na komba. Po vzoru Matrixu tak můžete přeběhnout po zdi a z výskoku vojákům vykopnout čelist, dělat kopy ze skluzu nebo jednoduše vrazit pár pěstí. Poslední schopností Faith je provařený bullet-time, kterým si zpomalíte čas. Ten se hodí jednak k těžkým skokům, druhak k odzbrojování stráží. Hlavním tahákem soubojů je samozřejmě umění Faith kohokoli efektně odzbrojit. V blízkém boji se na vás vždy policisté zamáchnout zbraní a v moment, kdy zčervená, musíte stisknout potřebné tlačítko. Faith pak automaticky provede fešný chvat, kterým nejen nepřítele pošle k zemi, ukořistí také jeho zbraň. Těch je ve hře několik druhů a jedná se o současné kousky, kterých je každý obchod se zbraněmi plný. Zbraně však nejsou primáním zaměřením hry a po vyprázdnění zásobníku se tak vyplatí ji odhodit a vzít nohy na ramena. Zbraň vás totiž také zpomaluje a s takovým samopalem nevyskočíte ani na bednu. Musíte tak neustále číst situaci a přemýšlet, zda je výhodné se bránit zbraní či přesprintovat do ventilačky.

Foto: Hratelně.cz

Grafická stránka hry je omračující a svým způsobem jedinečná. Nenajdete tu bohaté úrovně plné nepotřebných věcí, kterých si v té rychlosti ani nevšimnete. Zpracování především budí onen potřebný dojem uhlazenosti a ideálu budoucnosti, ve kterém ale pod povrchem cosi hnije. Během celé hry převažuje bílá barva a hodně syté a ostré barvy duhy. V interiérech tak narazíte na světle zelené či žluté pohovky, budovy mají oranžové pruhy atd. Výtvarný styl je však dokonalý a je přítomnosti hodně blízký a zároveň na hony vzdálený. Potěší i skvěle zpracované slunce a paprsky, které si hrají se stíny. Uzemní vás pak textury, které jsou natolik ostré, že při bližším zkoumání uvidíte malé rýhy v asfaltu či škrábance na ocelových konstrukcích. Oblečení hlavní hrdinky i jiných postav je taktéž velmi detailní a je téměř vidět, jaká látka na něj byla použita. Na druhou stranu vypadá celé město trochu vylidněným dojmem a až na mise, ve kterých zavítáte na ulici a uvidíte chodce a auta nespatříte ani živáčka. Město tak vypadá trochu mrtvě, tomu se ale v podobných výškách nelze divit. Textury mají také menší tendenci zpomaleně naskakovat, když se dostáváte z interiéru do exteriéru, což nepůsobí moc hezky. Naštěstí se to neděje nijak často.

Foto: Hratelně.cz

Trochu mimo mísu mi přišly filmečky mezi jednotlivými kapitolami, které jsou vytvořeny stylem anime. Příběh sice vyprávějí dobře a mají náboj, do audiovizuálního zpracování samotné hry ale jaksi nesedí. To je ale věc vkusu a názoru jednotlivců.

Naopak zvuková stránka je dokonalá a dabing sedne postavám jako ulitý. Konečně se hlavní hrdinka čile účastní konverzací a během hry neustále slyšíte její dýchání, které se mění v závislosti na situaci. Lahoda. Hudba si pak zaslouží zvláštního ocenění a téměř jsem nevěřil, jako dokonale byly melodie přiděleny jednotlivým kapitolám. Populární znělku celé hry jste pak zajisté slyšeli stokrát a pokud ne, celý soundtrack si můžete koupit zvlášť.

Mirror´s Edge je ve své podstatě jedinečným unikátem, který na poli FPS vítězí originalitou a dynamikou příběhu, ve kterém se ani na vteřinu nebudete nudit. A co víc, zcela jistě si vše i zopakujete. Možná nenabídne tak obsáhlé herní mechanizmy a filmečky nemusí sednout každému, to je ale detail, který je ve stínu kladů spíše směšný. DICE navíc plánují ME jako trilogii a chystají další dva díly, proto se máme na co těšit.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy