Hráči MMORPG Lord of the Rings Online mohou už několik týdnů prohánět své hrdiny po dolech Morie a čelit novým nebezpečenstvím. Jednou z hlavních novinek je samozřejmě posunutí maximálního levelu postav z 50 na 60. Deset vysokých úrovní se dá získat docela rychle, při poctivém hraní je dosažení nové hranice otázkou maximálně několika týdnů.
Nové skutky, schopnosti a bonusy
Autoři samozřejmě připravili několik nových schopností, které buď vylepšují (a nahrazují) ty stávající, nebo představují úplně nové schopnosti. Rozšířil se také počet tzv. „traits“, tedy charakterových rysů, které různě vylepšují hrdiny. Tyto rysy jsou rozděleny na odměny za splněné skutky (deeds), rasové, profesní a legendární. U profesních, tedy spojených s povoláním, přitom vývojáři přišli s docela zajímavým nápadem. Kromě toho, že se objevilo několik nových „traits“, si také tyto výhody můžete skládat do setů, podobně jako třeba brnění složení z několika částí. Efekt je jasný – pokud máte aktivních několik příbuzných rysů, získáváte různé bonusy v podobě vylepšených vlastností, energie a podobně. To je určitě dobrá zpráva pro všechny, kteří se rádi piplají se svými avatary a neustále zkouší různé kombinace a zkoumají své statistiky. A pro ně je nepochybně určena i další z velkých novinek hry – legendární zbraně a předměty.
#hodnoceni
Do Morie jen s magickou zbraní
Pokud chcete vstoupit do Morie, kterou se trpasličí vojsko snaží očistit od goblinů, orků a dalšího šmejdu z podzemí, musíte takovou magickou zbraň vlastnit. Zavede vás k ní série příběhových úkolů první knihy. Legendární zbraně budete nacházet během celého dobrodružství a věřte, že je – alespoň zpočátku – budete často měnit za nové, lepší. Legendární zbraně a předměty (každé povolání má dva druhy) jsou mimo jiné zajímavé tím, že získávají zkušenosti stejně jako postava. S každým novým levelem můžete rozhodit pár bodíků mezi hlavní statistiku (třeba u zbraní jde o způsobené poškození) a několik dalších vlastností, které se kus od kusu liší. Na každém desátém levelu pak musíte zbraň nechat překovat specialistou, forge-masterem. Tenhle proces odhalí novou skrytou specialitku a vylepšování artefaktu může pokračovat...
Piplačka s artefakty
To ovšem není zdaleka všechno. Do zbraní můžete vkládat nastavení (setting), gemy a runy. A také ji můžete opatřit titulem, který třeba změní druh poškození nebo přidá bonus proti určitému druhu nepřátel. Nastavení, gemy a runy navíc můžete získávat rozložením jiných předmětů u relic-mastera, dalšího nového řemeslníka ve hře. Nebojte, jeho i forge-mastera najdete skoro v každé osadě. A aby toho nebylo málo, nastavení, gemy a runy můžete kombinovat a zkusit z nich složit mocnější variantu... Vylepšování legendárních zbraní je zábavou samo o sobě, a shánění lepších zbraní a jejich upgrade vám zabere opravdu hodně času. Běžné kousky přitom padají i normálních lokacích, takže i hráč bez zázemí velké gildy pro výpravy do nejtužších lokací si tuhle zábavu užije.
Nové úkoly na povrchu...
Velkou zábavou je samozřejmě také prozkoumávání nových lokací a plnění příběhových i běžných úkolů. V úvodní lokaci, Eregionu, dříve plném elfích měst, nyní řádí bandy lapků, půlorků i divé zvěře. Tady budete pomáhat elfím hlídkám v čištění kraje a také pátrat po stopách Společenstva, které tudy prošlo... ano, najdete i lavinu, kterou na horské úbočí svrhl Saruman ve snaze zabránit Frodovi a jeho přátelům v další cestě. Později začnete pomáhat trpaslíkům s přípravami na vstup do Morie.
...i v podzemí
Doly jsou obrovské, rozdělené na několik samostatných lokací notně se od sebe lišících nejen prostředím, ale i nepřáteli a hlavními úkoly, na které vás trpaslíci najmou. Zavítáte do podzemních zahrad, obrovské vodárny, lávových polí i trpasličích paláců. Hodně questů – a platí to i pro Eregion – zvládnete vlastními silami; obsahu pro sólové hraní je opravdu hodně. Samozřejmě přijdou i tuhé úkoly pro celé skupiny, leckteré z nich vás zavedou do instancí, tedy lokací, kde jste v dané chvíli jen vy a vaši přátelé. Morie nabízí opravdu hodně zábavy v instancích pro „šedesátky“, s tuhými nepřáteli a cennými poklady. Ale najdou se i menší instance pro malé skupinky (jde vlastně o úplnou novinku – třeba eregionská Knihovna a Škola je určena pro tři hráče) nebo dokonce pro sólové hraní. A pokud se prokoušete Morií, čeká na vás ještě Lothlórien s elfí čarodějkou...
Noví hrdinové
Mines of Moria přichází se dvěma novými profesemi. Warden i Rune-keeper jsou do značné míry hybridní povolání. Zatímco prvně jmenovaný je jakýmsi mixem mezi Guardianem a Hunterem (včetně jeho rychlého cestování po hlavních městech říše), mistr run zase spojuje léčitelství s útočnou magií. Obě povolání jsou zajímavá, nicméně i zásluhou nedostatku jiného nového obsahu pro nízké levely to v praxi vypadá tak, že po Větrově, Kraji a dalších low-levelových lokacích pobíhají hlavně lidští a hobití Wardeni, respektive elfí a trpasličí Rune-keepeři (ano, právě takové jsou povolené rasy pro tyto dvě profese). Což je trochu stereotypní, ale těžko se hráčům můžeme divit, že nerozehrávají jiná (stará) povolání... A ještě poznámka – autoři do datadisku přidali další dva sloty na rozehrané postavy, takže můžete střídat až sedm hrdinů.
V době psaní recenze ještě po herním světě neběhali téměř žádní Wardeni a Rune-keepeři na opravdu vysokých levelech, takže jejich úloha ve výpravách do nejtužších oblastí není zcela jasná – na druhou stranu roli sekundárního „nárazníka“ á la kapitán nebo sekundárního léčitele určitě zvládnou víc než dobře. Obě povolání jsou ale zajímavá a zábavná, a jejich hraní vyžaduje i něco taktiky – při bojování s Wardenem musíte rozumně skládat jednoduché manévry do komb, s Rune-keeperem zase musíte předvídavě nabíjet útočný nebo léčivý aspekt magie.
Kozy, truhly a další novinky
Nové lokace, deset dalších levelů, legendární zbraně a dvojice neokoukaných profesí – to jsou hlavní, ale nikoliv jediné novinky datadisku. Samozřejmostí je spousta nových skutků (deeds), jejichž plnění vede k zisku nových titulů nebo zlepšení rysů hrdiny (traits). Budete si také budovat reputaci u nových frakcí. Mimo jiné si za ni můžete koupit nový dopravní prostředek, rohaté zvíře zvané redhorn – prostě taková statnější horská koza. Zapomeňte na to, že byste snad po Morii jezdili na koni! Potěší i možnost zbavit se klíčů v inventáři (teď fungují jako pasivní schopnosti a nezabírají místo), dvě nové truhly v bance (přístupné na 55. a 60. úrovni) nebo nové trofeje do domečku.
Řemeslnické gildy
Hodně nového obsahu potěší také kopáče, dřevorubce, farmáře a všechny řemeslníky. I když nepřibyla žádná nová výrobní profese, všechny jsou obohaceny o novou úroveň, nové recepty, suroviny a produkty. Navíc se můžete připojit do výrobní gildy, vyrábět reputační předměty (recepty na ně ovšem mají i několikadenní cooldown) a následně kupovat recepty na opravdu vymakané předměty (i u těch ovšem musíte počítat s dlouhými intervaly použití). Novinek je samozřejmě mnohem a mnohem víc, ale na jejich kompletní popsaní by nestačil ani dvojnásobek prostoru vyhrazeného této recenzi.
CD Projekt zaváhal
Mines of Moria je povinností pro všechny fanoušky Pána prstenů, kteří už v jeho světě tráví dlouhé dny a měsíce. I když hlavně zpočátku jsou questy docela nenápadité, stejně se u nich budete bavit. A pak vás čeká kolotoč instancí a boje o ty nejlepší odměny a vybavení... prostě přesně to, co na LOTRO mají jeho příznivci tak rádi. Otazník zatím visí nad budoucností PvP, do nějž MoM kromě nabušenějších postav nepřináší vlastně nic moc nového. Datadisk se rozhodně povedl a my všichni se už teď těšíme, až autoři vydají další malé přídavky (zdarma stažitelné „Booky“) a dobrodružství v novém prostředí bude pokračovat. České hráče ovšem musí hodně mrzet, že domácí distributor CD Projekt nedokázal hru dodat do obchodů ani po měsíci od světové premiéry. Je jasné, že většina nažhavených hráčů už si datadisk stáhla elektronicky...